| yuly_6695 a întrebat:

DE CE NOI OAMENII SUFERIM?
EXPLICATI SEMNIFICATIA ACESTUI CUVANT SUFERINTA.
DE CE UNII SE NASC CU NOROC IAR ALTII NU?
CINE DECIDE SOARTA NOASTRA?
CREDETI IN DESTIN?

Răspuns Câştigător
| Bianca26bb a răspuns:

Yuly, Oamenii sufera de difrite necazuri sau neplaceri ale vietii. Viata nu e mereu roz, deci...
Nu exista om care sa se nasca cu noroc. Poate asa cred astrologii, insa eu nu cred. Norocul si-l gaseste fiecare.

Chiar noi decidem soarta noastra. Insa si Dumnezeu te ghideaza.
Nu prea cred in destin. Cum spuneam, noi singuri ne ghidam (bine, si cu ajutorul Lui Dumnezeu).

2 răspunsuri:
| ioanaa a răspuns:

Nu crezi ca daca nu am suferi putin, ar fi cam plictisitoare viata? Nu am vazut pe nimeni fericit in totalite, toti au cate o nemultumire. Cat despre noroc, eu nu sunt prea norocoasa (ma raportez la anumite chestii pe care le-am trait eu si diversi cunscuti ai mei), iar destinul. as putea zice ca intr-o oarecare masura si tu poti face ceva legat de asta, daca vezi ca nu ti-e bine sa incerci sa ajungi unde iti doresti.

| kh1ss a răspuns:

- noi suferim pentru ca viata nu e perfecta, nu poti sa fii fericit intotdeauna
- SUFERÍNŢĂ, suferinţe, s. f. Durere fizică sau morală; suferire; starea celui care suferă. ♢ Expr. A fi în suferinţă = a duce lipsă de ceva. – Suferi + suf. -inţă (după fr. souffrance).
- nu cred ca te nasti cu noroc, sau nu... norocul ti-l faci cu mana ta...
- soarta... ne-o decim singuri prin alegerile pe care le facem in viata
-nu...