| msonegirl a întrebat:

Ce parere aveti de urmatorul citat:

"Comunicarea este la fel de buna ca o cafea neagra, la fel de greu adormi dupa fiecare"

Sunteti de acord? de ce?

5 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Atunci cand vorbesti cu cineva pe o tema placuta parca nu ai mai vrea sa se termine, ti-ai dori ca acea conversatie dintre voi sa dureze o vesnicie.omunicarea este un ansamblu de acțiuni care au în comun transmiterea de informații sub forma de mesaje, știri, semne sau gesturi simbolice, texte scrise ș. a. între două persoane, numite interlocutori, sau mai formal, emițător și receptor. A nu se confunda însă cu aparatele de comunicație numite emițătorul și receptorul de radio, care folosesc la comunicațiile la distanță = telecomunicații.Comparatia ''ca o cafea neagra'' arata ca uneori o conversatie nu este neaparat placuta si ca uneori ti-ai dori ca discutia cu cel de langa tine sa se termine cat mai repede.De exemplu, pentru înțelegerea unui mesaj, de cele mai multe ori este important și comportamentul interlocutorilor:

* pasiv
* asertiv
* agresiv
Sper ca te-am ajutat! O seara frumoasa!

| anad a răspuns:

Exista doua finalitati care nu te lasa sa adormi usor: ori esti suparat ca n-ai avut cu cine te intelege, ori ai comunicat foarte bine si esti foarte bucuros!

| carminaburana43 a răspuns:

E perfect adevarat, dupa ce am vorbit doua ore niste lucruri interesante cu cineva pe mess nu mai puteam adormi desi imi era foarte somn.

| paramore a răspuns:

Faza e nu imi plac nici cafeaua nici comunicarealaughing
la mine nu e valabil

| ZOON a răspuns:

Pai sunt mai multi factori zic eu cum ar fi daca discutia e plictisitoare si stresanta atunci cu siguranta nu vei putea dormi incarcat de stres iar alt factor ar fi atunci cand discutia are ceva care te macina, te pune pe ganduri, nu-ti da pace incerci sa afli mai multe devii nelinistit si nici atunci nu poti dormi asta e parerea mea salut