| cristi a întrebat:

Ce parere aveti despre conflictul dintre generatii, l-ati simtit sau il simtiti? Ce va enerveaza cel mai mult la noile/vechile generatii?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Conflictul dintre generatii se resimte prin lipsa de respect fata de cei mai in varsta, fata de autoritati, lipsa celor 7 ani de acasa, lipsa bunului simt si libertatea de care se abuza intr-un mod persistent si insistent! Cel mai tare ma deranjeaza lipsa educatiei care lipseste cu desavarsire si de care se fac vinovati doar parintii- care dau dovada de iresponsabilitate, indiferenta si delasare.

8 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Da, prapastia dintre generatii este un fenomen natural si vechi. Si, desi in adolescenta e simtit cel mai pregnant (pentru ca adolescentii pot cultiva astfel si un spirit de revolta), el ramane valabil si pentru 40, respectiv 60 de ani ai parintilor. Cred ca daca avem rabdare sa ne ascultam si suntem toleranti, putem invata multe lucruri unii de la altii, indiferent ce varsta avem. Fie ca inveti de la un copil de 5 ani, un adult de 25, 45, 85 de ani. Sunt experiente diferite, ale unor momente diferite, care nu se mai intorc si care sunt pretioase pentru simplul motiv ca au fost traite.

| elena a răspuns:

A existat dintotdeauna si va exista...despre tanara generatie numai de bine, locuri libere in tramvai sau autobuz. trotuarul cat mai larg, sa incapa 7 - 8 alatutati, iar tu sa mergi pe strada, "mistocareala" cat incape, tigari, cafele, cat mai multe discoteci, cat mai putine zile pe saptamana, de scoala...au...am uitat...am o prietena, micuta, de 13 ani, care a fost astazi, la olimpiada de fizica si chimie... odata si odata, se va face primavara, numai cu o floare...CREZI?

Bula
| Bula a răspuns:

Totdeauna au existat conflicte intre generatii!
Cei mai in varsta au deja o oarecare experienta in multe ramuri, iar tinerii doresc sa "schimbe lumea". Si aceasta se si reuseste, fiindca tinerii (inca) la varsta lor nu sunt inhibati de esecuri, astfel indraznesc sa INCERCE. Cei mai in varsta, fiind patiti deja, incearca sa le "educe" si reusesc intr-o oarecare masura.
Este o situatie asemanatoare cu copilul mic carui degeaba sa-i spui ca "frige" sau "doare" pana ce nu pateste singur si n-are propria experienta.
La fel, si tinerilor spui degeaba ca "nu-i bine" ceva, pana ce n-au experienta in domeniul/situatia respectiva.
Asemanator copilului mic, si tinerii au indrazneala de a face ceva nou si...reusesc adeasea!
Si, sa recunoastem, cei in varsta sunt si gelosi pe cei tineri: le este ciuda ca tinerii reusesc ce ei (batranii) n-au reusit toata viata. Atunci auzim "pe vremea noastra a fost...".
Da, asa e: a fost. Viitorul este al tineretului indraznet, sa-i lasam sa continue lumea, iar noi sa ne retragem, predandu-le stafeta istoriei.

| joy a răspuns:

Am o parere foarte proasta.Copii needucati, fara scrupule, sex la tot pasul.parintii sunt de vina!

| LoryM22 a răspuns:

Lumea a evoluat, dar mai mult in rau, tinerii vor sa fie mereu in trend cu tot ceea ce apare chiar daca uneori este rau, parintii insa trebuie sa stie cum sa vb.cu un copil, iar asta e cam rar, comunicarea dintre copil si parinte s-a diminuat, iar respectul nu prea mai exista fata de perinti si de oamenii mai in varsta.sad

| mioara a răspuns:

Totul/numai au respect si multe altele

| RamonaMn a răspuns:

Pe vremea parintilor/bunicilor nostri totul era altfel. Aveai un timp bine stabilit de TV, treburile de pe camp erau prioritatea lor deoarece asta reprezenta hrana lor.

Ce ma enerveaza cel mai mult?
Atunci cand mama vine in camera mea si-mi zice ca am stat prea mult la PC si atunci cand nu vreau sa'l abandonez incepe sa'mi povesteasca de pe vremea ei cum era si apoi trebuie sa ma dau de urgenta jos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca si Satana a avut conflicte cu Dumnezeu.nu ma mai mira ca si noi avemstraight faceideea etse sa remediezi qmva situatzia, este mai bine sa fii intelept, k uneori langa cea mai inalta culme a fericirii se afla cea mai adanca prapastie.