| Regedesubmunte a întrebat:

Cum îmi pot afla arborele genealogic al familiei mele?

Răspuns Câştigător
| Dorotheea21 a răspuns:

Acum nu prea il mai poti afla.
Daca stii numele bunicului de exemplu, te poti duce la primaria orasului unde acesta s-a nascut sau la arhiva unde cei de acolo tin actele si poti afla numele stra-bunicilor. Mai mult de atat nu cred ca poti merge in trecut pentru ca ajungi la momentul in care nu se mai gasesc acte: certificate de nastere sau de stare civila. Nu ai unde sa gasesti certificatul de nastere al unui individ nascut prin 1820 sau prin 1400.
Arborele genealogic conta pentru familiile nobiliare si acestea angajau experti care sa se ocupe de asa ceva pentru ca nu era ceva simplu de facut, asa cum nu este nici acum, oricat am fi noi de informatizati.

3 răspunsuri:
| August99 a răspuns:

Du-te in orasul tau la arhiva si cere documentele respective

| g00dmorning a răspuns:

Intreaba-ti rudele. Cea mai simpla varianta.

| AlexTurcu a răspuns:

Există specialiști la care puteți apela pentru astfel de servicii. De exemplu, echipa „Scriem istoria ta". Adresa este https://scriemistoriata.wordpress.com/