| Emeraude a întrebat:

De ce nu suntem niciodata multumiti de ce avem, de ce intotdeauna trebuie sa aspiram la idealuri mai marete decat cele pe care le putem duce? Considerati ca exista acest fenomen si in alte tari, sau doar la romani, "ca la noi, la nimeni"? De exemplu, sa spunem ca o persoana isi doreste foarte mult o suma de bani. Dupa ce reuseste s-o obtina, nu e multumit si vrea si mai mult, si mai mult, si mai mult... Voi ce va doriti "si mai mult", desi aveti necesarul?

Răspuns Câştigător
| MidnightLady a răspuns:

Da, se intampla si in alte tari asa, nu doar la noi. Si la urma urmei mi se pare normal. De ce sa te multumesti cu putin daca tu crezi ca poti avea mai mult? De ce sa te complaci asa? Tot ce trebuie sa faci este sa lupti pentru ceea ce-ti doresti. Si sa pornesti lupta gandindu-te ca ai sanse egale de a castiga sau nu. Asa vei putea trece mai usor peste o nereusita.

16 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Da.Mereu imi doresc mai mult insa sunt constienta ca uneori nu se poate si ma resemnez.Pe moment.
Ce imi doresc cel mai mult? Sa imi rezolve si mie cineva problemele.Macar primele 100big grin

| User a răspuns:

Bani, bani, bani. money eyes. asta-mi doresc cel mai mult.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

E o chestie general valabilă. Orice îşi doreşte ceva, după ce obţine acel ceva aspiră la mai mult. Asta e firea umană. Şi e ok pentru că te ajută să evoluezi. Nu te gândi numai la bani, gândeşte-te şi la alte aspecte ale acestei "probleme". Gândeşte-te la o persoană care doreşte să termine un proiect la timp şi reuşeşte. În felul acesta îşi creşte respectul de sine şi data viitoare fie va face mai repede acel proiect, fie va alege un proiect mai mare.
Personal îmi doresc multe, sunt la început de drum. Nevoile umane sunt diversificate. Îmi doresc casa mea, un job care să îmi placă şi poate o familie. Iar de la asta, probabil îmi voi dori mai mult.

mira
| mira a răspuns:

O astfel de aspiratie este specific umana.Nu se refera doar la bani.Se poate referi si la cunoastere. Fara ea n-ar exista progresul.

| juniper a răspuns:

Fiindca asa suntem noi oamenii, niciodata nu ne gandim ca sunt si altii saraci care abia au ce manca si se multumesc cu o chifla, dar noua nu ne convine sa mancam cereale, nu... mancam caviar ca vedetele sau cand primim un cadou de ziua noastra, de exemplu o pereche de adidasi de firma si nu ne place pentru ca nu sunt de la firma cutare... Frate, sa te multumesti cu ce ai, ca nu se stie niciodata cand lucrurile se schimba si ce daca ar disparea? Am de citit trei volume groase in engleza, as incerca sa fac ceva nou in fiecare zi, as citi din Arborele Lumii sa mai aflu si eu cate ceva si as invata la engleza pentru Cambridge, deci putem face o multime de lucruri, numai ca Net-ul ne rapeste timpul, as vrea sa merg in tabara si ganditi-va si voi, cu energia economisita avem mai multi bani si putem sa mergem in excursii la vara.

| juniper a răspuns:

Scuze la ultimele mele randuri de raspuns, vroiam sa raspund la alta intrebare, cea in care ar disparea netul si am dat click pe fereastra gresita.

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Pentru ca mereu suntem tentati de nou, pentru ca atunci cand scapam de o problema dam de alta, pentru ca vrem de fiecare data un nou inceput, pentru ca suntem nemultumiti de fiecare data, pentru ca daca ne-am resemna doar la atata ne-am plictisii, pentru ca suntem orgoliosi, pentru ca si pentru ca...Toti suntem la fel, indiferent de nationalitate.Doar ca noi, romanii am fost mai saraci dintotdeauna si visam mult mai departe. E bine sa viasmhappy. Eu imi doresc un viitor frumos, asa ca in visul meuhappyImi doresc un servici bun, pe care il caut de ceva vreme.Sanatatea o doresc pentru ca atunci cand dispunem de ea, obtinem, te repet,"idealuri mai marete"paa

| OanaG a răspuns:

Recunosc ca sunt innebunita dupa bani, si cateodata stau si ma gandesc ca am bani, am niste parinti minunati o familie superba care imi ofera de toate. dar nu sunt fericita! De ce? Pentru ca sunt pretentioasa foarte pretentioasa la capitolul "baieti" multi se dau pe langa mine sperand ca vor fi cu mie dar eu tot nu. acest lucru nu-l voi intelege! Nu vreau un baiat care sa umble dpa mine avand n interes pentru ca sunt si foarte sensibila!

Oricum noi nu vom fi niciodata multumiti de ceea ce avemhappy

Te
Pup happy

| Emeraude explică:

@maryus37 @corinatone: Nu e vorba despre mine, dadeam banii ca EXEMPLU pentru ca sunt deja un subiect deja cliseu si populeaza din ce in ce mai frecvent dorintele oamenilor. Generalizam dorinta oamenilor care in fiecare zi isi doresc mai mult, isi doresc altceva decat ceea ce au, chiar si cand obtin acel lucru intervine dorinta de a avea ceva mai mult, mai mare, mai frumos, mai special, mai patrat, mai rotund, mai nu stiu cum.Nu e vorba ca m-a suparat cineva, e o pura curiozitate, ca reactie la ceea ce se intampla zilnic in jurul nostru. Intelegeti? happy

| JesterRO a răspuns:

Asa e omul, se satura de ce are si vrea ce nu are... e in firea noastra. Acest fapt tinde spre iubirea pentru nou, pentru dragul evolutiei. Daca vorbesti strict de personalitate, atunci e clar ca nu toti suntem la fel, unuia ii ajunge o firimitura, altul nu e multumit nici cu o paine; depinde de crestere, depinde de circumstante. Totul depinde de circumstante...chiar si tara asta.

| eveline a răspuns:

Exista.in toata lumea.Eu o consider mai mult o obsesie...si pana la urma cand murim nu luam nimic cu noi! trebuie sa ne multumim cu ce avem:X:X

| anna_5786 a răspuns:

Fiindca asa suntem noi. asta`i realitatea. mereu vrem cate ceva ce nu avem. cand il avem nu ne mai pasa. intotdeauna vrem mai mult. si e bine asta. daca nu am vrea mai mult de la viata am fi niste oameni morti cu totii. in momentul in care nu`ti mai doresti ceva s-a rupt totul.happy

| Licurici_7465 a răspuns:

Cred ca in multe tari se intampla chestia asta.Doar avem dreptul sa fim visatori si sa ne dorim mai mult, nu?happy
Momentan imi doresc sa organizez o mare petrecere de ziua mealaughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand stii ca se poate mai mult, mereu lupti pentru mai mult, nu te gandesti ca poate cat ai tie mai mult decat suficient!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu imi doresc iubirea, pentru ca ea nu este marginita, imi doresc la infinit, mereu mai multa.
Insa tu te referi la situatia financiara, asta e din cauza saraciei in care Romania se zbate ca sa mai supravietuiasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e sa privesc intrebarea ta ca pe ceva pozitiv realist as spune ca asa ia nastere progresul. Dar cred ca cineva te-a suparat pentru ca se pare aveti prioritati diferite. Legat de idealuri, chiar cuvantul in sine iti vorbeste despre un proces si nu de ceva care este deja atins. Daca vorbesti despre a avea ceva si a-ti dori mai mult deja nu mai are legatura cu idealul, trebuie sa te hotarasti despre ce vrei sa afli mai mult. Comparatia va ucide intotdeauna indiferent ca e vorba de un sentiment, o stare financiara sau chiar despre o tara. Cu prietenie Corina