| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre oamenii care cred in oroscop si in zodii? Daca nu am vazut aici la intrebari "eu berbec el capricurca (capricorn), ne potrivim? Lasand la o parte cei de 15 ani, am vazut persoane care stiu ca au o varsta de 25+ de ani, si tot credeau.

27 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
De cate ori este horoscop la tv, schimb, nu accept sa imi traiesc, sa-mi coordonez viata, dragostea dupa cum vor cei mai "isteti" horoscopisti, nu ma incred in asa ceva, nu am crezut si nici nu voi crede
Daca asculti horoscopul zodiei tale pe 7 posturi, vei vedea ca fiecare zice diferit invelit in alta nuanta..deci cred ca suntem cu picioarele pe pamant si ne putem ghida dupa bunul nostru plac, nu cum zice X-Y...dar fiecare e dator sa creada ce vrea.
O ZI BUNA SA AIhappy

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Serios? Mie, personal îmi pare a fi o tâmpenie.Că fiecare om are zodia lui, asta sună cât de cât ok.Dar partea cu potrivire, deja îmi pare absurdă.

| anonim_4396 explică (pentru FataCuChitaraMunților):

"Dar partea cu potrivire, deja îmi pare absurdă." aia e cea mai absurda daca ma gandesc bine. mai rau e cand vad ca sunt unii care isi cauta pereche dupa zodie, vai de noi laughing

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi că există oameni care ajung la căsătorie, în funcţie de zodie? Eu cred că ăsta ar fi cel mai absurd lucru.

| anonim_4396 explică (pentru FataCuChitaraMunților):

Sunt atatia oameni pe planeta asta si atatea caractere, ca m-ar mira sa nu se fi intamplat asa ceva, de fapt.

| LaLaura a răspuns:

Eu cred, nu in horoscopul de zi cu zi, ci in zodie, cum am spus imi place sa culeg mici obiceiuri din fiecare religie.
Dar nu pun mai presus zodia decat omul, nu e musai ca zodia sa iti dicteze viata, deaorece suntem unici.

| anonim_4396 explică (pentru LaLaura):

Daca stai sa te iei dupa ce zice aici mori de ras
http://www.eastrolog.ro/zodiac-european/zodia-pesti.php

"Principalele calitati ale zodiei Pesti: sensibilitate, capacitati paranormale", sa mor de ras cand am vazut aia cu paranormal :)). dar multe sunt bagate din burta la greu. gen, "Poate fi atras de droguri, de speculatii care pot duce la pagube. si mai zicea ceva ca imi plag anturajele rele" :)) nu am citit in viata mea ce zice despre zodia mea, dar ma amuza rau.

| LaLaura a răspuns (pentru anonim_4396):

:)) tare asta.
http://www.acvaria.com/astro-zodia_pesti.php?p=astrologie
vezi daca ti se potriveste :P

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru LaLaura):

O tâmpenie.
Ce e adevărat din zodia asta e albastru, culoarea preferată.Şi interesul pentru cărţi.Restul sunt baliverne.

| LaLaura a răspuns (pentru FataCuChitaraMunților):

Ficare om e unic, de aceea am si spus ca nu conteaza atat de mult zodia pentru mine, dar din cand in cand o informatie de acest gen e buna.

| Liviu a răspuns:

UHm,ciudat mai sunt,eu sunt ateu, insa cand vine vorba de zodie, asta intreb prima data cand cunosc un om.Pur instinct, dupa ce mi s-a spus zodia, imi fac unele mici 'teori' despre acel om.De precizat ca nu citesc horoscopul, numai caracteristicile fiecarei zodii in parte uneori.Dar difera foarte mult de ascendent.In principal poti da de un rac foarte ascuns in sine, timid, plapand, foarte familist, sincer si iubitor.Insa poti da de un rac care e total opusul, daca e cu ascendent diferit.De asemenea exista 2 'optiuni' la fiecare zodie in parte.Partea cu zodia inferioara, si partea cu zodia superioara.Fiecare om are una din acele parti, personal nu ma pot intelege deloc cu femeile varsator, am gasit 4 care relatiile sau terminat in 2 saptamani

| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, sincer iti spun. Uite eu am in familie doi lei, taica-meu si bunica-miu, si am mai avut de-a face pe o perioada mai lunga si cu un altul, si toti se comporta cam la fel, acelasi gen de orgoliu, fel de a vorbi etc. Apoi relatiile cu balantele au esuat lamentabil in scurt timp, aceste personaje mi-au creat impresia ca le e lene sa si vorbeasca.

Eu nu cred la modul ca-mi conduc viata dupa horoscop dar uite ca din multiple experiente am descoperit tiparele de altfel inscrise in caracteristica zodiei.

| KodrutZ a răspuns:

Astrologia are ceva-ceva simbure de adevar in ea. E clar ca miscarile lunii influenteaza viata pe pamint (mareea and shiet), la fel si miscarea intregului Univers va influenta cam tot la nivel micro de pe aici. Acuma de la asta pina la a pune botul la toate cele scrise in horoscop...lol. Sint in Gemeni, mi se potrivesc multe dintre caracteristicile zodiei, insa NICIODATA nu mi-am batut capul de ce zodii au cei din anturajul meu si cum m-as potrivi sau cum nu m-as potrivi cu ei. happy

| sappy a răspuns:

Au nevoie de a crede in ceva pentru a se simti protejati, se bazeaza pe ceva inutil in loc sa ia singuri decizi!

| emchristina a răspuns:

Poate pur si simplu cauta un mod de a se ghida in viata. Unii oameni au principii, altii cred in horoscop. Si eu stiu anumite persoane care imi ziceau ca citesc horoscopul zilnic si exact ce scrie acolo li se intampla. Acuma nu stiu daca se intampla pentru ca pur si simplu credeau sau pentru ca exista adevar in acele povesti. Ok, crezi in horoscop dar chiar sa faci exact tot ce zice acolo mi se pare cam ciudat. Adica toti se cred independenti si tot fac ce le zic altii. In cazul asta horoscopul. Apoi sa stai sa te gandesti daca sa fi sau nu cu o persoana, doar pentru ca in horoscop scrie ca nu va potriviti e deja prea aiurea.

| T0T a răspuns:

Nu am nici o parere. Nu este un criteriu pentru a aprecia o persoana.

| Fatamuntilor a răspuns:

Lipsa de ocupatie... eu ascult horoscopul din amuzament.
Din 10 surse de unde as putea sa ascult horoscopul, nu stiu daca doua sunt la fel... Povestea cineva care lucra la revista ca colegul care se ocupa de horoscop intreba pe fiecare cam ce vrea sa sa intample, ca sa stie ce sa scrierolling on the floor

Dar unele carateristici ale zodiei mi se potrivesc!

| OoBunnyoO a răspuns:

Personal si eu cred, insa nu in previziuni si compatibilitati. Exista intr-adevar tipare pentru fiecare zodie si care s-au adeverit de cele mai multe ori.
Ca este vorba de un studiu psihologic sau un comportament invatat (copiii nascuti in timpul iernii se comporta intr-un fel spre deosebire de cei nascuti vara, isi serbeaza altfel zilele de exemplu, cei nascuti la inceputul anului sunt tratati altfel etc). Fie este vorba de self-fulfilling prophecy (nu imi vine in minte acum un termen sa traduc expresia) lumea iti tot repeta o chestie de cand esti mic si incepi sa o crezi si sa te comporti ca atare, poate sunt toate la un loc, dar un sambure de adevar este undeva. Nu toti indivizii dintr-o anumita zodie sunt trasi la indigo evident. Pentru ca exista circumstante diferite si moduri diferite in care am crescut, insa, in functie de zodie teoretic si conform astrologiei indivizii reactioneaza diferit in acele circumstante in functie de zodia pe care o au.
Eu nu am crezut o buna parte din viata mea in asa ceva. Insa mai tarziu am descoperit ca mi se potrivesc foarte multe chestii. La mine totul a avut mai mult sens cand am aflat de existenta unui ascendent. Eu sunt varsatoare, de exemplu, si foarte mult timp multe lucruri nu mi se potriveau de la varsator si intotdeauna era ceva conflictual in mine laughing. Pana cand am aflat faptul ca sunt nascuta la granita dintre zodii si din cauza asta sunt un fel de hibrid intre capricorn si varsator, iar apoi am aflat ca am ascendentul in capricorn. Deci am cam doua treimi capricorn si o treime varsator. laughing (Am o matusa pasionata de asa ceva si a insistat sa imi calculeze diverse dubiosenii). Oricum, adevarul este ca dupa, totul a avut mai mult sens pentru mine. Am foarte multe trasaturi comune capricornului si de aceea mereu ma simteam destul de impartita. Capricornul si vasatorul sunt doua zodii destul de opuse din foarte multe puncte de vedere.
Oricum, nu cred ca aceste trasaturi sunt stabilite "undeva in stele". Cred ca este altceva la mijloc, insa nu stiu ce, ceva mai putin spiritual si cosmic, oricum.

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

Eu cred ca e doar studiu stintific. adica au luat 1000 de persoane si au vazut "zodia cutarica e mai sensibila, zodia cutarica mai idioata " si tot asa. dar de acolo pana a cauta partener in functie de zodie, eu zic ca trebuie sa fii anormal

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Intr-adevar. Mi se pare mult mai plauzibil decat sa fie ceva scris in stele. laughing Acum fiecare este liber sa isi aleaga partenerul in functie de orice, ca ajung in relatii nepotrivite..reprezinta un risc in cazul de fata. laughing

| Mayar a răspuns:

Ceva adevar e si in chestiile astea. Eu am observat acest lucru. Nu imi organizez viata in functie de zodii, dar iau in considerare si acest mic factor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Câte întrebări pui azi...
Sunt persoane care nu au simț rațional și care, pe lângă faptul că cred în ceva atât de stupid, probabil au impresia că există și vampiri, sirene, moroi și alți draci...(de fapt am pus creaturi mistice ca să nu-i jignesc pe credincioși, mă gândeam la altceva).

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Câte întrebări pui azi" lipsa de ocupatie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu cred in horoscop. Dar in zodii da. Nu stiu cum naiba dar mi se potriveste la fix descrierea generala a zodiei din care fac parte.

In rest, concluzia e cam asta:

http://9gag.com/gag/aAV7OKE/the-2015-horoscopes

| JamilaGizeh a răspuns:

Eu cred doar in acele caracteristici generale ale zodiilor, care de cele mai multe ori chiar se potrivesc...
In schimb, mi se pare o mare tampenie horoscopul.

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Uni oameni sunt creduli si nu vad lumea cum ar trebui.Cu o prezicere de genul "astazi vei vorbi cu un prieten" nici cei care le sriu nu par sa gandeasca.Partea amuzanta e ca sistemul solar se misca asa ca contelatile pe care le vedem astazi vor disparea in timp.

| TheCuteOne a răspuns:

Nu cred că acesta este un criteriu bun pentru a judeca sau aprecia o persoană. Oricum nu cred în horoscop.