| RAY a întrebat:

Momentan am o dieta high carb cam 80% din calorii, sa trec la high protein? Oare o sa am energie dimineata sa fac sport?

1 răspuns:
| Apokales a răspuns:

Ce te-as bate! Nu are rost sa schimbi numarul de proteine de care ai nevoie. Fie ca ai ales 1.8, 2 sau 2.2/kg dupa cum ai auzit prin nu stiu ce video-uri, oricum lumea alege ce crede in privinta numarului necesar de proteina. Apropo, uite si chestia asta:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28698222/

Ai nevoie de grasime pentru satietate si cresterea nivelului de testosteron, undeva pe la 0.8* cate kg ai si restul din dieta sa fie carbohidratii. Treaba ta daca tii o dieta keto sau high carb, nu are nicio importanta, sunt doar idei idioate, amandoua iti servesc ca sursa de energie, clar ai nevoie de grasimi, clar ai nevoie de carb. din care iti iei vitamine, minerale.
Desigur, am auzit de faptul ca dureaza pana cand corpul se adapta de la high carb la o dieta keto, am auzit de keto flu cand nu mai mananci carbohidrati, dar ar trebui sa performezi la fel. Deci lasa prostiile si iesi la sala laughing.