| TheStrategist a întrebat:

Ce părere aveți despre citatul "Nu toți cititorii sunt lideri, dar toți liderii sunt cititori"? Sunteți de acord cu ceea ce spune acest citat?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Toți liderii sunt cititori.
O generalizare fără suport.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu l-as interpreta in felul urmator: ca nu toti cei invatati, intelectuali, care sunt toba de carte sunt lideri dar liderii care sunt desemnati in functii de conducere incearca, unii dintre ei, sa se cultive, invatand, citind, ca sa dea impresia ca sunt intelectuali, invatati si ca au cultura generala.
As mai adauga si faptul ca cei intelectuali nu isi doresc intotdeauna functii de conducere si ori sunt introvertiti ori rezervati.
Asta e parerea mea personala in ceea ce priveste acest citat.

Sunt de acord cu el in proportie de 90%.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citatul se referă la câțiva dintre cititori ca fiind lideri și li se întărește pozitia prin acest fapt, însă sunt de părere că nu toți liderii sunt citiți, dar toți liderii sunt numiți.