| ShiningDiamond a întrebat:

Ce parere aveti despre perfectiune? Cel mai impresionant raspuns primeste funda, al doilea cel mai frumos raspuns vot... happy
Data limita: Luni ora 16 (16.06.2013)

Răspuns Câştigător
| greyhound a răspuns:

Perfectiunea nu exista.
Dar de dragul conversatiei, sa zicem ca ar exista; ei bine, ma enerveaza, atat cea fizica cat si cea morala.
Nu stiu cum gandesc altii, dar mie micile defecte mi se par adorabile, sunt cele care dau farmec unei persoane. Ma gandesc ca cine naiba ar vrea sa fie in compania unei persoane perfecte. Oamenii sunt pacatosi si cine se aseamana se aduna pentru un motiv, simtim nevoia de apartenenta la un grup si evident ca vrem sa fim inconjurati de ai nostri. Cel putin asa vad eu lucrurile.
Sa nu mai vorbesc de sentimentul de inferioritate happy

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu există perfecțiune, ci tindem către ea!
Pa, pa.

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Perfecţiunea...nu există.E doar o definiţie în DEX pentru cuvântul ideal. Dacă măsori un cub milimetru cu milimetru, vei vedea că nu e un cub perfect.Noi,oamenii tindem spre perfecţiune, spre a fi perfecţi, dar uităm care sunt lucrurile ce contează cu adevărat.Perfecţiunea nu înseamnă că eşti ca un robot ce nu are nevoie de defecte.Suntem oameni, avem suflete, simţim.Perfecţiunea se găseşte în cele mai mărunte şi aparent nesemnificative,lipsite d eimportanţă lucruri. Zâmbetul inocent al unui copil,vorba rostită la momentul ideal,îmbrăţişarea ce o primeşti fără să o ceri, când ai mai mare nevoie de ea, curcubeul ce vine după ploaie, persoana care spune Te iubesc atunci când ai căzut în butoiul cu melancolie, sau când eşti în depresie...Prin asta se defineşte perfecţiunea.Dar, cum momentele frumoase le numeri pe degete, sunt foarte rare astfel de momente.Am dori să le avem mereu şi în sinea noastră râvnim pentru ele, dar ştim că niciodată nu le vom avea.Tocmai acesta este rolul perfecţiunii, de a nu fi niciodată atinsă.E ca fructul râvnit la care nu poţi ajunge.Noi,oamenii suntem perfecţi prin felul nostru de a fi, prin simplitatea noastră şi nu cu un model copiat de la X, Y sau Z persoană.Să copiezi viaţa unei persoane e ca şi cum ai avea un desen la indigo, care niciodată nu va fi original.Cam asta e povestea cu perfecţiunea.Fiecare e perfect pentru că e original şi creativ, pentru că e fiferit de restul lumii.Asta ne diferenţiază ca oameni.Suntem diferiţi, avem opinii diferite, gândim diferit.Pentru asta suntem speciali.

| Dismally a răspuns:

Multi spun ca perfectiunea nu exista, dar se inseala. eu sunt dovada vie ca nu au dreptate happy Sunt perfect si ce parere pot avea despre mine daca nu una foarte buna? happy
Stiu ca si raspunsul meu este perfect (doar e al meu nah), dar nu vrea funda, nu am ce face cu ea, da-o altcuiva mai bine happy

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu exista nimic perfect, pentru ca orice ar putea fi imbunatatit sau e supus defectiunii accidentale. Exista insa tendinta spre perfectiune.

| fuzzer a răspuns:

Perfectiunea,nu stiu cum sa o numesc, dar este un gand, ce se pare ca tulbura mintea multor tineri.De ce? Pentru ca ei doresc sa se realizeze pe plan:financiar, intelectual probabil si religios.Cu acest gand, de perfectiune, iti poti depasi limitele, si sa le arati celor din jur, de ce esti in stare.In principiu acest gand, ajuta o mentalitate intelectuala, sa reuseasca intr-un anumit domeniu.Este un sentiment, specific unui luptator, unui om care se confrunta cu multe probleme si nu accepta situatia data.Doreste mai mult, si nu se multumeste cu ce are.

| Kasia a răspuns:

Perfectiunea e un mit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu exista perfectiune!
Toti tindem catre perfectiune, insa nu exista.
Ne multumim cum sunte.
Te pup!