| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveţi despre femeile gravide care nu îşi schimbă stilul de viaţă în perioada sarcinii? (mănâncă tâmpenii, fumează şi poate chiar consumă alcool)

58 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Inconstiente

| Violleta2022 a răspuns:

Singurul lucru pe care-l pot spune, este ca-s inconstiente, riscand viata si sanatatea propriului copilas pentru o prostie, de la care nu vor sa se abtina.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Iresponsabile. Așa ies copii nărozi. Când bea, bea și fătul din ea, când fumează, la fel, Apoi se uită la plod și se bucură ce a produs.

| Drimmero a răspuns:

Inconstiente, dar vor realiza ele mai tarziu.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Copilul lor :/

| anonimg a răspuns:

Inchisoare pe 20 de ani. Toate primatele dau nastere la copii. Cred ca si maimutele se ingrijesc mai bine in perioada asta.

| Celcestietot a răspuns:

Nu sunt pregătite ca să devina mame a unor copii sănătoși...

| Frank51 a răspuns:

Stilul de viata nu se schimba. Exista perioade in care pare ca se schimba, dar este o iluzie. Atat fumatul cat si consumul de alcool nu influenteaza cu nimic sarcina daca este facut in mod constient si responsabil. Iar parerea mea despre cele care exagereaza: I don't give a heck.

| SilentRain a răspuns:

Nu-mi pasa, sa le ia naiba

| Sofer a răspuns:

Ma dezgusta lucrurile astea. Nu face bine pe perioada sarcinii.
Asta e, cand ai asemenea vicii, nu te apti.

| sofisis a răspuns:

Daca ramai insarcinata si deja fumezi, nici un medic intreg la minte nu te va pune sa renunti daca corpul tau nu poate de la sine. Pentru ca risti sevraj si e mult mai periculos.
Oricum e nevoie de vreo 2 ani ca sa iasa nicotina din corp si deci chiar daca opresti fumatul cand ramai, e fix acelasi rahat.
Eu am fumat pe timpul sarcinii, cu dezlegare de la medic, pentru ca nu am putut sa ma las. Fumam o tigara, maxim 2 pe zi. Inainte fumam un pachet pe zi.
Alcool nu beau dar sunt femei care ocazional consuma o bere sau un pahar de vin. Iar, nu este nimic grav daca nu se exagereaza.
Junk food... daca am mancat 20-30 de ani prajeli, semipreparate etc, nu o sa pot sa devin vegana sau mai stiu eu ce mai e in trend acum ca am ramas gravida. Bine, nu cred ca mananca nimeni mc, kfc si pizza non stop. Sau ma rog, or fi...

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

La ţigări hai că mai înţeleg dacă nu te poţi lăsa de tot,doar să fumezi mai puţine,dar cu alcoolul chiar nu pricep de ce nu te-ai putea abţine.
Mama mea,de exemplu,era şi este în continuare o fumătoare înrăită.Din liceu se apucase, deci avea deja câţiva ani buni de când fuma, dar totuşi, după ce a rămas însărcinată, nu a mai pus deloc gura pe ţigări până după ce s-a terminat perioada de alăptare.Acum ce să zic, or fi persoane şi persoane.Decât să intri în sevraj,mai bine fumezi mai puţin.
Alcool nu a băut deloc,iar la mâncare a încercat să aibă cât mai multă grijă în sensul că nu s-a mai atins de Mc,KFC etc. Încerca să mănânce cât mai multe mâncăruri şi dulciuri făcute în casă pentru că nici ea nu se putea abţine de la bunătăţuri, iar astea erau o variantă mai ok.
Nu zice nimeni să devii vegană sau raw-vegană(oricum, nu le consider atât de sănătoase pe cât se spune, mi se par alimentaţii incomplete), doar să ai mai puţină grijă la ce bagi în tine.

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde mult si de stilul de viata. Eu de exemplu plec la 7 si ajung la 7 acasa. Fac seara ceva rapid de mancare iar a doua zi la pranz imi comand mancare, pentru ca nu am cand sa gatesc 7000 de feluri si la mine nu se mananca de doua ori din mancare.
Sa stii ca sunt persoane care poftesc alcool in sarcina. Pe bune. Am o prietena care poftea la bere ...acum nah. Bine, nu e asta scuza tuturor dar...

| Emma30555 a răspuns:

Am întâlnit gravide care fumează dar nu și alcool. Cat despre mâncare fiecare încearcă sa mănânce și sănătos dar produsele din supermarket nu sunt toate sănătoase în ziua de azi. Cred ca uneori tine și de noroc, și de starea psihica, gândirea pozitiva ca să fii ok

| gemeni6226 a răspuns:

E foarte clar ca daca nu adopta un stil de viata sanatos pe timpul sarcinii nu este preocupata de sanatatea copilului care se va naste.Si asta inseamna egoism profund.Eu cunosc femei foarte sarace care nu au avut nici o conditie dar cand a fost vorba despre copilul ce se va naste au facut tot posibilul sa nasca un copil sanatos.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Tot ele o să sufere când își văd copiii suferind

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Treaba lor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Că n-ar merita să aibă copii. Nu e nimic mai dezgustător decât sa vad o femeie făcând chestiile astea, dacă e gravida deja îmi provoacă scârbă.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E dezgustător ca o femeie să mănânce junk food, să fumeze şi să bea alcool?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dezgustător în sens ca semnalizeaza că ar fi o curwa, nu mi pot imagina o femeie calumea și care se poate forma o familie cu ea. Care face chestiile astea. Desigur că nu e dezgustător daca arata bine, dar nu o pot vedea mai mult decât un simplu obiect sexual.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu poți avea o relație cu o tipa care fumează?laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sunteţi de-a dreptul adorabili voi doi.De atâtea ori vă văd conversând pe aici.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Adorabila? Stiu happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Adorabilă? Tu? Nu ştiu.Nu neg asta.
Ziceam de voi doi... împreună.winking

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tot aia.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu pot. Unde-i partea amuzanta?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

La el era amuzant, nu la tine.
Dar totuși, de ce nu poti? Sa știu de ce ai începe brusc sa ma respingi in eventualitatea in care m-as apuca de fumat.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu suport fumul de tigara. Nu pot sa vad cum iti distrugi cu buna stiinta sanatatea, ba chiar platesti pentru asta, fumatul neoferindu-ti nimic. Mirosi a fum, pe care nu-l suport. Hainele, gura, mainile, toate miros a fum. Nu-mi zice ca mananci o guma, ca poate vreau sa te pup si n-ai fost pe faza cu guma, si ma frustreaza.
O buna parte din fumatori, mai ales astia "noi", o fac pentru ca ar fi "cool". Iar mentalitatea astea te-ar descalifica in ochii mei, clar.

On-topic: s-ar putea sa vrei sa fumezi si fiind gravida, astfel afectandu-ne copilul, apoi si dupa nastere.
Deci doar chestii negative despre fumat. Zi-mi tu niste motive pro-fumat, sau de ce nu ar trebui sa ma deranjeze.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sa zicem ca n-o fac pentru ca e cool.Si in afara de faptul ca fumez, am tot ce îmi trebuie ca sa fiu sufletul tău pereche.
Ți-as zice ca nu e cazul din start la copii, dar la tine o relație nu e o relație dacă nu implica in viitor si niște copii.
Motive pro-fumat? Placere.Obisnuinta.Plictisesla.Nu știu, mai bine întrebi un fumător.Totusi îmi place fumul.
Da,sunt de acord ca dăunează sănătății.Dar multe lucruri pe care le facem dăunează sănătății,unele mai mult decât fumatul ocazional si ma refer la lucruri pe care le facem zilnic, cu o frecventa de câteva ori pe zi(cum ar fi consumul anumite alimente).
Te poți obișnui. Daca chiar nu suporti fumul, da, nu poți sa ai o relație de o anumită seriozitate(care implica sa locuiti împreuna).Dar totuși, ai renunța la mine in ipoteza in care sunt perfecta pentru tine doar pentru ca fumez?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

La mine nu prea merge cu "e perfecta, dar...". Daca exista un "dar", deja nu mai vorbim de perfectiune.
Daca mi-ai spune ca nu vrei copii, deja nici nu ar mai conta daca fumezi sau nu, ca sansele au pierit odata cu rostirea replicii. happy

Pai ce optiuni as avea? Din moment ce, ai zis si tu, nu se poate sa avem o relatie serioasa, mai am doar varianta de a renunta la tine. As renunta la tine din acest punct de vedere - amoros, sau cum vrei sa-i zici, ca daca ai indeplini toate celelalte conditii, si ne-am si intelege, am ramane prieteni, ca pe mine nu ma deranjeaza.

Diferenta intre fumat si alte alimente, este ca fumatul ii afecteaza si pe ceilalti. Nu zic ca trebuie sa fii genul care traieste intr-o bula de plastic, nu mananca nimic, nu atinge nimic, nu la asta ma refer cand zic de sanatate. Sa fumezi e una, sa mananci o shaorma parca e putin altceva, sau sa bei o Cola. Alea nu miros urat, nu-ti distrug plamanii iremediabil, nu-i afecteaza pe restul, ci poate pui 1kg in plus, pe care-l poti da jos fara repercusiuni.

Ce placere e in fumat? Obisnuinta nu poate exista in lipsa unui inceput.
Plictiseala? Intr-o relatie cu mine? Te rog frumos...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dacă nu pot avea copii? Atunci tot pier toate șansele ca noi 2 sa avem o relație?
E cam greu sa rămâi doar prieten cu o persoana care te atrage fizic si îndeplinește si toate celelalte condiții, nu crezi?
Mai bine grasa decât fumătoare?
Sa zicem ca a existat acel început si nu mai poți schimba asta.
Ce e plăcut? Mie(si prin "mie" ma refer de data asta chiar la mine)de exemplu îmi place.Si fumul (sa-l simt de la altii) si mirosul care rămâne impregnat in haine si sa fumez eu, senzația etc.Ca n-o fac e altceva, dar înțeleg ce e plăcut pentru unii.
Poate la început a fost plictiseala si acum e deja dependentă. Rutina.
Ma plictisesc repede.Nu-s convinsă ca o relație cu tine mi-ar menține viu interesul...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Prima intrebare e de o complexitate care nu-mi permite sa raspund asa, ad-hoc. Ar fi nevoie sa fiu pus in situatie, pentru a lua o decizie, sau macar sa ma gandesc foarte mult si bine.
Din nou, cate variante sunt? Nu cred ca neaparat ar fi greu, poate mi-as mai spune uneori "of, de ce naiba o trebuit ea sa fumeze?" - poti inlocui aici cu ce vrei fumatul, cu avutul de copii sau altele. Cum spuneam, de variante: ce este mai sus decat prieten dar mai jos decat relatie? Sunt optiuni limitate, greu sau usor, n-as prea avea de ales.

"Mai bine grasa decat fumatoare" - daca e din cauza glandelor, da. Daca e din cauza nepasarii si lenei, atunci mi-e fix acelasi lucru. Oricum conceptul de "grasa" e relativ.

Nah, daca nu te plictisesti de fumat, n-o faci nici de mine. Iti devin viciu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa fie ceva între. Spuneam doar ca ți-ar fi imposibil sa rămânem doar prieteni.Si atunci nu mai rămâne nimic altceva decât iubiti.Ca doar nu renunți asa ușor...
Dacă e din cauza glandelor, da? De ce? Tot urâta as fi, indiferent dacă din cauza glandelor sau nu.Cauza nu anulează efectul.
Fumatul îmi da dependentă.Ma indoiesc ca sexul cu tine face același lucru.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nici la principii nu renunt asa usor...
Daca e din cauza glandelor, nu e vina ta, e soarta. Daca nu te ridici toata ziua din pat, e vina ta, si inseamna ca nu ai pic de viata in tine. Urata? Eh, haide, ca nu-i chiar asa, nu poti sa spui ca o femeie ce nu-i 90-60-90 automat e urata. Frumusetea e in ochii privitorului.
Imi spunea cineva: "Mereu sa avem in minte ca adversarul e mult mai mare, mult mai puternic, mult mai pregatit decat noi. Astfel nu ne vom permite sa lasam garda jos, nu ne vom permite sa gresim sau sa-i dam ocazii. Nu-l vom subestima, mereu facem tot ce putem, ca la manual, indiferent de aparente." - asa ca te las sa te indoiesti.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu da...
Nu.Frumusetea in sine e ceva general. Femeile urate sunt urate pentru toți, alea frumoase sunt frumoase pentru toți.Pentru majoritate, sa zicem.Relativitatea intervine la femeile normale, cele comune.Aici una care mie mi se pare "meh" tie poată sa ți se para acceptabila sau eventual drăguța.Atat e relativitatea.
Speram sa îmi spui ca ai de gând sa îmi dovedești ca ma insel

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si totusi, nu in gandul meu a fost...
Imbucurator ca ai o parere asa buna despre tine, dar venind din partea ta, care nu crezi in actiuni generate doar de marinimie, cam dezamgitoare replica. De ce as insista tot eu sa-ti fac o favoare tie?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

As spune ca eu sunt cea care îți face o favoare lăsându-te sa-mi demonstrezi
Eu nu cred, dar tu crezi si tu ești cel care face acțiunea, deci...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Messi face o favoare Barcelonei jucand pentru ei, nu Barcelona lasandu-l pe Messi sa joace. Messi mai gaseste echipe, Barcelona nu mai gaseste un Messi.
Deci trebuie sa indulcesti oferta, ca nu ma vad iesind in castig. Trebuie sa compensezi - mancare stii sa faci?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ba pot, dar nu vreau.aici vorbeam de un anumit tipar de tipe.dar m-as simți că mă mulțumesc cu ceva mediocru. Și ar trebui sa țintesc pentru ceva mai bun, când sunt în stare, tu poți avea o r
"Relație"cu un tip care fumează?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da,dar nu-ți gătesc.
Oferta mea nu includea si asta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da.Nu ma deranjeaza.
Apreciez ca la mine pui relație între ghilimele

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai da, asta spuneam, ca trebuie renegociat.
Nu-mi gatesti? Pff, asta-i mai grav ca dezertarea. Fara mancare inseamna fara randament, imi pare rau.
Si era doar prima, inca nu ajunsesem la calcat camasi etc.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cu mancarea înțeleg, dar cămăși? Mie nu-mi iese nimic de aici, oricum prefer sa te văd fără cămașă.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Fan Messi? Stai linistit ca nici piticu' nu o mai duce mult la nivel inalt, dupa el...Barca revine acolo unde ii este locul.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Fan? Deloc, bleah. Ma lasa rece si Pessi, si Penaldo.
Eden "Il Magico" Hazard - the true GOATwinking

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel mai supraevaluat jucator din toate timpurile, deja suntem la jumatatea lunii noiembrie si el a marcat doar 1 gol in tricoul Realului,, nici macar la picioarele celor 2 nu poate sta.

Vezi ca tot cu P i se zice si astuia, si anume Penzard,, pentru cunoscatori.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu imi pasa, este fix problema lor. Cele care renunta doar pe perioada sarcinii oricum isi reiau obiceiurile nesanatoase dupa ce inceteaza cu alaptatul asa ca acel copil oricum o sa creasca fumand pasiv si mancand mizerii. Bonus : sunt parinti care le dau copiilor alcool cu suc de la varste foarte mici.

Sunt femei care se trezesc gravide (ca mna, asa se mai intampla uneori sa te duci pana la paine si sa te trezesti gravida ) si sunt dependente de nicotina. In cazul in care persoana ajunge sa se streseze excesiv si sa devina anxioasa unii medici recomanda doar rarirea dozei pentru a nu influenta stresul sarcina. Am vazut cazuri de mame care isi dadeau bebelusul cu produse fotosensibilizante, altele foloseau cortizon (care ajunge in sange ) la greu pe bebelusi pentru ca asa le-a zis farmacista, alcool sau otet pe piele pentru febra etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mama a fumat în timpul sarcinii și nici eu, nici fratele meu, nu am avut nimic. Am auzit că și copilul simte și el sevrajul și nu e recomandat să renunți în acea perioadă. Toți mâncăm tâmpenii laughing. Și ce fel de alcool? Un pahar de vin pe zi e chiar recomandat. O bere nu a omorât pe nimeni. Femeile tinere și alcoolice sunt foarte rare. Nu pot să le judec, nu e ușor să ai o sarcină, e ușor să stai și să le spui altora cum să aibă una.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eh... discutabil despre tine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ne cunoaștem? happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nah, n-ai avut onoarea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Scutește-mă de replicile astea cocalărești.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ma plicti, m-am enervat la FIFA, ai si tu putina empatie. Si care e problema cu kokalarii, papushe?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E cam târziu, n-ai școală mâine?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si mai spui ca eu folosesc replici naspa? laughing
Daca eu as avea scoala maine, tu ai umbla inca cu abecedarul dupa tine. Am discutat deja, am fost amandoi de acord ca ti-as putea fi unchi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu vorbeam serios. Și nu cred tot ce mi se spune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea mea...
tot ce face se pare ca transmite copilului.
deci daca face ceva rau, are de suferit bietul copilas.
dar bine ca n-ai scris avort.
avortul e aisbergul tuturor relelor pe care le poate face o femeie.

| Jus7t a răspuns:

Dacă dețin o afacere și vând țigări și băutură...una bună.