| chiftelutacrocanta a întrebat:

De ce mersul la scoala regulat a devenit un obicei atat de serios si vital in randul scolarilor? De ce unii scolari merg la scoala daca pur si simplu nu sunt atenti la ore si gandurile lor zboara direct acasa? Ce rost are sa fii prezent la ore daca acolo in clasa esti dezinteresat si nu te simti bine si comod si iti ocupi mintea calculand cate ore mai sunt pana mergi acasa? E normal sa mergi la scoala si sa-ti ocupi timpul cu altceva, cum ar fi de exemplu cu vorbitul in soapta la ore si alte lucruri?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pentru ca-ti pune absente daca nu esti, nu e logic? laughing Daca n-ar fi absentele cred ca ar mai fi 5-10 din 20-30 intr-o clasa.

| T0T a răspuns:

Oricum nu vei rămâne cu prea multe după ce ai terminat școala, poate doar la materiile de care ești interesat și nu ai cum să fii interesat de toate materiile. La restul materiilor te duci din obligație și mai mult vânezi note ca să treci și să îți iei diploma la sfârșit, care te va ajuta. Dacă nu te duci la școală, nici că nu ai vreo șansă. Oricum școala reprezintă și un mediu social și majoritatea se bucură de aceste tipuri de interacțiuni, e o plăcere pentru mulți și e și normal să fie.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Pai sunt foarte sigur ca nimanui niciunui copil/adolescent nu-i place scoala si ei raman la ore fie ca sa nu ia absente nemotivate sau ca trebuie sa fie ascultati la o materie anume sau ca trebuie sa dea o teza, ei raman mai mult din obligatie nu ca sa invete ceva nou iti dai seama ca daca nu s-ar da absente toti ar pleca cand ar vrea fara sa li se zica ceva pana si eu as pleca de la anumite ore, bine ca pentru unii o absenta, 2, 3, 4 sunt egale cu 0 ca pe aia mai chiulangii nu-i preocupa altii aduc si scutiri false facute de niste alti colegi de ai lor si diriginta nu isi da seama in fosta mea scoala fostii mei colegii unii faceau scutiri false si nu pateau nimic.

| T0T a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Sunt și cărora le place iar învățatul pentru aceștia e un hobby. Crede-mă, cunosc multe cazuri. Crezi că toți care au note mari sunt inteligenți? Absolut, nu, învață cu orele acasă pentru că le face plăcere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza ca nici acasa nu te-ai simti bine si comod, pentru ca te-ar bate toata ziua parintii la cap sa te duci la scoala.

| AllanClare a răspuns:

Scoala e facuta sa inveti. Daca se alege lenevitul in locul invataurii e problema voastra, insa la scoala nu vii sa te distrezi precum la o petrecere.Te potri distra si la scoala, dar asta depinde majoritatea de restul clegilor. Daca toti vor sa plece si il imita pe Bendeac, eu as sta acasa.

| Anonima130699 a răspuns:

Unii merg deoarece sunt obligati de parinti altii pentru ca scoala este obligatorie(10 clase) iar altii merg pentru simplul fapt ca vor sa se "distreze" facand boacane sau mai stiu eu ce!