| Beibb_Crissa_1995 a întrebat:

Ce credeti ca pica la subiectul 1 B la romana la clasa a8a?

2 răspunsuri:
| Rose123 a răspuns:

Salut!
Sunt tot clasa a8-a.
Ce va pica? Singurul raspuns care imi vine in minte este NU SE STIE.
Uite cum sta treaba : la subiectul 1, ti se va da un text. Poate fi un fragment dintr-o opera scrisa in proza sau o poezie. La subiectul 1-B vei avea de realizat o compunere de 15-25 de randuri. Aceasta poate fi(in cazul in care este o poezie) : semnificatia titluli poeziei,o compunere in care sa-ti exprimi opinia despre diverse figuri de stil sau aspecte din poezie, o compunere in care sa faci apartenenta la genul liric sau la o anumita specie ori opinia ta despre mesajul operei...
In cazul in care este un text in proza, la fel : opinia ta despre semnificatia titlului, un rezumat, o caracterizare, sa spui anumite trasaturi ale naratiunii, descrierii sau dialogului, apartenenta la genul epic sau la diverse specii etc
Sfatul meu este sa lucrezi cat mai multe variante de examen posibile(gasesti culegeri pe toate drumurile) si sa vezi ce ti se poate da. Sa inveti definitiile genurile si ale speciilor, caracteristicile rezumatul si ale textului argumentativ.
Insa, GRABESTE-TE!
Avem examenul la lb romana peste o saptamana!
Bafta!

| SuperMagicSmile a răspuns:

Poate sa fie orice, sa descrii semnificatia titlului sau a unor versuri, sa spui de ce opera apartine genului x, odata am gasit un text in care te punea sa faci rezumatul unui basm citit..nu se stie