| T0T a întrebat:

Ce credeți că îl face pe om să fie deosebit de orice alt animal? Adică e destul de evident, dar în multe cazuri instinctele ne domină și în această situație care e cel mai important lucru care ne ridică peste restul primatelor și cum credeți că am reușit să luăm un start atât de bun spre deosebire de celelalte specii? Omul mi se pare o ființă remarcabilă, vouă nu? Dacă vă uitați per ansamblu, cât sadism(mult mai mare decât la orice alt animal), câtă dragoste, câtă înțelepciune, cât de schimbător, modelabil poate fi, cât de diversificat... Întrebarea mea finală ar fi...Ce părere aveți de specia noastră, cum o caracterizați?

Răspuns Câştigător
| Deaad a răspuns:

Foarte interesanta intrebare.

Omul e diferit de alte specii datorita ratiunii si a constiintei de sine.De aceea a ajuns atat de evoluat in "gandire"(cica).

Specia noastra in momentul de fata este la nivelul cel mai ridicat de inferioritate,nu cum sustin toti retarzii,la cel mai superior.
Lumea moderna distruge absolut TOT ce este bun pe aceasta planeta,distruge natura,distruge toate roadele pamantului,de la fructe pana la toate mancarurile de pe piata,el taie padurile non stop,el distruge mediul de viata al animalelor si le favorizeaza disparitia,el polueaza,el fura si el e scarba naturii.

Totusi,am vorbit despre omul modern,care face totul pentru bani(politicieni si conducatori) si sclavii lor indirecti(omul de rand care plateste taxe pentru a-i duce in Caraibe si pentru a construi catedrale nenorocite), care isi dedica viata statului pe un birou si lucrand pentru un gras, care poarta numele de "sef".

Bineinteles, am o foarte buna parere despre omul din trecut, din antichitate pana cand a ajuns la putere tehnologia si politicienii jegosi.

Specia umana o caracterizez ca drept cea mai distructiva fiinta si dusmanul nr 1 al Pamantului.Dar imi place sa ma refer doar la omul modern.Din motive enuntate mai sus.

54 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Ipocrita.
Forma mainilor il face pe om deosebit de celelalte animale. Daca nu le aveam asa, nu puteam face arme si apoi scrie ce ne trece prin cap, iar astfel informatia se pierde. In rest, oamenii iubesc animalele, dar intervin in vietile lor, de exemplu ii ziceam cuiva ca naturalistii depun un fel de juramant, ca cei de la medicina, ca n-o sa intervina cand cineva vaneaza pe altcineva, si mi-a zis persoana ca ea ar interveni, daca am continuat intreband ca daaaaca lupul e lupoaica si are pui, a zis ca le da ea (persoana) mancare. raised eyebrows Nu, cat de draga ti-ar fi caprioara, nu intervii. Natura naturans.
Spun ca iubesc florile, dar le taie, sau cumpara parfumuri pentru care se folosesc miliarde de flori, floarea fiind fructul, deci "copilul" plantei.
Spun ca iubesc altruist, dar de fapt e doar egoism. Da-mi un exemplu de iubire altruista sa iti spun de ce e egoista.

| T0T explică (pentru Mădă0611):

"Spun ca iubesc altruist, dar de fapt e doar egoism. Da-mi un exemplu de iubire altruista sa iti spun de ce e egoista."
Iubirea este caracterizată de reciprocitate deci cam la orice exemplu ți-aș da ți-ar fi simplu să spui de ce este prezent egoismul. Dar la iubirea sinceră, chiar dacă aștepți și tu să fii iubit la rândul tău faci anumite gesturi căci simți să le faci, ajuți acea persoană că simți și îți vine să o faci negândindu-te în acel moment la ce poți să obții. Gesturile nu sunt unele egoiste atâta timp cât simți să le faci căci iubești extrem acea persoană. Dovada supremă este sacrificiul, când ești în stare să îți sacrifici timpul, viața pentru ca acea persoană să fie ok, să fie fericită. Eu am făcut sacrificii din punct de vedere al timpului și chiar al stresului pentru o anumită persoană. Dar tu poți acum să îmi spui că satisfacerea pe care o obții când persoana aceea e fericită e una egoistă, dar eu unul nu aș spune asta. Crezi că nu sunt persoane care și-ar sacrifica viața pentru acea persoană, la propriu? Atunci cam ăsta e singurul exemplu în care tu nu ai obține nimic, dar totuși ai face-o. Dacă ai face asta cad și celelalte plăceri sau dorințe sau lucruri ca fiind egoise

| Mădă0611 a răspuns (pentru T0T):

Https://www.youtube.com/watch?v=n8C-ntwUpzM + "Love is an irresistible desire to be irresistibly desired." - Robert Frost
Daca iti sacrifici viata pentru copii, e normal, oricum traiesti prin ei. Daca iti sacrifici viata pentru religie, e logic, speri la o viata perfecta "dincolo". Daca o sacrifici pentru o idee, e dorinta de a fi apreciat chiar daca nu mai existi, The life of David Gale.

| T0T explică (pentru T0T):

De exemplu i-am cumpărat persoanei iubite un trandafir, crezi că m-am gândit la ce pot obține dacă i-l cumpăr sau cum va reacționa? Absolut, nu. Am simțit să fac asta. E clar un sentiment străin pentru tine iubirea asta...

| T0T explică (pentru Mădă0611):

"Daca iti sacrifici viata pentru copii, e normal, oricum traiesti prin ei. Daca iti sacrifici viata pentru religie, e logic, speri la o viata perfecta "dincolo". Daca o sacrifici pentru o idee, e dorinta de a fi apreciat chiar daca nu mai existi"
Și cum s-ar presupune că mai trăiești prin acei copii? Îți spun eu, nu o mai faci. Și dacă îți sacrifici viața pentru o femeie sau pentru un bărbat? Clar aici nu prea mai ai cum să spui că e prezent egoismul. Pentru religie, de acord.

Cum spuneam dragostea îți e cam străină. Acum te întreb eu, ai iubit vreo dată sincer pe cineva? Ce ai simțit?

| Mădă0611 a răspuns (pentru T0T):

Traiesti prin copii pentru ca iti lasi in ei informatiile genetice, de asta apare acea legatura intre parinti si copii, sa-i ajute pana se descurca singuri, responsabila e oxitocina, cei care nu isi "iubesc" copiii nu au acea substanta in doza necesara. In ce sens o sacrifici pentru o femeie sau un barbat?

Nu exista dragoste cum cred oamenii ca trebuie sa fie. Da, am "iubit", dar a fost doar sa inteleg niste lucruri, le-am inteles, am trecut la urmatoarea lectie. Si nu, n-a fost cu suferinta, ci cu "aaa, deci...". big grin

| T0T explică (pentru Mădă0611):

De fapt, o parte din acele informații genetice. E adevărat că practic o parte din tine continuă să trăiască în ei dar tu fiind mort, părțile, funcțiile din care ai rămas tu fiind toate moarte, ce contează(părțile care au rămas în copiii tăi sunt practic desprinse de tine, nu sunt conectate prin fire energetice sau prin nu știu ce ectoplasmă în tine)?
Să zicem că ești capturat de teroriști și ai de ales dacă să te omoare pe tine sau pe persoana iubită. Alegând că pe tine, unde e prezent egoismul?

"Nu exista dragoste cum cred oamenii ca trebuie sa fie."
Dacă oamenii ajung să creadă că așa trebuie să fie e o problemă, însă dacă oamenii ajung să simtă că așa este, atunci e deja altă treabă. Simțind să faci gesturi în momentul în care o persoană îți e prea dragă, practic nu te poți abține, iar în momentul ăla nu te mai gândești la partida de sex oferită drept răsplată, te gândești doar la ea, doar la zâmbetul ei, parcă ești îmbătat de aceste sentimente.

" Da, am "iubit", dar a fost doar sa inteleg niste lucruri, le-am inteles, am trecut la urmatoarea lectie. Si nu, n-a fost cu suferinta, ci cu "aaa, deci..."."
Dacă ai ajuns să pui acel cuvânt în ghilimele mi-e greu să cred că acea iubire a fost o iubire sinceră, o iubire mare. În iubire vin și dorințe egoiste, normal, ca în orice, dar acel egoism e unul frumos(uite că există un egoism frumos, culmea), dar nu este numai egoism, e acel moment când simți că nu te simți tu în regulă dacă nu faci ceva frumos pentru acea persoană, momentul în care nu te mai gândești la nimic altceva, momentul în care ești controlat de sentimente. Oare când ne referim la egoism nu ne referim la ceva voluntar? Dar ce e cu acele gesturi și acele lucruri pe care le faci și parcă te simți drogat de ambientul sufletului tău pereche, lucruri pe care eu sincer le-am simțit deseori. Nu pot să numesc asta egoism. De fapt nici nu pot explica acest sentiment. E inexplicabil, chiar dacă ai cuvintele la tine chiar dacă folosești metafore pentru metafore...Nu ajungi să îl explici cum trebuie, iar în momentul în care simți acel lucru realizezi că acea explicație nu ți-a oferit niciun răspuns. Nu am cum să cred ceva dacă acel lucru nu trece clar și logic prin mintea mea, dar mai e posibilitatea să treacă și prin suflet, prin inteligența emoțională. Acea inteligență emoțională nu te mai face să îți vezi interesul și să te gândești la ce poți obține, te face practic un incomplet dornic să se completeze, îți șterge dorințele raționale în cea mai mare parte și te teleghidează prin dorințele colective, printr-o uniune perfectă. În cazul ăsta nu va mai exista vreau să obțin ci va exista vrem să obținem, nu va mai exista sunt, va exista suntem, nu va mai exista voi lupta, va exista vom lupta. Ai dreptate în felul tău anumite lucruri, mulți nu realizează când fac un cadoul că îl fac din egoism și am auzit de atâtea ori de la anumiți oameni care se chinuie să păstreze prin anumite mijloace interesul acelei persoane. Deja nu mai e că bei apă că îți e sete, în acestă sferă egoistă e că bei whiskey la impresie, ca să fii și tu în rând și că așa e normal.

| Mădă0611 a răspuns (pentru T0T):

"Să zicem că ești capturat de teroriști și ai de ales dacă să te omoare pe tine sau pe persoana iubită. Alegând că pe tine, unde e prezent egoismul?"
Sa scapi tu mai repede. :)) Au africanii o expresie, sau urare, "sa mor eu primul", pentru a nu fi nevoit sa traiesc fara tine, dar te-ai gandit la cealalta persoana? A, nu, da-o dracul (cu q), eu sa nu sufar.

"doar la zâmbetul ei, parcă ești îmbătat de aceste sentimente."
"Love is an irresistible desire to be irresistibly desired." - Robert Frost

http://fusion.net/story/48571/your-brain-on-love-oxytocin-dopamine/

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

Sau e "tu sa ma ingropi pe mine", ma rog, ideea e aia "sa mor eu primul".

| T0T explică (pentru Mădă0611):

Eram sigur că zici asta laughing

Și nu zic că nu ai dreptate! Ai perfectă dreptate, dar doar pe o parte. Ceea ce am vrut să zic este faptul că un gest îl poți face din mai multe motive, având diferite trăiri și dorințe.
De exemplu, am întâlnit un om care are o simpatie foarte mare pentru mine, el din cauza asta îmi oferă un loc de muncă, fiind nu știu ce manager la o firmă. Și brusc se trezește unul care zice că de fapt mi-a oferit acel loc de muncă pentru că avea nevoie de resurse umane laughing, avea de câștigat, ce să mai. Sau cum am mai zis legat de iubire. Îmi place de o fată și simt să îi ofer o floare și vine cineva și spune că i-am oferit acea floare pentru ca să ajung să o am în pat sau cel puțin ca să îi obține o mică atenție. Sunt gesturi care se pot face gândind sau simțind diferit anumite lucruri. Uite că nu gestul în sine contează atât de mult, contează ce ai simțit când l-ai făcut.
De exemplu eu acum ceva timp plăceam o fată care eram destul de sigur că nu e reciproc. Cu toate astea i-am zis că o plac, i-am scris pagini întregi. Pentru ce? Pentru că asta am simțit și ca să fiu împăcat cu mine însumi că mi-am exprimat sentimentele. Desigur poți zice că acea împăcare de sine a fost una egoistă laughing Oricum practic nu am obținut absolut nimic, am făcut ce am simțit și am făcut-o pentru că e bine să faci ce simți în majoritatea cazurilor.

| Mădă0611 a răspuns (pentru T0T):

Dar ai sperat sa obtii, macar apropierea persoanei, ca sa te simti tu bine.
Omul ala te-a angajat pentru el, pentru profitul lui, pentru nestresul lui (de ce sa mai caute daca a gasit pe cineva?), sau poate ii amintesti de cineva drag si ii place acea amintire, asa ca te tine aproape. Oamenilor nu le e dor de oameni, ci de ce simteau langa acei oameni. Totul e egoism, si e ok, asa suntem, ma gandesc ca asa e natura, si noi suntem ea, tot ce exista e natura, ma enerveaza ipocriziile alea "vai, noi estem altruisti, singura specie altruista, noi estem superiori". Fiecare specie care traiesti la un moment dat detine o abilitate care o face unica, si care ii asigura supravietuirea, periodica, dar nu e cea mai puternica, orice naş isi are naşul. Toooaata lumea stie ca leul e cea mai puternica felina, dap, dar din Africa devil, pentru ca tigrul il bate jucandu-se, dar in realitate nu se intalnesc, tigrii traind in Asia de est si sud. Ghepardul e rapid, leopardul e un bun catarator, ambele specii traiesc in Africa, si e fiecare cu treaba ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ce.l diferentiaza pe om de celelalte animale?
Pai,omul este singurul animal capabil sa simta rautate,invidie razbunare,ura,egoism, aproape singurul animal capabil sa suporte murdaria propriului sau trup si a locuintei sale, singurul animal care.i jefuieste, persecuta, oprima si.i omoara pe membrii propriului sau trib.
Omul isi foloseste intelectul doar pentru a profita pe socoteala altora.

| T0T explică (pentru Mădă0611):

"Dar ai sperat sa obtii, macar apropierea persoanei, ca sa te simti tu bine. "
Nu am sperat nimic din niciun punct de vedere și vorbesc cât se poate de serioswinking În momentul în care simți să faci anumite lucruri nu speri că obții ceva în schimb, nu mereu.

"Omul ala te-a angajat pentru el, pentru profitul lui, pentru nestresul lui (de ce sa mai caute daca a gasit pe cineva?), sau poate ii amintesti de cineva drag si ii place acea amintire, asa ca te tine aproape. "
Exact ce am zis laughing Să știi că oricine mai face gesturi frumoase că așa simte. Și când donezi ceva și ai grijă să nu afle nimeni, o faci sub anonimat sau când dai bani unui cerșetor. E o generalizare ce spui tu dar încerc să îți arăt că nu totul se face din egoism și sunt oameni care chiar nu prea prezintă egoism în multe lucruri.

Diferența dintre animale și om e că omul are creier care îl ajută să fie și puternic și rapid și a ajuns la un alt nivel al sensului emoțional, nu ai cum să negi asta.

| T0T explică (pentru anonim_4396):

Se pare că toți aveți cuvinte destul de urâte la adresa omului. Or fi ele generalizări sau când faci afirmațiile astea te referi chiar și la tine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Sunt om, deci nu fac exceptie!

| T0T explică (pentru T0T):

Oricum acea persoană urma să plece în alt oraș îndepărtat la facultate + caracterele noastre nu coincideau în tocmai. Aici chiar nu este egoism. Și sunt multe exemple + ce am mai dat eu. E normal că poți interpreta orice gest ca fiind egoist dar dacă nu știi ce a simțit omul când l-a făcut nu ai cum să știi dacă chiar a fost egoism.

| T0T explică (pentru anonim_4396):

Într-un fel îi dau credit răspunsului tău pentru ce ai zis acum dar unele afirmații din punctul meu de vedere sunt puțin generaliste. Adică eu nu am omorât, jefuit, persecutat pe nimeni și nu aș omorî, jefui, persecuta pe nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Da,Tot,intru totul de acord cu tine.Si da,am generalizat,nici eu nu am omorat,jefuit,persecutat,nici eu nu traiesc in mizerie, dar nu pot nega, ca, macar o data in viata, nu mi.a trecut prin minte un gand mizer.Asta ma face "apta" pentru specia mea.

| Mădă0611 a răspuns (pentru T0T):

Eh, de parca ai recunoaste.

Cand donezi o faci sa te simti bine, in subconstient e dorinta ca binele o sa ti se intoarca intr-o zi, sau nu te simti bine vazand suferinta, din frica pentru propria persoana, si ajuti, tot pentru tine.

Omul e puternic si rapid? Folosind tehnologia poate. Tigrul e si puternic, si rapid, viteza lui de inot e de 8 ori mai mare decat a celui mai rapid om. In rest numai neocortexul il diferenteaza pe om de celelalte forme de viata, dar existenta lui e legata de forma mainilor. De exemplu la "teoria" evolutiei au contribuit zeci de oameni, sau chiar sute, si inca mai contribuie, daca tot ce a descoperit fiecare nu era scris pe undeva, in prezent nu eram cum suntem, nici medicamente nu existau. devil

| T0T explică (pentru Mădă0611):

Exact asta am zis, folosind tehnologia, folosindu-și capul. Mâinile sunt prezente în forma asta la destule mamifere și cu toate asta nu au realizat nimic mai mult decât să se urce în copaci.
Am recunoscut ce am avut de recunoscut, nici nu aș fi avut de ce să mint. Situația fiind dată, mai era doar o lună poate până când nu ne mai vedeam deloc. Chiar nu mai aveam nimic de câștigatwinking
Sincer eu când am făcut un gest bun, de exemplu când am dat bani unui cerșetor, nu m-am gândit niciun moment că acel bine mi se va întoarce. Poate că ești o persoană foarte egoistă și de aia ai mentalitatea asta, dar eu știu foarte bine ce lucruri am făcut și dacă au fost din egoism sau nu. Un om nu poate concepe anumite lucruri dacă nu le experimentează.

| Mădă0611 a răspuns (pentru T0T):

Daca la maimute te referi, mersul lor nu e biped, si pe langa asta, cum ziceam mai sus, fiecare isi castiga un segment in ecosistem, segmentul nostru e ocupat, se da o lupta cu oricine incearca sa-l ocupe, se pare ca am castigat suficient de multe lupte cat sa ne departam de orice amenintare.

Atunci nu esti sincer cu tine. Ia cauta bine in minte.

Toti suntem egoisti, unii mai mult si altii mai putin, eu fiind singura, sunt printre aia mai putin egoisti, ca stiu ca oamenii se apropie de altii din nevoi proprii, si nu vreau sa folosesc pe cineva, chiar daca nu gandesc asta, in subconstient e nevoia de a folosi spre binele propriu.

| T0T explică (pentru Mădă0611):

Și vrei să zici că mersul omului era biped de la început?

Sunt foarte sincer cu mine fii sigură de astawinking Eu cred că nu poți realiza anumite lucruri dacă nu privești și din alte perspective. Pentru tine iubirea și bunătatea pură sunt simple povești. Nu ți se pare cam trist? Mie da și știu exact că nu e așa de aia ți-am dat și exemple dar se pare că degeaba, nu am cum eu să îți modific mentalitatea acum. Eu știu ce am făcut, de ce am făcut și ce am simțit când am făcut, nu mă poți contrazice cu asta. Nu sunt un om care nu știe ce face, sau ce simte și de aceea nu mi-am regretat niciodată deciziile. În privința mea mă cunosc extrem de bine și știu extrem de bine de ce acționez în anumite moduri. De aceea pot zice că sunt foarte sincer cu mine și chiar încerc să fiu(până acum nu m-am dezamăgit). Îmi pare rău că vezi lumea așa, deși în mare parte ai dreptate, e o chestie destul de generală egoismul ăsta...La modul în care vezi tu lucrurile nu vei știi ce e aia comuniune afectivă dapoi să mai vorbești de iubire? De aceea acest cuvânt se află între ghilimelele viziunii tale. Îmi pare rău, sincer.

| Mădă0611 a răspuns (pentru T0T):

Nu, dar in momentul in care s-a ridicat in doua picioare a fost liber sa isi foloseasca mainile pentru altceva.

E greu sa accepti ca nu exista iubire, ca bunatatea e doar pentru tine, deci e doar egoism (bine si rau nici nu exista, e doar perceptie subiectiva), si din partea mea e ok, atata timp cat nu negi ca singurul lucru cate te diferentiaza de celelalte organisme vii e neocortexul, care tot cu instinctele are legatura, aici sunt instinctele slefuite. Nu te oblig sa accepti ceva, ci doar vorbesc despre faptul ca omul nu e cu nimic mai special, nu are mai multe drepturi decat altcineva. Daca vrei sa te documentezi, e ok, daca nu, la fel.

| T0T explică (pentru Mădă0611):

Și pe maimuță ce a împiedicat-o să se ridice în 2 picioare?

Nu trebuie să accept atâta timp cât știu, cât experimentez. Îmi pare rău de viața ta, sincer. Eu știu exact cât de frumos e acel sentiment și pot spune clar, iubirea există însă nu e pentru toți, e pentru puțini...din păcate. Mai mult, mulți ajung nici să nu mai creadă că ceva frumos e posibil să existe însă chiar este. Am simțit și îți spun că se simte minunat, pentru asta trăiesc și asta mă face cu adevărat fericit, asta mă desprinde de perspectiva asta ruginită cu care observi lumea. Dacă nu te poți considera cu nimic mai presus de un animal se vede că ești cam dezumanizată, ai ajuns într-un stadiu în care nici măcar nu mai ai scop, te-ai lepădat de trăiri și sentimente sincere(poate nici măcar nu ai ajuns acolo). Cum ziceam, trist. Mă bucur că nu sunt în locul tău. Viața nu e așa anostă însă, doar noi o facem așa. Dacă vrem ceva care ține de sufletul nostru îl putem obține însă e greu când nu mai crezi nici în iubire, pentru tine a fost mai ușor să te lepezi de frumusețe și să adopți doar o viziune a realismului, una relativă desigur care nici măcar nu e una exactă sau corectă. Trăiești într-o lume moartă, o lume pe care tu ai făcut-o să fie așa. Lumea ta e una fără sens, fără scop. Dacă prin a face ca specia să rămână în viață crezi că ai un scop îți spun că nu e deloc așa iar cel care a făcut acel cont fals a adoptat o mentalitate apropiată de a ta. Poate îți vei schimba această mentalitate sau poate vei ajunge pe patul de moarte înțelegând că nu ai realizat nimic cu adevărat pentru tine și nu ai putut să împărtășești... Când poți să împărtășești dragoste și bunătate poți să te consideri superior față de un animal(în caz contrat, corect, ești doar un animal sau chiar mai rău ca un animal). Și așa încă o viață se pierde în vânt ca o particulă de praf care nu are și nici nu va mai avea nicio trebuință nicăieri. Crezi că poți avea o adevărată familie gândind așa? Familia este bazată pe dragoste sinceră nu doar pe instinctul matern. Încă o dată îți spun, știu ce am simțit și acel moment nu a fost comparabil cu nimic din ce trăisem până atunci și știam ce e mai bine pentru mine, știam că viața mea nu poate avea sens fără acel moment. Am realizat de mult că în viață trebuie să trăiești, nu să supraviețuiești, că altfel o faci chiar degeaba.Degeaba ai o viziune cu contur dacă nu ai și culoare în ea. E complet inutilă pentru viața ta.

| Mădă0611 a răspuns (pentru T0T):

Maimuta nu exista atunci, iar primatele care nu s-au ridicat n-o fi avut nevoie. Mersul biped a fost necesar in zonele unde era iarba inalta. >:) Evolutia e asa: un grup mic se desparte de grupul "mama" si se adapteaza noilor conditii de mediu.

Am mai pus link-ul, ia uite de ce e frumos sentimentul http://fusion.net/story/48571/your-brain-on-love-oxytocin-dopamine/

Ca iti convine sau nu, tu esti un animal, "iubirea" pe care o simti tu o simte orice om, chiar si eu (doar ca eu o inteleg), chiar si animalele cu care ti-e rusine sa fii asociat, si doar intelegand ca fiecare organism viu are sentimente, lumea devine colorata.

| T0T explică (pentru Mădă0611):

De fapt se zice că am avut strămoși comuni cu maimuțele. Deci o parte din ei nu au devenit oameni, au devenit maimuțe, culmea. Puteau să devină maimuțe care măcar au descoperit roata, nu? Vrei să zici că oamenii au fost singurele primate în zone cu iarbă înaltă? Ai vreo dovadă exactă în acest sens? Eu zic că nu.
Ți-am văzut link-ul dar tu nu faci deosebire dintre dragoste și pură plăcere. Adică spre deosebire de animale noi pe lângă instinctele sexuale alegem un partener compatibil cu ideile noastre, cu caracterul nostru, nu că dacă vedem un fund bun îl și f... Iubire înseamnă, cum am zis, o comuniune afectivă totală, unde pui binele colectiv pe primul plan. Din ce îmi spui tu nu ai trăit așa ceva. Crezi că nu înțeleg anumite reacții chimice și biologice? Le înțeleg perfect, nu degeaba am ajuns unde sunt acum, dar spre deosebire de tine înțeleg mai mult de atât, nu văd viața ca pe un mare nimic. Cum am spus și înainte niciun animal nu a ajuns la nivelul nostru afectiv, un lucru clar, fără absolut niciun dubiu deci cum poți compara? Îți spun eu, nu poți.

| Mădă0611 a răspuns (pentru T0T):

De asta am zis ca maimutele nu existau. Se pare ca au existat mai multe specii de homo, ajungandu-se in prezent la una, cu cateva subspecii, adica rase.

Alegi acel partener pentru ca sa ramai cu el pana cresc copiii. Exista cateva specii monogame, printre care si omul, desi nu e in natura lui sa fie, deci exista animale care au un partener pentru toata viata, sau pana moare.

De unde stii ca nici un animal nu a ajuns la nivelul nostru afectiv?

| T0T explică (pentru Mădă0611):

Pentru că omul este în stare să își exprime trăirile și asta se numește artă. Un lucru care nu îl putem numi pur științific, e dintr-o sferă care este reprezentată de inteligența emoțională. Sunt și țigani care rămân împreună toată viața iar bărbatul merge pe principiul :
http://s930.photobucket.com/......t.jpg.html

Sau femeie care e bună doar la pat și la bucătărie(procură hrana).

Deci ce te face să asociezi indivizii care stau o viață împreună cu indivizii care se iubesc?

"Alegi acel partener pentru ca sa ramai cu el pana cresc copiii. "
Ăsta chiar că e un bullshit.

| Mădă0611 a răspuns (pentru T0T):

'ai nu mai spune: https://www.youtube.com/watch?v=yaPmYYWsixU

Tiganii au legile lor, si musulmanii inca tin la ele.

E bullshit ca nu vrei sa intelegi si sa accepti. Sau stai asa, de ce exista iubire?

| Mădă0611 a răspuns (pentru T0T):

Vezi link-ul asta https://www.youtube.com/watch?v=hpdlQae5wP8 E tot cu pestisorul, dar e explicat.