| Andreasx a întrebat:

De ce si oamenii care duc un stil de viata sanatos fac cancer? mama mea a facut de la un fibrom cancer de col uterin si a descoperit in stadiu avansat si are o luna de cand a murit.Intre timp am mai auzit cazuri in care fete tinere de 25 de ani au murit tot de cancer.Prea multi oameni mor de cancer, chiar si copii, e f trist! Inainte nu era atat de mare incidenta mortii din cauza de cancer si parca acum toata lumea are asta.Si din pacate fara leac daca nu e descoperit in stadiu incipient sad, sa nu mai zic cat de neputincios ca om de face aceasta boala...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu se stie cu exactitate cauza care determina aparitia acestei boli.S-au putut izola doar anumiti factori care favorizeaza producerea cancerului, care maresc sansele de aparitie a acestuia.Alimentatia necorespunzatoare nu e singurul factor.Alcoolul,fumatul,expunerea indelungata la soare,vopsele/nuantatori ar fi si ei posibili factori, nu neaparat in cazul tau.
Mda, e destul de trist, tinand cont ca de cele mai multe ori se descopera intr-un stadiu avansat, pentru ca nu prezinta simptome/semne evidente.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista atat de multi factori de risc in zilele noastre, mancarea, poluare, chimicalele din jur samd... incat cancerul nu mai alege pe cine sa afecteze

| Lioana a răspuns:

Oamenii pot crede ca mananca sanatos dar in ziua de azi chiar si fructele si legumele sunt nesanatoase din cauza chimicalelor cu care sunt tratate. E aproape imposibil sa mananci sanatos in ziua de azi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza pacatelor celor din jurul lor. Daca cei din jurul lor nu ar pacatui, dumnezeu nu i-ar pedepsi cu cancer!

Răspuns utilizator avertizat
| iHateLuckyPersons a răspuns:

Nu se stie exact cauza cancerului, radiatii, diferite substante...etc