| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a întrebat:

Considerati ca arta este o scapare din realitate sau este realitatea in cea mai pura forma?

17 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Ambele. Stiu, e greu de explicat. Arta e ca o scapare din realitate, dar in acelasi timp este si o oglinda a realitatii. Prin arta (desen, muzica, dans, etc.) exprimi ce simti in realitate.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 explică (pentru Mayhem666):

Dar de ce ar fi asta o scapare? nu ne ajuta asta sa ne intelegem unul pe celalalt?

| Mayhem666 a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Nu chiar. Unii oameni pur si simplu nu pot intelege arta.

| MissADEEL a răspuns:

Nu doar o scăpare, ci și o evidențiere, percepție sau idealizare a acesteia.

| Mussette a răspuns:

Arta poate fi o scapare de realitate, pentru cel care o creaza, sau pentru privitori, dar iti poate arata si realitatea pe care nu o vezi cu ochii liberi. Arta este o granita intre ceea ce traiesti, ceea ce vrei, ceea ce ti se arata sau ceea ce ti-ai dori tu.

| Sociopat a răspuns:

O scapare

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 explică (pentru Mussette):

"Din tot ce s-a scris, îmi place numai ceea ce se scrie cu propriul sânge" -Friedrich Nietzsche, crezi ca la asta s-a referit?

| Drimmero a răspuns:

Cam ambele, dar mai degraba artistul isi varsa libertatea intr-o schita.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 explică (pentru Drimmero):

Cum adica libertatea?

| Drimmero a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Orice exprimare si-o expun acolo, se exprima liber prin simboluri si fel de fel de lucruri, intelegi tu,,

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 explică (pentru Drimmero):

Simbolul este doar o figura de stil

| Drimmero a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Care atarna greu uneori, care are un rost anume facand corespondenta intre 2 lucruri vitale!

| Mussette a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Adica ce inseamna ce a spus Friedrich Nietzsche? sau ce a spus daca se apropie de intrebarea ta? ca nu am inteles exact la ce te referi.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 explică (pentru Mussette):

Da, referitor la intrebarea mea.

| Mussette a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Din punctul meu de vedere, legatura dintre citat si intrebarea ta, ar fi ca arta reflecta realitatea, intr-o masura mai concentrata sau mai putin concentrata, dar filosoful prefera arta care arata realitatea traita de catre artist, cea simtita pe propria piele, fiindca aceea are cu adevarat incarcatura emotionala.

Răspuns utilizator avertizat
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Este tot un fel de filozofie, unde abstractul este tradus in elemente concrete, sau absurde! pricepi?!