| RAY a întrebat:

De ce cand consum carbo chiar si sanatosi simt pofta de dulciuri? Mereu infometat? Sa merg pe low carb? High protein?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Ptr ca pancreasu baga prea multa insulina si tine glicemia prea jos cand vede carbo in sistem peste o anumita valoare, si de acolo foamea aia.

Mda, daca esti asa, e bine sa mergi pe low carb, un maxim 100 g/zi carbo sa zic, iti setezi limita minima de carbo cat sa nu fi infometat.

De aia se zica sa nu mancam carbo cu indice glicemic mare, ca dupa 2-3 ore ne poate lua foamea iar, din cauza a ce am zis eu.
Dar si la carbo sanatosi, daca pancreasul ala lucra aiurea, chiar si la cabo sanatosi trage cu prea multa insulina si nu e bine.

Pe de alta parte va trebui sa slabesti, sa ajungi la greutatea ideala, sa vedem, atunci, mancand aceiasi carbo, mai esti infometat?!
Ca si de la ingrasare e posibil sa apara anomalia asta.
Daca si slab erai la fel, atunci asta e, treci le low carb si gata.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Am slabit 1kg in 7 zile,fiind pe low carb, apoi cand am trecut pe high carb ieri si azi, multe calori, dar nu peste rata metabolica, eu a rata 1600 din care tai 400 si 400 sport

dimineata sa consum carne vs ovaz cu lapte?
dupa masa carbo sau grasimi?
seara fructe sau?

| Hurin a răspuns (pentru RAY):

Bea ceaiuri ca au nutrienti si nu e mancare solida care sa se depuna pe undeva.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nu conteaza, conteaza sa nu mai ai foamea aia ca sa mananci mult, nu are importanta cand consumi ovaz cu lapte si cand carne.

| Mosotti a răspuns (pentru Hurin):

Pai nu se depunde doar mancarea solida, se depune si lichidele care au kcalorii. Daca bei sucuri cu zahar, daca sari de Kcal arse pe zi, se depund pe tine.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Inca ceva dupa o ora de efort fizic cam asa, am o foamete indiferent ca consum carbo sau proteine? Apropo eu am rata metabolica de 1640 de cal, cat sa tai din ea? Cat sa ard din sport? Ma gandeam la 50% carbo 350 cal + din sport 350 cal

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Daca ai foamete dupa efort fizic, e clar ca scade glucoza.
Ti-am mai zis, ia un ap de glicemie si verific-o cand ai foamea aia.

Ti din ea cat doresti tu, in functie de cat vrei sa slabesti si in cat timp.

| RAY explică (pentru Mosotti):

O sa fac ciclic

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Da, fa si ciclic. Dar poti mentine continuu low carb, nu e problema.

19 răspunsuri:
| RAY explică:

Vaca e animal sfant la fel cum romani spunea ca urina unei virgina este buna

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Mănâncă pepene roșu, Ray, nici nu ingrașă și îți oferă si senzatia de stomac plin.
O cură cu pepene rosu te ajută și la slăbit.

| RAY explică (pentru floresdemayo):

Ai foarte mare dreptate, am sa incep de maine, azi sunt full pe carbo, cand sa consum dupa masa? Dimineata fac sport

| floresdemayo a răspuns (pentru RAY):

Ție îți place dulcele, nu?
E fix ce cauți, doar că nu e ciocolată. E dulce, răcoritor (mai ales dacă îl ții la frigider, înainte de a-l consuma), e săţios, te hidratează și e recomandat in curele de slăbire și de detoxifiere.
100 g de pepene roşu are doar 30 de calorii. Conține fibre, lipide, proteine, glucide, calciu, magneziu, potasiu, zinc, vitamina C, oferă imunitate, previne constipația...
E vară, poți slăbi serios, dacă chiar îți dorești cu-adevărat acest lucru.
Dezavantajul ar fi că și pepenele te balonează temporar, dar se elimină. Nu se compară cu băuturile carbogazoase, care te și balonează, dar te și îngrașă.

| Mosotti a răspuns (pentru floresdemayo):

Ii scade glicemia, si de aia si dupa efort are foame, dar si dupa carbo.

Daca are glicemia 85 pe nemancate sa zicem, mananca carbo.
La o ora poate are 127, la doua ore 102, si la trei ore 62!
Deci scade prea tare din cauza hiperinsulinemiei.

Si atunci apare foamea aia, si ii vine sa manance iar.
Dar asa daca are 85 ala si mananca mai putin carbo si mai mult proteina si fat sanatos (nesaturate), nu mai baga pancreasu multa insulina, nu mai apare dezechilibru cu hipoglicemia, nu mai apare foamea aiurea.

Dupa efort, daca are 85 inainte de efort, dupa efort receptorii de insulina se deschid mai mult, insulina aia scoate mai brutal glucoza din sange si tot pe la 62-64 ajunge si iar foame.

Cam asa ceva.

Bauturile carbogazoase fara zahar nu ingrasa (am testat eu pe parcursul a trei luni), insa nu-s sanatoase ca au chimicale in ele.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Deci sa trec pe low carb?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Cam asa! Si vezi ce se intampla cu low carb, daca nu mai ai foamea aia, e clar ca e cum zic eu.
Si reduci carbo doar in limita sa nu mai ai foamea aia.

Alegi carbo cu absortie lenta, paine integrala, fructe, alune, etc.

| Mosotti a răspuns:

Mda, si asta e o chestie, mai bine pisatul de fata mare, hahahaha.

| Dismally a răspuns:

Mergi pe ce iti place, nu poti manca ceva ce urasti sau nu-ti face placere.

| CassiusAlexander a răspuns:

Ispita.