Abh
| Abh a întrebat:

Cine credeti ca e vinovat pentru violenta din scoli?

Răspuns Câştigător
| d1984ana a răspuns:

Lipsa educatiei in familie....si lipsa afectiuni in familie...

21 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Toți membrii societății care pot lua decizii privind educația, legislația și interpretarea situațiilor conflictuale cât și sancționarea fără nicio rezervă statutară.
Pa, pa.

| MMihai a răspuns:

Lipsa de educație// lipsa unui sistem valoric corect// dezinteresul elevilor față de carte // etc

| MaTrIx8378 a răspuns:

Cei care fac sa se ajunga la ' violenta '

| AlecsLexx a răspuns:

Eu smug

| ady123 a răspuns:

Parinti care nu ofera o educatie copiilor inca de cand s-au nascut

| Shatteredx a răspuns:

Sunt de parere ca motivul principal este lipsa parintilor sau implicarea insuficienta in viata copilului. Datorita lipsei atentiei, acesta are doua posibilitati: 1) se inchide in el si ajunge un copil "ciudat", timid, neinteles, care nu-si gaseste nimic in comun cu ceilalti copii "fericiti" din preajma, intr-un final ajungand tinta batjocurilor sau 2) o sa se imprieteneasca cu tot felul de "ciumegi" care sunt in aceeasi situatie ca si el, acolo gasindu-si in sfarsit locul. Sa stii ca daca stai de vorba in particular cu un copil problema, in majoritatea cazurilor afli ca provine dintr-o familie defavorizata, tata betiv, mama dusa pe bulevard (in cazurile cele mai rele). Problema e ca a ajuns un trend "shukarimea" si smecheria la scoala, tot mai multi copii buni care provin dintr-o familie buna, fara lipsuri, sunt atrasi in cercul asta de neadaptati. Ori esti cu ei ori esti impotriva lor, deci batjocorit. Probabil ca multi de aici stiti despre ce vorbesc. Asta e parerea mea.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Vad ca pe aici toata lumea spune cate ceva rau ba de parinti ba de profesori ba de cadrul didactic etc. etc. dar nimeni nu spune nimic rau (adica real) de catre copiii ce infaptuiesc asemenea fapte!
Nu le mai gasiti atatea scuze cum ar fi spre exemplu lipsa afectiunii in familie ca si daca se intampla ca un copil sa duca lipsa de de afectiune asta nu insemna ca are dreptul sa se comporte ca un animal cu cei din jur! Asta nu este o scuza.
Stiu foarte bine despre ce vorbesc caci eu am realizat generala in mai multe scoli (din cauza mutatului fluctuant) si am avut cu asta ocazia sa intalnesc mai multi copii si va pot spune sincer ca in fiecare clasa in care am fost nu se exista sa nu fie macar un animal de copil care sa se ia de altii asa ca i se sculase lui/ei.
Nu exista scuze pentru astfel de oameni fie ei chiar si copii.sad

| njohn a răspuns:

Cam toti sunt vinovati

| RIze1KDE1LuNA a răspuns:

Cred ca ar fi de vina Statul Roman care face ca imposibilul sa fie posibil si in foarte mare parte coruptia si trecerea cu vederea a justitiei! daca politia si fortele de securitate nu ar ierta nimic si ar pedepsii orice forma de violenta inculusiv cea verbala care duce de cele mai multe ori la cea fizica..cred ca ar fi cu totul altceva..cred ca nimeni nu ar risca viitorul sau (amenzi, dosare, sau chiar ceva mai rau) pentru satisfactia sau popularitatea sa personala de("a da doua palme") =>imi cer scuze daca nu m-am exprimat indeajuns de bine, sper sa intelegi ce am vrut sa spun! ct despre educatia parintilor,(mai ales cei cu mentalitatea comunista) nu cred ca ar stii ei ce se petrece cu adevarat in zilele astea!(pe strazi, viata de noapte si altele) IIIciauIII

| RIze1KDE1LuNA a răspuns (pentru RIze1KDE1LuNA):

+ faptul ca influenta anturajului este foarte mare!

| thefighter1 a răspuns:

Cacat..violenta a fost de cand lumea si pamantul..natura umana este vinovata

| Peter28 a răspuns:

Eu zic ca fiecare are o parte de vina. De exemplu: daca un elev incepe sa se bata cu cineva ceilalti il incurajeaza si nimeni nu ii sare in ajutor celuilalt. Vina mai au si profesorii, dirigintii, parintii si toti din cadrul didactic ca nu iau masuri impotriva violentei in scoli. Eu nu vreau sa fac pe nimeni sa se simta prost, dar, asta e adevarul. Fiecare dintre noi suntem de vina pentru ce se intampla in scoli.

| Bellatores a răspuns:

Din cauza anturajului si parintilor care nu isi educa cum trebuie copii. Daca nu ai educatie intri in anturaje vicioase daca intri in anturaje devi ca ei..fumezi..chiulesti iesi cu gasca daca iesi cu gasca si se ia unu de tine ii pui pe toti golanii din gasca sa il bata pe respectivul..si asa se ajunge la violenta

| TheHeineken a răspuns:

Parinti care nu isi educa copii laughing

| BattleFieldByWindows a răspuns:

Raspunsul e simplu... "EU"! rolling on the floor

| Aedilian a răspuns:

Toti "smecherii" si cocalarii din scoli care se cred smecheri din cauza faptului ca fumeaza, chiulesc si multe altele. Aceste specii ale omenirii creeaza numai belele in scoli.

| sonikhere a răspuns:

Proasta educatie / situatia materiala / prea multa "smecherie pe sistem" / forta ( muschi, abdomen, etc ) / impresionarea publicului oh go on

| Andrei788 a răspuns:

Anturajul

| manuel1993 a răspuns:

Ministrul Educatiei! Si parintii de acasa. Probabil si anturajul. Si prostia acelora.