| MariusPapoi a întrebat:

Ce parere aveti de faptul ca in Romania unde un salariu obisnuit e de nici 200 de euro mancarea are un pret dublu fata de exemplu Italia unde salariu este minim 1000 de euro? mie mi se pare ceva incredibil!

8 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Aşa este, ai perfectă dreptate.Dar ai văzut ce şi pe cine s-a votat? Cine mai iasă în stradă să ne cerem drepturile+ mai nimeniICâţiva în piaţa universităţi.

| ROB3RT89 a răspuns:

In principiu noi suntem de vina pentru tot, nu compara Romania cu Italia, si cetateni sunt mult mai uniti ca noi.
Ce te mira asa mult? Vine unu de la tara la oras sa lucreze si zice ca e ok un slariu minim pe economie pentru ca mai are animale gradina etc, dar nu se ganndeste ca nu toti au situtia lui.Am fost la multe interviuri pana acum, si am vazut multi oameni care acepta un slariu de 800 brut si 600 net si angajatori profita la maxim.Momentan nu sunt insurat si nici n-am obligati, dar nu am lucrat niciodata pe un salariu mai mic de 1000 ron.
Care aveti ocazia sa plecati, plecati, aici nu prea e un viitor stralucit!

| WR104 a răspuns:

Romanii nu sunt uniti si nu realizeaza cat de furati sunt, multi dintre romani traiesc cu impresia ca e normal sa traiasca cu 200 euro pe luna maxim intr-o tara in care preturile concureaza cu cele din tari ca Italia, Spania sau chiar Franta.
Daca nu puteam pleca din Romania sa muncim in strainatate cred ca eram mai rau ca Grecia inca de acum multi multi ani.

| MariusPapoi explică (pentru WR104):

Romanii decat sa iasa in strada sa faca inca o revolutie prefera sa stea la tv sa injure sistemul si gandesc, ca daca altii nu ies eu de ce sa ies si asta are efect de lant! prefer sa plec sa stau linistit in strainatate unde e civilizatie din toate punctele de vedere si cand o sa ma intorc in Romania in vizita o sa imi dai ceasul cu 100 de ani in urma!

| WR104 a răspuns (pentru MariusPapoi):

Eu nu mai traiesc in Romania de cativa ani buni si tocmai de asta stiu, pot face diferenta dintre ce am trait in Romania si in tara unde ma aflu acum si pot spune ca din punctul asta de vedere al organizarii, al manifestatiilor suntem departe rau, in Romania ar trebui ca lumea sa iasa in strada cel putin o data pe saptamana la ce dezastru economic este in tara.
Ai dreptate, daca nu iese vecinu eu de ce sa ies, asta e mentalitatea si cand ma gandesc cati someri sunt care pot sa-si arate nemultumirile dar probabil ca multi nici nu-si cunosc drepturile, asta e trist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oriunde e mai bine ca in Romania, parerea mea.Sunt de aproape 5 ani in Italia si mi-am putut perminte sa imi cumpar singur laptop tv si alte chestii care in tara nici macar mama mea nu putea sa imi cumpere. Unde muncesc eu acum cu jumatate de norma iau bani mai mult ca unu din Romania care ia "bine" pentru cat ia. Deci ce sa zic e mai buna viata in Italia de multe ori fata de Romania, dar pacat ca au venit aici prea multi hoti betivi si nenorociti si uite asa sunt mai rasisti putin italieni cu noi dar ce sa facem

| Flaviucu a răspuns:

Si ne mai intreaba de ce parasim tara... Este strigator la cer.

| MariusPapoi explică (pentru Flaviucu):

La anul parasesc tara asta pentru ca nu se poate e incredibil ce se intampla aici! cunosc oameni care au salariu 600 ron!
ce ai putea sa faci cu banii astia intr-o luna? ma intreb si nu gasesc un raspuns