| CiorbaDeCartofi a întrebat:

Ce rost are viata daca intr-un final oricum murim? Inteleg ca religiosii vor spune ca dupa ce murim vom intra in rai sau iad dar eu vreau sa intreb ateii:Care este scopul vietii? Chiar si pe cei interesati de stiinta vreau sa ii intreb:Care este scopul vietii daca oricum intr-un final murim? Stiinta sigur nu e scopul vietii, deci care e?

83 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Un om fara Dumnezeu are drept scop placerile carnale (si CAM atat). Acesta traieste intr-o cutie, bineinteles ca umbla si dupa nimic.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Preconcepti eronate

| RAY a răspuns:

Viata nu are nici un scop, sens, nici daca ai face sex non stop nu ar fi un scop, ceea ce desigur nu e cazul, in fapt Romania cea mai religioasa tara din europa e nr1 la avorturi asa ca faza cu atei cauta placeri e o tampenie, daca privesti tariile atee vei observa ca cultura,stiinta sunt baza,astfel am putea spune ca scopul este cunoasterea,stiinta,dar fiecare ateu are alte scopuri,teluri in viata, nu pot sa stiu eu ce scopuri au toti, daca o iei asa religiosi ce stiu, nu stiu nimic au credinta oarba atat, a venit vreunu sa ne spuna cum e in rai, iad, astea sunt basme

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Dptdv este asa.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce este asa? cand Romania e nr1 la avorturi

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Nici daca vin (din morti) si iti spun, tot nu crezi. Cam asta ar reiesi din vorbele tale (,, a venit vreunu sa ne spuna cum e in rai, iad, astea sunt basme''), ca indiferent de actiune, nu crezi.

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Nu este vina mea ca sunt crestini cu numele si ca nu au primit o educatie mai buna din unitatile de invatamant in care au invatat...

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Sa se scoale un mort ca o sa il cred

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Asta nu e un argument si o ipocrizie

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Iisus a inviat dupa 3 zile, ce spui despre asta?

| ConnorRK800 a răspuns:

Scopul vietii este de a lua sfarsit. Un capriciu al perceptiei. Conceptii temporare ale mintii umane, incercand, cu disperare, sa-si justifice existenta nesemnificativa.

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Am spus adevarul pur. Daca adevarul doare, nu este vina mea...

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Https://www.youtube.com/watch?v=wu6S9yjOTmA

si alba ca zapada dupa ce a fost sarutata ce spui de asta, :)) :)) wow ce dovezi nici macar evangelile nu scriu acelasi poveste

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Ai spus aiureli eronate

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Parerea ta. Nu cu totii gandim la fel.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Omule cele 4 evangheli se contrazic, ce tot scrii acolo

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Aici este foarte mult de povestit. Daca nu citesti absolut toata Biblia (deci si VERSETELE si CAPITOLELE din jurul acelui verset si nu numai, nu vei intelege), bineinteles ca vei spune ca nu au nicio legatura.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce sa intelegi omule daca biblia este un basm plina de contradictiti, cica este opera unui creator

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

* Mat 12:46; Gal 1:19; ** Mat 11:6;
4 Dar Isus le-a zis: „Un proroc nu* este dispreţuit decât în patria Lui, între rudele Lui şi în casa Lui."
* Mat 13:57; Ioan 4:44;
5 N-a* putut să facă nicio minune acolo, ci doar Şi-a pus mâinile peste câţiva bolnavi şi i-a vindecat.
* Gen 19:22; Gen 32:25; Mat 13:58; Marc 9:23;
6 Şi se* mira de necredinţa lor.Isus străbătea** satele de primprejur şi învăţa pe norod.

dumnezeul universului nu a putut sa faca nici o minune incredibil, alta data a blestemat un scmochin desi nu era vremea sa se faca

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Exista o explicatie logica pentru absolut toate acestea. Evangheliile nu au fost scrise in aceeasi perioada, si datorita transmiterii prin viu grai, bineinteles ca s-au mai facut mici greseli.

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Citita cu atentie, Biblia nu este "un basm" plin de contradictii.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Dumnezeu a avut amnezie, creatorul universului

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Mici greseli divine

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Nu.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Cum nu din moment ce se contrazice singur, ba face doi oameni din lut ba face din coasta lui admin pe eva, sa se hotareasca si el ce a facut, a uitat

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Aici tine de autor, nu de Creator. Uite :

,, 19. Iar de va scoate cineva din cuvintele cărţii acestei proorocii, Dumnezeu va scoate partea lui din pomul vieţii şi din cetatea sfântă şi de la cele scrise în cartea aceasta.''

Fiecare va primi dupa faptele sale.

| ConnorRK800 a răspuns (pentru Celcestietot):

Regret sa-ti sparg Matrix-ul religios (altcumva, cum ai avea parte de comfort mental?) dar, este necesar sa realizezi ca nu exista ceea ce tu crezi ca exista. Sincer, cine nu si-ar dori sa isi continue existenta intr-o utopie precum "Raiul" mentionat de biblie, dupa deces? Dar, din nefericire, lucrurile nu au mereu aspecte pozitive. Nu exista o asemenea utopie. Nu exista "Rai" sau "Iad". Biblia nu este mai mult decat o constituire de paragrafe caracteristice basmului cult. Stiu, doare cand zona de comfort iti este amenintata dar, cam la asta se rezuma religia = ilustrarea unor minciuni frumoase cu scopul ascunderii unui adevar hidos (manipulare).

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Iar cu amenitari omule, tu esti fanatic rau

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

A fost un mic rezumat la inceput.