| Ecea a întrebat:

De ce lumea obisnuieste sa ofere buchete de flori?
De ce le place femeilor sa primeasca flori?
Nu credeti ca sunt mult mai frumoase florile plantate? De ce trebuie sa le taiem si sa le oferim cuiva si ulterior sa se ofileasca?

Mie personal mi se pare de prost gust sa rup o planta pentru a oferii cuiva.
Chiar nu iubiti natura?
De ce sustineti defrisarea?

Răspuns Câştigător
| DrunkenRat a răspuns:

Nu stiu altele, dar reactia mea in raport cu florile este sa le cresc nu sa le ucid.

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! floarea a fost este si va ramane cel mai frumos si sincer cadou, atentie, multumire.
cred ca oricarei femei ii place sa fie alintata, rasfatata cu o floare macar o data pe luna, nu numai de ziua ei.love struck
si florile plantate au rostul si frumusetea lor atat in vaza cat si in ghiveci
nu e o crima sa rupi o floare si sa o daruesti unei fiinte dragi precum Mama, s-au tie ti se pare o crima?
iubesc natura, iubesc florile atat in vaza cat si in ghiveci, de aceia am flori si in gradina, si in ghiveci si in vazatongue
nu sunt o sustinatoare, dar si defrisarea e benefica pentru regenerare nu? papawave

greece12
| greece12 a răspuns:

Olanda e o tara-plantatie,tocmai pentru ca oamenii sa poata oferi flori...
Ce poate fi mai frumos decat o floare in mainile baiatului indragostit,a viitorului tata,a copilului care-si adora mama?
Cati "te iubesc" nespusi au purtat florile daruite?
Cate priviri de recunostinta nu au luminat fetsele noastre doar cu o floare?
Cate zambete,cate bucurii,cate batai de inima,cate sperante?
E rolul florilor,un rol mic,sensibil,discret si misterios.
Poate ca e si singurul care a mai ramas,dintr-o vreme in care rolul fiecaruia era bine stabilit,femeia sensibila si gingasa,barbatul puternic si cuceritor.
Chiar daca in zilele noastre rolurile s-au schimbat,s-au intrepatruns,s-au inversat, oamenii nu vor renunta niciodata sa ofere si sa primeasca flori.
Florile isi fac intotdeauna datoria, florile pot sa moara.
Moartea florilor e intotdeauna plina de poezie...

| Korrawi a răspuns:

Defrisarea... cam dur cuvantul. Ma rog, daca esti fata, cred ca esti prima pe care o aud sa sustina ca nu ii place sa primeasca flori. Expune-ti parerea de la primele intalniri si poate o sa primesti flori in ghiveci laughing. Nu m-ar deranja sa ofer flori in ghiveci, e un pic mai neortodox, fiecare cu gusturile lui. De ce le place? Nu stiu, probabil ca e unul din gesturile prin care arati ca iti pasa de persoana respectiva.

| ÈριcĿ a răspuns:

Eu sunt pacifist, cumpăr ciocolată.