| anonim_4396 a întrebat:

1. Credeti in Dumnezeu sau intr-o forta care e acolo sus si vegheaza asupra noastra?
2. Credeti in karma?
3. Norcul vine de la Dumnezeu, de la sine, ni-l facem noi?
4. Credeti in destin? Credeti ca soarta decide si nu voi? Ca lucrurile cand se intampla se intampla pentru ca a sa a fost sa fie sau asa s-a nimerit sau?
5. Ati avut vreodata impresia ca viata-i doar un vis? Ca tot ce e in jur e fals, ca adevarata viata va fi cand vom muri?

Scuzati-mi cretinatatile, acum vorbeste "filosofu' " din mine.

Răspuns Câştigător
| Dreamer a răspuns:

1 - Cred intr-o Forta Creatoare care exista dintotdeauna si este inteligenta, ce exista in toate particulele si face astfel ca totul sa fie inteligent. Cred in echilibru si nu cred ca aceasta forta se implica decat in mentinerea acestui echilibru.

2 - Nu, pentru ca nu cred in viata de apoi. Energia se transforma, nu continua dupa ce se stinge.

3 - Norocul ni-l facem noi insa este conditionat de destin. Ghinionul este aleator dar putem sa contribuim si noi asupra lui.

4 - Cred in destin - acesta fiind o oglindire asupra alter ego-ului meu conditionat de locul nasterii, societate, invataturi, familie, credinta etc

5 - Este visul o iluzie? Dar fericirea, dar iubirea eterna, dar libertatea, sunt ele reale?! - ar trebui, doar suntem constienti de existenta lor nu?!

Deci daca viata este o iluzie, doar un vis atunci ar trebui sa constientizam ca noi suntem creatori propriilor noastre visuri si nu acel,, alter ego'' pomenit mai sus...dar cred ca acum vorbeste,, filosofu'' din mine.

13 răspunsuri:
| totElodia a răspuns:

1. Nu cred in Dumnezeu.
2. Cred in karma proprie.
3. Ni-l facem noi.
4. Nu cred in destin. Eu imi decid viitorul.
5. Nu. Viata e cea pe care o traiesc acum, nu cred in Rai/Iad...

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

1 nu
2 nu
3 nu cred, destinul nil facem noi sau nil face alti depinde de norocul fiecaruia
4 nu
5 nu, deci creierul imi da de gandit daca eu decid sau el, observ de multe ori ca nu am dreptul de a alege ce vreau, incerc sa ma stapanesc pe mine insumi sa ma scimb desi e greu

| doctorandus a răspuns:

1. Cred in Dumnezeu, dar nu cred ca el vegheaza asupra noastra.

2. Nu. Karma este o rationalizare. Superba, dar e doar o rationalizare, deoarece are o explicatie pentru absolut orice ti se intampla.

3. Nu exista noroc, poate exista intamplare, dar nici asta nu e cert.

4. Destinul este un alt nume pentru viata deja parcursa pana in prezent si pentru posibilitatile limitate de a evolua in viitor.

5. Nu. In primul rand nu e sigur ca ar exista viata dupa moarte, chiar daca admitem ca ar exista asa ceva, tot nu stim in ce ar consta ea. In al doilea rand, chiar daca viata ar fi vis, cat timp visezi te comporti conform regulilor visului, adica participi la realitatea din care faci parte zi cu zi.

| Mădă0611 a răspuns:

1. Nu.
2. Nu prea laughing, spun "prea" pentru ca stiu ca nu exista, dar credeam inainte ca da, asa ca uneori autosugestia imi intoarce faptele rele, ca alea ma streseaza.
3. Nu exista noroc.
4. Nu exista destin.
5. Nu, viata exista, e reala, e o intamplare, e mai simpla decat credem sau vrem sa credem.

| BiuL a răspuns:

1. da
2. da
3. ni-l facem noi dar il avem si asa, pur si simplu, uneori esti norocos fara sa fii facut ceva anume, poate ca e si legea atractiei acolo, faci bine, primesti bine
4. eu zic ca fiecare isi face viata cum vrea, nu cred ca exista ceva scris pentru fiecare dintre noi, deci nu cred in destin, dar cred in conincidente
5.nu

| Lizzu a răspuns:

Buna
1. O forta, dar care poate nu vegheaza asupra oamenilor.

2. Nu. Nu ar fi corect si drept sa platim pentru greselile facute in alte vieti. Karma s-a inventat doar pentru a determina fiinta umana sa se simta intotdeauna vinovata si sa creada ca orice rau i se intampla este o pedeapsa.

3. Cred ca vine implicit prin ocaziile si situatiile aparute in viata si este determinat de persoana, daca ea ia ocaziile si profita de ele sau nu.
Fiecare s-i o face cu mana sa.

4. Cred ca tot ce avem se intampla datorita noua, dar pe de alta parte as crede ca exista si ceva exterior noua.

5. Da, am avut si poate inca am.
Stii de ce? Ma gandesc cu stupoare ca vine o zi cand eu voi inceta sa exist si nu pot crede asta.
Am impresia ca voi exista intotdeauna. Nu-mi explic.

Poate ca dupa moarte, constiinta din noi isi ia valul de pe ochi si se poate numi adevarata trezire la viata.

Răspuns utilizator avertizat
| ana5 a răspuns:

Cred in Dumnezeu.Norocul ti-l mai faci si tu, ca degeaba iti da Dumnezeu noroc, daca tu nu stii sa profiti de el.

| Andreeaaaaaaaaa a răspuns:

1. Cred. 2. Nu ne aparat in "Karma", mai degraba in proverbul "Bine faci, bine gasesti". 3. Dumnezeu iti da noroc, trebuie doar sa-l valorifici la maxim inainte. 4 Eu cred in destin. 5. Nu prea... Dar zilele astea am crezut ca e un cosmar sad

| Al99 a răspuns:

Dupa modul in care ai formulat intrebarile mi-am dat seama ca stii intuitiv si raspunsurile.

| Crocodilul01 a răspuns:

In Dumnezeu cred! Sunt unele chestii pe care doar asa le pot explica. Karma? E credibila si aia! E mai mult o chestie care face omu` mai bun(parerea mea). Destinul ni-l creem noi! Viata nu e un vis! E ceva trecator:ne nastem, ne bucuram, murim!

| ady9631 a răspuns:

Sall! Pai:
1 Da cred in Dumnezeu;
2 Nu cred in karma, ea este o superstitie indiana gen cum e la noi norocul;
3 Norocul cum am zis mai devreme e o superstitie in care credem cand avem succes in viata, eu cred ca vine de la sine;
4 Cred in destin, dar sorta poate fi schimbata oricand prin lucrurile pe care le facem de zi cu zi, lucrurile se intampla uneori pentru ca asa a fost sa fie dar de obicei asa sa nimerit;
5 Am avut aceasta impresie dar m-am trezit la realitate, eu cred in Dumnezeu dar si in renastere, totul e posibil nimeni nu stie unde ajunge sufletul dupa moarte.
Asta este parerea mea fiecare are ganduri si idei diferite.