| anime_3439 a întrebat:

Ce stiti despre broastele testoase?

Răspuns Câştigător
| Slavic a răspuns:

Ţestoasa de uscat

Este adaptată la mediul terestru. Trăieşte in pădurile şi regiunile de stepă din Oltenia, Banat şi Dobrogea si rareori pe alocuri si in Bucuresti.[necesită citare]

Ţestoasa de uscat se recunoaşte după corpul ei scurt, acoperit cu un ţest format din 2 părţi :

* carapacea (la partea superioară, bombată, de culoare maroniu-roşcat)
* plastronul (la partea inferioară, de culoare deschisă)

Ele sunt unite pe laturi, lăsând 2 deschideri prin care ies, la partea anterioară, capul şi membrele anterioare, iar la partea posterioară, membrele posterioare şi coada. Ţesutul este format din plăci osoase bine sudate, acoperite de plăci cornoase. Coastele şi vertebrele sunt concrescute cu carapacea. Capul, gâtul, picioarele şi coada sunt acoperite de o piele solzoasă de culoare cenuşie. Pe lângă organele de simţ, asemănătoare cu ale şopârlei, există 2 fălci învelite într-o materie cornoasă ce formează un fel de cioc, cu margini tăioase şi fără dinţi. Sunt animale greoaie, care se deplasează încet din cauza conformaţiei şi a ţesutului. Cele 4 membre sunt scurte, aşezate lateral şi terminate cu degete scurte, prevăzute cu gheare. Se hrăneşte cu ierburi, fructe, insecte, melci şi viermi pe care le taie cu marginea ciocului. Respiraţia şi înmulţirea este la fel ca la şerpi şi şopârle.

Ţestoasa de lac

Trăieşte în lacuri, bălţi, rareori pe uscat. Este adaptată secundar la viaţa acvatică. Se deosebeşte de ţestoasa de uscat prin următoarele caractere:

* este carnivoră
* carapacea este mai mare
* de culoare negricioasă
* asemănătoare mâlului
* degetele sunt unite prin membrană interdigitală

Ţestoasa cu tâmple roşii de Florida

Ţestoasa cu tâmple roşii de Florida este o ţestoasă verde, dar gâtul ţestoasei cu tâmple roşii din Florida este roşu.

-dimensiuni 25-30 cm -speranţă de viaţă 30-50 de ani -taxomie familia Emilidae

Caretul sau ţestoasa de mare

Ajunge la 1-2 m lungime şi 200 kg. Are carapacea mai puţin bombată, cu plăci oasoase mai puţin sudate. Picioarele sunt adevărate vâsle care îi servesc la înot. Înmulţirea se face prin ouă care le depune în nisipul de pe plajă. Sunt vânate pentru carne, grăsime şi ouă.

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Vrei sa iti cumperi broscute sau intrebi doar asa de conversatie? Eu am doua broaste testoase de Florida, de 3 ani. Daca vrei sa iti cumperi, pot sa iti dau niste sfaturi practice. Contacteaza-ma.

Abh
| Abh a răspuns:

Daca vrei sa-ti cumperi, pot sa-ti dau niste sfaturi practice. Eu am 2 broscute de Florida de 3 ani.

| Raluca_7742 a răspuns:

Am auzit ca sunt purtatoare de virusul Salmonela

| anime_3439 explică:

Vreau sa imi cumpar