| DuLcyK a întrebat:

Cum iti dai seama ca un baiat te place? Funda pentru cel mai bun raspuns :-).

Răspuns Câştigător
| Criss003 a răspuns:

De ce băgăm în discuţie un sentiment aşa de mare? De ce ''jonglăm'' cu termeni pe care nu îi cunoaştem? Avem noi idee,la vârsta asta,ce înseamnă cu adevărat iubirea? Există iubire? Cel puţin,nu la vârsta noastră.
Da, există atracţie fizică, există ''îndrăgosteală'' dar nu prea cred că există iubire.
Cum îti dai seama dacă un băiat te place?
1. După modul în care te priveşte.Uneori, privirile spun mai mult decât cuvintele. Ochii sunt oglinda sufletului.
Dacă se uită insistent fără a-şi mai lua privirea, se uită timid şi apoi întoarce privirea.
2. Dupa zambete.La fel ca în cazul ochiilor, zâmbetul spune mai mult decât 1000 de cuvinte.Un zâmbet pur, frumos, cu gura până la urechi sau chiar discret poate însemna că te place.
3.Indicii comportamentali.Ai auzit termenul? Mai exact, gesturile.Gesturile te dau de gol aproape întotdeauna.
Clipeşte des,se uita fix în ochii tai,îşi freacă mâinile încontinuu în prezenţa ta,se fâstâceşte, te atinge ''întâmplător''? Atunci, te place.
4.Alte semne : Încearcă să se bage în seamă cu tine,încearcă să te facă să râzi, să se integreze în grupul tău de prieteni, să te ajute sau să te asculte ori de câte ori are ocazia?
Inima îi bate pentru tine :X.
Daca atunci cand treci pe langa el lasa capul in jos, poate insemna ca este timid sau ii pare rau ca nu poate face nimic. Daca iti zambeste e pozitiv si cu siguranta are ceva tupeu.
Daca vezi pe altcineva ca te urmareste in tot ce faci si vezi ca vorbeste cu baiatul care da semne ca te place, atunci asta poate insemna ca acea persoana e rugata de catre el sa mai vada ce faci.
Daca te atinge cand vrea sa treaca sau vrea sa iti puna piedica, poate sa insemne ca te place si vrea sa fie mai aproape de tine.
Daca incepe sa-ti povesteasca cum s-a batut el cu nu stiu cine sau sa iti zica ce sporturi face si cat de multe sunt la numar, poate insemna ca vrea sa iti capteze atentia.
Daca tipa cand esti pe langa el, sau vorbeste la telefon mai tare te place si vrea sa vada daca il observi. Mai poate vorbi si cu un vocabular mai urat asta tot ca sa iti atraga atentia.
Daca se uita in ochii tai asa cum alti baieti nu o fac, e un semn destul de clar ca te place.
Daca isi tine vreo colega in brate sau alearga dupa ele vrea sa te faca geloasa si sa vada daca te intereseaza sau nu. Mai poate striga numele unei colege sau a unei fete cand esti in preajma tot pentru a te face geloasa.
Daca te place, mai poate vorbi cu dublu sens. Sau sa te cicaleasca.
ATENTIE!: Nu orice semn poate fi si adevarat, depinde de la caz la caz.
Asigura-te ca nu numai tu ai impresia ca baiatul respectiv te place, poate fi numai in mintea ta.
Nu il ignora, va incepe sa creada ca nu te intereseaza.

1 răspuns:
| PinkyFlor a răspuns:

Bunaaa :-)

In primul rand, observa daca baiatul trimite semnale. Nu lua drept semnal orice luminita aparuta la capatul tunelului de comunicare. Iti poate arunca o privire ce tu o poti interpreta ca si semnal, insa poate el efectiv se holba la tine, pentru ca arata-i ca o paiata. Incearca sa observi daca privirea aia "speciala" o mai primesti si alta data. Cand vezi ca te priveste, nu-ti lua privirea din privirea lui. Priveste-l si tu cu interes. nu insistent si ai grija sa nu-ti iasa inimioare din ochi precum in desenele animate. Priveste-l cu o privire ce exprima siguranta. Nu neaparat trebuie sa-l intimidezi, ci doar sa-i transmiti ca ai prins de veste ca el " te urmareste cu privirea ". Daca iti zambeste, nu uita sa-ti scoti si tu zambetul la iveala, dar nu disperata. Zambeste-i discret, incat doar el sa prinda zambetul, nu si restul populatiei de langa voi…

Ochii spun foarte multe lucruri. incearca sa descifrezi si doar tu iti poti da seama de adevar. Mult succes! kiss