| b34TdoWnLiV3 a întrebat:

Ce credeti ca a vrut sa spuna Mihai Eminescu prin intrebarea retorica ``Voi sunteti urmasii Romei``?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Eminescu se adreseaza politicienilor vremii sale, in primul rand liberalilor lui C.A.Rosetti,si foloseste sarcasmul punand in antiteza calitatile eroice, subaintelese, ale stramosilor romani cu defectele urmasilor acestora, peste veac.Mania si dispretul poetului pentru politicienii vremii sale erau indreptatite atunci,dar, in egala masura ar fi si pentru politicienii de astazi, nu crezi? Adevarul e ca multe versuri eminesciene sunt nemuritoare si amarnic intrebam si noi vazand ccoruptia ce se intinde de-a lungul si de-a latul tarii:"Cum nu vii tu, Tepes Doamne?". Eminescu, dar si Caragiale sunt foarte actuali astazi.Numai bine.

1 răspuns:
| Solsagan a răspuns:

Dacă e întrebare, de ce nu are semnul întrebării?
Ia gândeşte-te şi tu, aşa puţin. Nu-i mare câcat de explicat. Plus că Eminescu spunea deseori non-sensuri, deci să te nu te necăjeşti dacă e ceva jignitor prin ce trăncănea el.