| RAY a întrebat:

Faptul ca suntem constienti de ceea ce suntem se datoreaza oare neocortexului care se ocupa cu ratiunea?

3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

În mod clar cu rațiunea.

| OOOLEOOO a răspuns:

Probabil.
Cand esti intr-o situatie extrema nu constientizezi ce faci ci doar actionezi, instinctul lupta sau fugi, datorat sistemului limbic sau creierului reptilian.
Deci teoretic, cand constientizam actiuniile noastre o facem datorita neocortextului.

| Porcusorul a răspuns:

Da. Indepartezi prin lobotomie o particica din lobii frontali si omul dispare ca individualitate. Devine o leguma fara personalitate.