| LARAaungeoudemon a întrebat:

Credeti in DUMNEZEU.de ce da si de ce NU? veniti cu argumente ca exista.

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Nu. Nu pot baga mana in foc ca nu exista, insa chiar daca exista o entitate superioara, un creator, in niciun caz nu este ca cel infatisat de religia crestina. Consider ca este aberant sa crezi ca deasupra se afla cineva care este intotdeauna cu ochii pe tine, tine cont de tot ceea ce faci si iti pedepseste orice asa-zis pacat. Toata treaba cu credinta a pornit din faptul ca oamenii au simtit dintotdeauna nevoia de a fi protejati si din cate am observat, le este oarecum teama si gasesc inspaimantator faptul ca trebuie sa se descurce singuri si ca nu primesc niciun ajutor miraculos de deasupra. Din cauza aceasta a aparut nevoia de a crede in ceva, acest lucru fiind valabil nu numai in ceea ce priveste crestinismul, ci si celelalte credinte, chiar daca aceasta credinta este indreptata asupra a cu totul altceva (zeitati, profeti etc.). Astfel a aparut si religia, care din punctul meu de vedere este una dintre cele mai profitabil lucruri care au fost vreodata inventate de om. Oricum, ca sa nu ma mai lungesc mult, nu exista nicio dovada concreta si nici argumente solide care sa ateste existenta unei puteri superioare. Ca sa inchei- nu cred si nu ma poate nimeni convinge de contrariu.

7 răspunsuri:
| Lamaitzza a răspuns:

Da, cred din tot sufletul.
De ce?
Pentru ca e tatal nostru, pentru ca atunci cand esti singur, trist si fara incredere, stii ca acolo sus cineva iti asculta dorintele si nu te uita. Pentru ca mereu te fereste de cele rele, cand sufar dupa o despartire si zic " Doamne, usureaza-mi sufletul" totul imi trece ca prin minune, si pentru ca daca nu exista crezi ca s-ar fi pastrat acest " mit " cum zic ateii timp de 2012 ani? Daca nu exista,daca nu ar fi fost El care sa ajute oamenii acum si intotdeauna, oamenii s-ar fi plictisit pana sa si spere la cineva ca El. A venit pe paman, nici un om nu si-ar da viata pentru un altul in afara de El. Pentru ca sunt atatea minuni, pentru ca sunt atatea carti care iti zic si te invata, pentru ca atunci cand crezi si speri ai asa sufletul usor si plin de bunatate.
In fine, nu exista o definitie clara a credintei, daca esti inrait de faptul ca Dumnezeu nu ti-a dat 5 masini si 8 case. mna ce sa zic, nici un argument nu e bun, atunci cand dai de greu crezi cu adevarat, depinde de tine. Succes!

| TRANSVERSAL a răspuns:

Da doar cu voia lui reusim ce ne dorim

| LARAaungeoudemon explică:

Nu ma refer la 4 masini si 6 case la tine e vorba de psihologie religa e manipulare inmasa nu exiista ce crezi tu doar creierul tau crede asa ceva adu-mi argumente clare cum ca el a creat tot nu doar o carte bazata pe nimic. faptul ca iti trec supararile e constientul tau.tu crezi orbeste te-ai uitat vreodat ala documentar? sti ce s-a intamplat in sex 14-18? ma gandeam eu c anul sti doar ai insirat niste cuvinte spuse la biserica o mare manipulare de oameni.

| zanabuna90 a răspuns:

Normal k existahappyla fel cum a zis si Lamaitzza,el este tatal notru, care ne apara de rau care ne asculta de fiecare data, na da sansa sa ne intoarcem al el chiar daca pana acum nu am facut o.El ne da sanatate, putere, minte, ne da dar ne si ia acele lcruri pe care nu le aprecim suficient.Cu credinta in suflet, Dumnezeu nu ne va lasa niciodata la greu, asa cum s a sacrificat pe cruce pentru noi, asa se va mai sacrifica de cate ori este nevoie, numai ca sa nu ne piarda, insa noi trebuie sa il spujim pe el si sa incercam sa facem tot posibilul ca sa ii respectam poruncile

| tontonel a răspuns:

Daca nu cred tot imi e greu si daca cred imi e la fel de greu.acest Dumnezeu o fi pe undeva dar se pare ca de multe ori uita de cei necesitati si ii iubeste pe cei ce nu duc lipsa de nimic, nu stiu pentru altii, dar pentru mine e un uituc fara sa blasfemiez

| zanabuna90 a răspuns (pentru tontonel):

Nu te-ai gandit poate ca te pune la incercare?! consider ca daca il slujesti si te rogi noapte cu credinta si ii spui tot ce ai pe suflet, nu cred ca te lasa de izbeliste.Priveste viata ca pe o noua sansa. Dumnezeu ne pune mereu la incercare, sa vada daca suntem demni de el.Ai incredere si ai sa vezi chiar daca Dumenzeu iti ia ceva, il locul ala o sa-ti dea altceva mai bun.Ai rabdare si credinta.Toate se vor rezolva

| tontonel a răspuns:

Incercare,de cand eram copil? immm m-am gandit dar la mine nu e usa inchisa usa deschisa sunt toate usile inchise si asta mereu, in fine eu cred dar asta nu conteaza, multumesc pentru raspuns zanabuna sa iti ajute Dumnezeu in tot