| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că jocurile video chiar incita la violență?

5 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Multe au violență și influențează în sens negativ mai ales copiii, care sunt ușor influențabili.Pentru copii sunt mai bune jocurile light, gen candy crush, dar ideale rămân cele 'offline'.

| VoidEternal a răspuns:

Nu. Dimpotrivă, unele pot fi o cale de refulare a pornirilor violente. Sunt studii recente făcute pe tema asta. Credința populară că cei care se joaca FPS-uri vor ieși pe strada să împuște oameni e o cretinătate.

| Nirvanaaa a răspuns:

Unele da.

| Xox0 a răspuns:

Da si la fel o fac si filmele horror.
Au fost crime inspirate din jocuri (un tip a impuscat oameni dupa ce a jucat un joc cu impuscaturi) si din filme horror.

| EestiSodalane a răspuns:

Nu