| Thecurious a întrebat:

Credeti ca noul guvern va majora taxele de studii?
Presimt ca urmeaza o perioada mai dificila pentru studenti.

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și cum pre-simți, care sunt simptomele.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

"Presimt" e folosit cu sens figurat/conotativ.

| minrest a răspuns:

NU le va majora. Nici nu depinde macar de guvern, iar taxele de studii nu ajung la buget. Dar nici daca ar depinde de guvern, nu ar majora taxele de studii.

| RoCkKiD a răspuns:

Guvernul nu poate modifica direct taxele de studii, ele sunt decise de senatul universitatii pe baza autnomiei universitare.

Acum, guvernul finanteaza invatamantul superior prin subventia de baza pentru fiecare loc bugetat, subventia de camine-cantine etc. si daca de exemplu ar scadea subventia de baza ar forta mana universitatilor sa isi creasca taxele. Faza ca ca nu cred ca va face nimeni asta pentru ca 1. Nu era economisi o suma relevanta de bani 2. PNL nu vrea sa piarda mai multi oameni tineri din bazinul lor de votanti pentru simplul motiv ca altfel se vor bate cu PSD pe batrani deci nu se va intampla prea curand asta.

Cat despre taxe, din cate imi amintesc eu, taxele sunt destul de constante de cel putin 5 ani prin toata tara iar in momentul asta majoritatea universitatilor au bugetele puternic trase in jos de fondul de salarii care reprezinta mult peste 50% din bugetul total. Chestia asta pe termen lung este foarte nociva ca nu ai bani de altceva, practic doar existi ca universitate, nu tu bani de investitii, nu tu bani de cercetare.

Deci, sau va miscati voi studentii fundul sa cereti guvenului mai multi bani la educatie, sau universitatile vor lua deficitul de la voi. happy

| Thecurious explică (pentru RoCkKiD):

Nu exista "voi studentii". Nu ii baga pe toti in aceeasi oala.
Unii vin cu jip-ul, altiii mananca un iaurt pe zi. Unii au restante, altii studiaza in strainatate cu burse erasmus.
Mai aud pe unii, care au abia fac rost de mancare pentru copii, pe care ii au "Noi romanii, Romania! "
Ei nu au bani de microbuz si sunt patrioti.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Thecurious):

Am trait cu 50 de RON pe saptamana cat timp am fost la facultate, mancand zacusca si orice altceva mai primeam de acasa care nu se strica prea repede pentru ca in primul an nu am avut bani de frigider. Am avut foarte putine restante si am reusit sa raman contant la buget si in cateva semestre chiar sa prind bursa. Transportul s-a realizat cu trenul regio, care era gratis iar in oras uitandu-ma dupa controlori.

Iti spun toate astea pentru ca nu folosesc termenul de "voi studentii" ca si temen generic de a da vina pe o categorie, pur si simplu nu mai sunt student, am fost acolo in 2013 cand au fost ultimele proteste nationale studentesti, in universitatea la care am fost m-am primbat dupa aprobari pe la primarie si politie ca sa putem face marsul de protest, am facut bannere, am scris lozinci si impreuna cu altii ne-am rupt spatele sa ne informam colegii si sa ii scoatem din casa sau de la cursuri. Un protest este irelevant daca nu participa nimeni.

Stiu ca studentii sunt de mai multe feluri si untii pot lejer sa mai dea inca 1000 RON la taxa fara sa le pese, insa majoritatea nu sunt asa, parintii lor fac sacrificii uriase si fiecare suta de lei cu care creste nevoia copilului de bani, ei trebuie sa renunte la mai multe lucruri.din pacate putini realizeaza asta si si mai putin apreciaza asta.

In fiecare an, in decembrie se aproba bugetul national, daca nu se pune presiune din partea voastra, macar la nivel mediatic si apare o scadere la vreo subventie care merge spre universitati, banii aia vor fi acoperiti tot din banii studentilor. A existat un pact national pentru educatie care garanta 6% din pib pentru educatie, inca nu am trecut de 3 si ceva%. Chiar daca bugetul ramane constant in 5 ani de zile inflatia va face suma aia sa fie mica in absenta altor modificari si cresterile de taxe devin inevitabile. Studentii reprezinta doar 25% din sentaul universitatilor, nu putem bloca initiativele care tin de cresterea taxelor singuri si cadrele didactice nu isi vor risca veci postul ca sa nu plateasca gigel 300-500 RON in plus la taxa ca oricum e la taxa ca e prost si nu invata.

Asa ca sa stii si tu, protestatul si activismul civic sunt gratuite, doar ca pentru asta trebuie sa-ti misti fundul, sa faci ceva si sa-ti asume ca e posibil sa vezi repercusiuni.

| Thecurious explică (pentru RoCkKiD):

Ce ati studiat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu va majora nimic, nu mai apleca urechea mizeriilor ciumei.

| Thecurious explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu de ce o numiti ciuma.
Eu, personal, prefer un guvern de stanga. PSD e singurul.