Întrebare recomandată | Cavani1999 a întrebat:

Cum să scapi de frica de a vorbi în public?

12 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Ca sa scapi de aceasta frica trebuie sa te expui la aceasta, adica sa vorbesti cat mai des in public precum celor cu fobie
sociala le trebuie sa participe la activitati

sociale, sa se expuna la factorii care ii provoaca fobia obisnuindu-se.De asemenea poti incerca sa urmezi niste sedinte de terapie cu un psiholog sau psihopedagog acestea fiind de mare ajutor.

| BiuL a răspuns:

Exercitiul e mama invaturii. Pentru inceput vorbeste in fata oglinzii apoi te poti si inregistra aooi in fata altor oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbind în public!

| Cavani1999 explică (pentru anonim_4396):

Prea sec răspunsul, caut un răspuns mai elaborat, cred că înțelegi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cavani1999):

Îţi spun din proprie experienţă. happy
Nu e nevoie de un răspuns mai elaborat, e scurt şi la obiect. Cel puţin fă mega efortul de a încerca să vorbeşti în public, să-ţi înfrângi această teamă, să o controlezi, iar pe urmă revin-o cu un răspuns.

| Deliiiia a răspuns:

Iti recomand cartea lui Dale Carnegie,, Cum sa vorbim in public" si poate si participarea la asemenea cursuri.

| Gabbriell a răspuns:

Spuneti asta in mintea ta: "stiu ca sunt prost dar cand ma uit in jur prind curaj" big grin

| Ventilator12345 a răspuns:

Pai si eu am avut problema asta si poti sa iti imaginezi inainte de a vorbi un "vis'' in care te imaginezi vorbind si dupa se intampla ceva minunat si perfect...

| DennyDexX a răspuns:

Citeste mult. Ca o sa vorbesti tu dupa aia

| TweetyDya a răspuns:

Gandeste-te ca altul e mai praf decat crezi tu ca esti!

| mariaobada121245679890887777 a răspuns:

Tu ar trebui sa tii un discurs in fata oglinzii in timp ce te analizezi singur-ă.

| xSaHeRRo a răspuns:

Uite ce iți recomand eu : - în primul rand trebuie neapărat să ai cel puțin un prieten, nu contează că e un coleg de școală sau de banca important este să vorbesti cît mai mult cu oamenii in general, cam asta e sugestia mea nu e complicată, dar daca nu știi efectiv să te integrezi între oameni și să schimbii o vorbă sau două cu ei, să le faci un compliment ca de exemplu atunci inseamnă ca trebuie sa exersezi vorbitul cu cineva, oricine ar fi acesta sa-i faci complimente să vorbești mai exact limba lui. Sper ca te-am ajutat... Funda daca te-a ajutat.