| anonim_4396 a întrebat:

Cum adică "fii tu însuți"? Explicați-mi, vă rog, și mie.

20 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Heii!
expresia,,fii tu însuţi"se referă la asta:să fii tu! poartă-te normal.nu încerca să te schimbi.rămâi aşa cum eşti.de exemplu, ai văzut că atunci când cineva te vizitează sau invers, trebuie sa te porţi mai frumos ca să zi aşa.dar, nu trebuie să faci asta tot timpul! fii TU!
Scuze dacă nu am explicat cumva prea clar.big grin
O zi frumoasă!

| NoNameJunior a răspuns (pentru NoNameJunior):

*ca să zic aşa.
scuze..nu ştiu de ce se şterg unele litere rolling eyes

| Himera a răspuns:

Inseamna sa iti expui gandurile si opiniile, fara sa fii ingrijorat ca vei fi criticat sau ca ii vei rani pe cei din jur.
Sa fii increzator in fortele proprii, sa nu ai nevoie permanent de aprobari si sa nu porti masti in functie de cum cere situatia.
Sa nu accepti constant sa faci lucruri care nu iti plac doar pentru a fi acceptat in grup.
Sa fii franc cu ceilalti, dar mai ales cu tine. Sa nu uiti cine esti si sa devii o papusa in mainile societatii, care se schimba radical numai pentru a se ridica la standardele ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adica sa nu te mai ascunzi sub un pseudonim, ce nu intelegi?
Pui numele tau adevarat la username, poza la avatar, si o sa pari om serios, ca pe faizbuk...
PS. Ai vazut ce putina lume are curaj sa faca misto de un user real (bine, cu exceptia Emei, ha, ha)?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cine e user real pe TPU?laughing Că eu n-o știu decât pe fata asta nouă, care nu știu cât de nouă e, care a apărut din senin, dar nu știu cât de din senin, de are numele la username și poză cu ea și un cățel (mâță?). Și EmaSS.laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

PS - am verificat, e cățel.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, stii ce amuzant este dpdv psihologic?!
Am facut acus o introspectie scurta, sa ma dumiresc de unde vine cliche-ul... e pe bune! Pana si eu, care sunt in stare sa fac misto si de bunica-mea (dar chiar fac uneori!) am reticente in a lua la bani marunti un user care isi da datele reale pe site. Oare de unde ni se trage reticenta asta in fata realitatii?
1. Cred ca ne simtim nitel cu musca pe caciula sa ne luam de "oameni", nu de "useri". Sindromul faizbuk, unde incercam sa nu manjim realitatea altuia, asa cdum e vazuta prin ochii lui.
2. Respectul pentru opinie. Chiar daca e o opinie tampita, faptul ca vine de la o persoana reala, nu un troll (si sa fim intelesi, TOTI suntem trolli cand ne ascundem in spatele unui avatar) ne face sa o consideram "iertabila", sau macar "ireparabila" laughing De-aia cred ca nu o ciufulesc eu mai des pe Briga, cu psihologismele mele...
3. Greutatea pe care o da omul din spatele vorbei. Faptul ca un om real posteaza o chestie, ne face instinctiv sa credem ca omul ala chiar crede ce zice, ca nimeni nu e tampit sa posteze aberatii din spatele unui profil real... desi am vazut si de-astia. Era odata o pupaza de 14 ani, cu numele si poza reala, care intreba chestii de boli venerice proprii la D/S rolling on the floor
Deh, ce sa zic? Probabil ca TPU s-ar imbunatati calitativ daca am fi obligati sa ne punem toti CNP-ul la profil rolling on the floor rolling on the floor

| Maysa a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe bune acum, cum să fie mâță? laughing

| anonim_4396 explică (pentru Maysa):

Nu mai țineam bine minte, înțelege-mă și pe mine.laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

În realitate, sau chiar pe Feizbuc, mai sunt și persoane care te cunosc și-s gata oricând să te rupă în două, dacă faci prea tare pe zmeul și te dai ce nu ești până la limita insuportabilului. Nu poți să faci pe grozavul tot timpul, decât dacă într-adevăr ești grozav, dar atunci nu se supără nimeni, doar te evită elegant sau se gudură pe lângă tine.laughing Aici poți face pe grozavul o vreme, se întâmplă să mai clachezi, o dată, de două ori, de trei ori, sare roata căruței, ștergi cont, dispari ca măgaru-n ceață, vii înapoi pe alt cont și o iei de la capăt. În viața reală nu dăm reset la ceea ce suntem sau am fost, c-un click.
Internetul depersonalizează, asta e clar. Și e ceva, dincolo de conștient, care ne face să desconsiderăm o persoană aflată în anonimat, să o luăm drept ceva CPU în care noi aruncăm cu glume, dume, păreri, descărcări, nervi, filosofeli. Mai primim și noi înapoi, dar nu prea ne interesează.laughing Și e normal că ne tocmim mai ușor cu o mașină sau jumate de mașină și e mai puțin vătămător pentru noi. Ce ușor e să te desparți de cineva printr-un mesaj pe FB sau un SMS...laughing Acum și prin apel telefonic ni se pare greu, ceea ce mergea acum 10 ani.laughing Exagerez (?), bineînțeles.

PS- ce am scris mai sus e un pamflet. Orice...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, 'r-ai al naibii de derbedeu! Mi-ai rascolit memoriile! rolling on the floor
Tin minte ca era o vreme cand nici telefon n-aveam, ca ne mutasem in casa noua.
Trebuia sa ma duc la fufulinele alea acasa, ca sa ne despartim civilizat, cu lacrimi, tipete, reprosuri, vase trantite, tot tacamul! Nu de alta, dar daca ii scriam o scrisoare de adio, pana i-o ducea Posta ma trezeam cu zapauca la usa, gata de facut scandal... ne auzeau vecinii, parintii, ce naiba!
Cred ca de-aia si imi faceam eu asa putine prietene... sa nu trebuiasca sa trec prin furcile caudine ale despartirii cu cantec laughing
Ah, pusca si cureaua lata, ce flacau fara SMS am fost odata...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Vase sparte, ca pirații sau grecii...laughing Asta e, Poneiule, dacă te-ai născut cu 15-20 de ani prea devreme. Dar poate, în situația asta, nu mai ajungeai să navighezi pe altceva decât net, privește partea bună...laughing

| TheAvenger a răspuns:

Adică s-o lași pe BloodPentagram în pace.waiting

| Shatteredx a răspuns:

Sa fi tu, fara sa astepti sa-ti spuna altii idealul lor

| anonim_4396 explică (pentru Shatteredx):

De ce nu? Poate al lor e mai bun, mai util, mai nobil.

| Shatteredx a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca tu ai intrebat cum sa fi tu insuti, nu cum sa te schimbi sa fi cum crede alta persoana ca e mai bine sa fi.

| anonim_4396 explică (pentru Shatteredx):

Deci a fi tu însuți inseamnă să fii un încuiat, căpos cu ochelari cabalini, care nu vede decât drumul lui, drept în față. Oke, mersi.

| Shatteredx a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci trebuia sa formulezi altcumva intrebarea. Imi cer scuze ca am raspuns atat de simplist. Nu e nimic gresi in a fi un capos cu ochelari cabalini, care nu vede decat drumul lui, drept in fata, un om mai diferit si mai ciudat vazut de catre persoanele banale. Nu cred ca cineva poate sa-ti descrie o personalitate perfecta si un mod de a te comporta ideal in orice situatie pentru ca parerile difera de la persoana la persoana. Daca tie iti place sa umbli cu castile-n urechi si cu capul in pamant, visand la cine stie ce subiecte filozofice, eu iti recomand sa nu incerci sa devii o persoana obisnuita, ca majoritatea. La urma urmei, acei ciudati, visatori, excentrici au fost cei care au schimbat lumea si asa va fi tot timpul. Crezi ca lor le pasa de ce credea lumea despre ei? Aveau propria lor personalitate, fara sa copieze pe cineva.
De fapt, da, ai dreptate, fiecare avea cateva idealuri in viata, selectand de la fiecare ideal cate ceva ce vroiau sa schimbe in viata lor. Einstein avea un portret cu Newton desupra patului tot timpul, dar avea propria lui personalitate, era el insusi, ceea ce l-a facut atat de special si iubit, desi la prima vedere, era un ciudat, incuiat, care la iesirea din facultate a intrebat un grup de studenti din ce parte a venit, pentru ca uitase daca luase pranzul la facultate sau nu...
Si el avea ochelari cabalini, incuiat, care nu vedea decat drumul lui, drept in fata si uite ca toata lumea il lauda, desi era ciudat.
Spor la a deveni tu insuti

| Ahead a răspuns:

E o mare prostie, multi iti spun FI TU INSUTI insa multi nu stiu cum sunt ei, nu se cunosc de aceea trebuie sa incepapa un proces de autocunoastere, dezvoltare personala si atunci pot fi ei insisi
Uite un site unde poti sa iti dezvolti personalitatea : http://despreseductie.ro/category/dezvoltare-personala/
Dupa poti fi tu insuti, acel/acea alfa
Trebuie sa fi tu insuti dar nu cel/cea de acum ci CEA MAI BUNA VARIANTA A TA!

Mult succes :)