| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Ce credeți că se va întâmpla cu noile generații?

8 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

WW3

| Sofer a răspuns:

E dezastru. Nici nu stiu de ce m-am nascut aici in Romania.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Va fi si mai rau asa va fi din generatie in generatie din rau in mai rau si tot asa.

| ancaval a răspuns:

O să fie tot mai rău. Deja oamenii NU mai comunică, cum comunicau cândva, NU se mai salută, NU se ascultă, NU se înțeleg, etc... Unde duc toate astea? La ceva bun?

Democrația naibii. Așa e omul: vrea libertate și când o are NU o știe folosi și ajunge să fie dominat de ea. Ce e mult strică. Se vede asta.

| AC4S4 a răspuns (pentru ancaval):

Spunea cineva ca in timpul comunismului nu se baga nimeni daca erai batut sau jefuit in autobuz. Fiecare era cu treaba lui. Dorinta de implicare a crescut printre romani.
Ce este in scadere este propria opinie. Vezi tot mai multi oameni ca refuza sa aiba o opinie pe un anumit subiect de frica sa nu supere pe cineva.

| ancaval a răspuns (pentru AC4S4):

Nu știu de unde te-ai informat tu și nici nu mă interesează.

Eu am vorbit cu oameni de pe vremea comunismului și toți zic că era mai bine atunci decât acum.
Asta cu bătaia.....nu ține de comunism sau democrație, ține de OM. Dacă vreau mă bag pentru tine, dacă nu...lasă-i să te bată. Înțelegi?

Era mai bine atunci, oricum. Adică: oamenii egali, fiecare cu servici, respectul față de profesori, salarile cam egale la toți și NU diferențe de mii de euro sau pensii umflate, omenia, scoteai fata la film și greu o cucereai.
Azi, și nu poți zice că NU am dreptate: elevii sar la profesori, părinții nu au voie să ridice tonul la copil, termină școală și hoinăresc, nu știu o meserie, droguri, crime zilnic, mame la 13 ani. Serios?

NU ȘTIU...ce să zic? Nu ți se pare că se exagerează în democrație? Suntem pe drumul cel rău, adică copii care vin după noi.

| AC4S4 a răspuns (pentru ancaval):

E vina guvernarii proaste romanesti sau a democratiei?
E nevoie de libertate, dar trebuie educatie inainte sa fii complet independent. Educatia tine si de responsabilitatea parintilor. Unii sunt iresponsabili si nu isi educa copiii. Apoi isi vad copilul pe le 20 de ani ca nu are o directie clara in viata, nu are valori, mai nimic.

Eu sunt adeptul crestin-democratiei. Democratie, libertate, dar in spiritul valorilor crestine.

| ancaval a răspuns (pentru AC4S4):

Dacă tot vrem să intrăm în detalii, atunci NU e vina guvernării proaste și nici a democrației. A cui? A poporului român. Vina noastră. Noi i-am votat pe derbedeii ăia și tot noi trebuie să suportăm consecințele. E logic.

Vezi tu că....na....democrația asta nu știu cât e de bună. Ai libertate și ți se urcă la cap, ai impresia că toate ți se cuvin și îți ieși din fire. În comunism erau niște reguli și dacă nu făceai bine, plăteai.