| Pufuletica98 a întrebat:

Azi am fost la biserica sa ma impartasesc si sa ma spovedesc si la biserica era un desen cu un paun cu o cruce in cioc.Imi puteti spune ce inseamna?

6 răspunsuri:
| Qinz a răspuns:

Probabil crucea Trinitas de pe dealul paun...

| comandamente a răspuns:

Eu cred ca tu nu sti sa faci deosebire anrte pasarile anaripate!
Daca te uiti cu bagare de seama este un viltur nicidecum paun,
Dupa cum se vede biserica are legeture stransa cu statul, ceea ce nu este bine.
Stema este reprezentata de statul roman, fiindca o vezi pe steag pe
tribune etc.sin nicidecum biserica.
dar acum a ajuns sa fie purtate pe cupolele Protopotilor

| razvi99 a răspuns:

Cum a zis Andrei

| andreisirghi27as a răspuns:

Eu cred ca era soim sau vultur, e un simbol al stemei romaniei:pasarea inseamna putere, iar crucea ca e crestineasca.

| Pufuletica98 explică (pentru andreisirghi27as):

Bai eram la biserica nu la primarie.era un paun mai sucit.stiu cum e facut vulturul de pe steama romaniei.

| andreisirghi27as a răspuns (pentru Pufuletica98):

Atunci pasarea ca oricare ar fi ea simbolizeaza puterea si crucea semnifica ca e crestineasca