| MisterKat a întrebat:

Ce parere aveti despre cei care sunt tare credinciosi (in sensul ca isi fac cruce pe langa fiecare biserica, merg la slujbe, la Inviere, tin post, se spovedesc, se impartasesc) dar le place sa faca mult mult sex, sa bea si sa fumeze si sa injure?! Voi ce preferati biserica sau cealalta varianta?!

6 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Prefer omul onest, omul informat, omul care nu se minte pe sine si pe altii.Credinta vine din interior. Daca nu o ai, nu te mai prefa inutil.Nu minti pe nimeni ca nimanui nu ii pasa de tine, dar la sfarsitul filmului e aiurea sa realizezi ca nu simti nimic si te-ai mintit singur
Daca ai norocul sa fi credincios, e foarte bine. Dar asta nu iti da dreptul sa discriminezi, sa te dai superior fata de altii doar pentru ca ai fost botezat crestin(nu e ca si cum ai fi avut de ales); astea nu sunt chestii de dogmatica bisericeasca ci de bun-simt
Mai avem multe de invatat despre toleranta.Si despre rationament

| UninspiredName a răspuns:

Cealalta varianta logik pentru ca o singura viata ai.si toate chestiile care se spun despre Dumnezeu nu sunt plauzibile...insa e bine sa crezi.in mintea mea ce e dupa moarete nu exista sau daca exista iadul e un loc in care se bea, se fumeaza...se fac chestii rele nu? iar raiul e plini de oameni care se duc la biserika.(fanteziitongue) anyway mai zic o data o singura viata ai.

Răspuns utilizator avertizat
| wolfer18 a răspuns:

Trebuie sa le tii in balanta, intr-un fel.Nu fumez, dar din varianta a doua, singurul lucru in opozitie cu prima varianta mi se pare injuratul.

| ELNuInvataMomentan a răspuns:

Eu sunt la categoria biserica cel mai mult
dar nu merg la slujba in fiecare zi sau nu ma impartasesc in fiecare saptamana
sunt inspre biserica cu muult dupa mijloc

| oskar a răspuns:

Eu sincer. sunt credincios dar nici chiar nu merg tot timpul la spovedanie, la inviere merg cu prieteni dar in rest. cateodata injur si beau de fumat nu fumez, parerea mea e ca e bine sa fi si credincios cat de cat decat de loc