| chiftelutacrocanta a întrebat:

Ce altceva e o dezamagire decat moartea unei amagiri? Faptul ca ne intristam atunci cand suntem dezamagiti se datoreaza faptului ca pur si simplu pierdem o parte din noi si devenim constienti pentru un moment ca suntem muritori?

3 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Faptul că există fenomenul dezamăgiri e pentru că ne-am dat voie să fim amăgiți. Adică am crezut în niște promisiuni care nu își aveau rostul, pentru că singurele lucruri de care poți fi sigur sunt moartea și schimbarea (care e tot un fel de moarte). Suferi și intri în Drama Land atunci când ÎȚI PLACE SĂ CREZI CEVA și fără să dai dovadă de gândire critică mergi pe o idee la nesfârșit bun bazat că totul se va întâmpla exact cum vrei tu. De aici se ajunge și întrebări pe TPU gen : Eram perfect fericiți dar el/ea vrea să ne despărțim. De ce ar face asta? Pentru că ai fost orbit de confort încât nu te-a mai interesat să vezi cu adevărat ce simte celălalt, dacă e fericit. L-ai lăsat să te mintă, iar el a renunțat să încerce să îți deschidă ochii văzând că nu are cu cine. Unii oameni nu pot accepta comunicarea autentică pentru că nu sunt pregătiți pentru ea. Degeaba își spun că nu sunt iubiți și toate cele când dacă le spui nu știu ce o iau imediat personal. Mi se pare mult mai corect la începutul relației să zici ferm. Uite de asta îmi place să petrec timp cu tine n ***. Dar faci chestiile astea care mi se par nașpa. Cât o să le suport n-am idee, iar dacă vrei să le schimbi poate te ajut, dar nici așa nu îți pot promite fericire eternă până la adânci bătrâneți. Habar nu am cine voi fi luna viitoare sau chiar mâine, dar tot ce pot face e să te anunț dacă se schimbă ceva în viziunea mea și sper să ai demnitatea să faci la fel. Când suntem dezamăgiți pierdem o parte din noi iluzorie, ceva ce nu era să fie al nostru de la bun început. Ar trebui să râdem și să veselim că ne-am dat seama de încă ceva ce nu merge și astfel știm mai bine ce bullshit să nu mai înghițim de aici înainte.

| T0T a răspuns:

Eu mereu sunt conștient de asta, nu știu de tine. Oricum cred că e cam târziu pentru probleme adolescentine sau mult prea devreme pentru problemele morții. Dacă tot te crezi un moșneag în prag de moarte ia-le exemplul și frecventează bisericile că poate, poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suntem muritori si dupa scurt timp ne vor uita toti. big deal, get over it. c'est la vie!