| Mechanix a întrebat:

Ce părere aveți despre armată și război în general și că oamenii se omoară între ei ca proștii, spălați pe creier că ei își apără patria, când ei sunt niște pioni numai buni de sacrificat de către ăștia șmecheri?

6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Mi-ai amintit de un serial, Band of Brothers.
http://www.imdb.com/title/tt0185906/

Accentuează foarte bine ideea de joc (în care parcă e prinsă întreaga umanitate), de păpuşi şi păpuşari (cu păpuşarii săi)...

Parcă ar fi nişte copii mari, care se joacă de-a soldaţii, numai la o scară mai mare...şi când mai mulţi se luptă, uitând de limite şi consecinţe, toţi au de suferit/pierdut, mai ales nevinovăţii prinşi la mijloc. Este un joc în care nimeni nu câştigă.

| mgtow a răspuns:

Asta e pe baza de bani, interese guvernamentale pe care nu le aflam noi la stiri

| Pricked a răspuns:

Se mai reduce din populatie, suntem pe drumul cel bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pacat de ei, mor degeaba. in tara ( nu conteaza unde) nici nu le e pasa de ei, continui cu modul de viata distructiv (majoritatea il vad ca pe distractie dar ce pretentii) si aia mor chiarca degeaba. pacat de familiile lor. nici macar nu sunt platiti omeneste, aia in parlament au bani peste bani si prime de mii de euro sa se uite la filme porno si ala in cel mai bun caz se intoarce intre 4 scanduri acasa, daca nu vine fara mana picior sau leguma. pacat, mare pacat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii isi dau (aproape) si viata pentru bani.

| Mechanix explică (pentru anonim_4396):

Exact, mai sunt și d-ăia care salivează când văd salariile și pleacă la război, crezând că ei sunt indestructibili și răzbăiul e un fleac.