| AnastasiaSt a întrebat:

De ce sunt oamenii atat de rai? De ce oamenii care ne sunt alături la bine, nu ne sunt alături si la greu? Nu ma refer la omul iubit sau la părinți. Ci la prieteni buni, prieteni de familie, cunostinte.
Omul caruia ii e greu sa ti fie alături la greu, nu merita sa ti fie alături nici la bine, nu?
Cum ne debarasăm de asemenea oameni?

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Omul la nevoie se cunoaste, inseamna ca e pe interes de aia zice la nevoie. De ce nevoia asta? Pt ca asa e situatia nevoiilor.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu te lega de aceste lucruri. Nu faci decat sa gandesti ca ceilalti asa, exact ca cei poate pe care tu ii consideri ca fac asa. Nu stii la ce se gandeste acel "prieten" care nu iti este aproape la bine si la greu.

Chestia cu bine si greu este relativa. Daca intreb un om pe strada acum, imi zice exact la fel.

"Omul caruia ii e greu sa ti fie alături la greu, nu merita sa ti fie alături nici la bine, nu?" NU. Aceasta nu este o lume ideala. Daca omul ala nu o sa iti fie alaturi, te constrange sa faci tu un anumit lucru, sa mergi la magazin de exemplu, in loc sa mearga el ca tu nu poti. Acolo ce poti sa intalnesti? Poti sa dai de un sac cu 100000$ din intamplare (ai prins ideea). Tu poate ai primit deja ceva la schimb, dar nu iti dai seama de acel lucru. Creierul nostru nu face decat sa cauzeze aceste "probleme".
Lucrurile trebuie sa fie asa, nu toti trebuie sa fim la fel. Da, ar fi ok ca toti sa ne ajutam la bine si la greu, dar nu trebuie sa ii judeci pentru asta.

TU cand faci un bine, il faci ca acele persoane sa te rasplateasca? Exclus. Trebuie sa faci un lucru bun indiferent de motiv. Daca te ajuta dupa, daca nu te ajuta, nu este treaba ta. Tu ti-ai facut partea.

Daca stai sa te gandesti la chestia cu bine si rau nu ajungi nicaieri, ajungi sa nu faci un bine doar pentru ca dupa nu ti se face la fel. Nu zic acum ca aceste lucruri ne iau de fraieri sau ceva, daca facem asta. Faci in masura in care nu te incurca pe tine, in masura in care tu poti sa faci asta.

"Cum ne debarasăm de asemenea oameni?", pai nu te-ai debarasat deja, din moment ce nu este pe langa tine?

Deci ca raspuns, oamenii nu sunt rai, sunt doar inconstienti. Cand realizezi asta, o sa vezi ca nu o sa te mai superi pe ei happy.

Sau hai sa iti zic o poveste citita intr-o carte, poate te ajuta : Un cuplu tanar, studenti la medicina, aveau nevoie de un imprumut financiar si sprijin, si intamplarea a facut ca un om care mostenise o avere (X), sa ii ajute. Dupa cativa ani, ei aveau nevoie din nou de bani, si aici a venit in ajutor o alta persoana (Y), un cunoscut. Ei s-au mutat in alta locuinta, nu au mai tinut legatura asa mult cu prima persoana (X), si au incercat sa isi indrepte atentia de revansare asupra celei de-a doua persoane (Y).
Anii au trecut, ei au devenit bogati din aceasta cariera, iar prima persoana (X) a pierdut absolut tot ceea ce avea, din cauza ca proprietatiile mostenite au avut ceva probleme/faliment, si a ajuns cersetor, cu o barba foarte mare, de nerecunoscut.
El a ajuns sa cearseasca in fiecare zi in fata magazinului pe unde cuplul matur acum trecea. Insa ei nici nu s-au uitat la el.

De ce au facut asta? Nu pentru ca nu l-ar fi ajutat, ca l-ar fi ajutat cu placere. Ci pentru ca nu l-au recunoscut si el pe cei doi.

In fiecare zi tu, eu, toti, trecem pe langa persoane cu povesti pe care noi nu le cunoastem. Chiar daca credem ca le cunoastem, nu avem dreptul sa le judecam pentru ce au facut. Ajuta oricand poti, fara sa astepti ceva la schimb, poate tu ai primit deja ceva la schimb, fara sa iti dai seama, care este mult mai pretios decat la ce te astepti.

Multa bafta si o zi frumoasa! big grin

| Celcestietot a răspuns:

Mai rar oameni care să rămână langa tine indiferent de starea și situația dificilă în care te afli. Te debarasezi de acești viruși rămânând fără bani în principal, cel mai simplu așa. Mulți stau pe lângă tine din interes, că atunci când nu mai ai ce sa le oferi material ori ceva derivat din respectiva ramură, dispar de parcă nu te-au cunoscut niciodată sau ca și cum au intrat în pământ.

| AnastasiaSt explică (pentru Celcestietot):

Corect! Chiar am observat asta la unii oameni... E trist ca in ziua de azi sentimentele nu mai au valoare. Ce e mai frumos decat sa stii sa fii om?

| Celcestietot a răspuns (pentru AnastasiaSt):

Omenie mascată, chiar și la această întrebare avem un utilizator mizer, colorat. Mai frumos decât să știi să fii om, este să nu mai dai peste neoameni laughing happy.

| AnastasiaSt explică (pentru Celcestietot):

La ce utilizator te referi?

| Celcestietot a răspuns (pentru AnastasiaSt):

Eh, nu mă deranjează să îți spun.
Colorat vorbind de poză. Vorbeam de utilizatorul cu floarea soarelui la profil.

| Furnicuta000 a răspuns:

Intrebarea e: tu ai fost alaturi de ei cand le era greu?

| AnastasiaSt explică (pentru Furnicuta000):

Cand mi-au cerut ajutorul, da. Întotdeauna.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Întotdeauna a fost așa. Altfel nu ar exista expresiile: "Prietenul la nevoie se cunoaște" si "Prietenii se țin cu cheltuiala".

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Pai acum sunt diversi oameni in toata lumea, nu poti avea pretentia de la toata lumea din jurul tau sa fie ca tine.Nu toti pot sa iti impartaseasca aceleasi idealuri. Unii na poate au supararile lor si nu le vine sa aiba parte si de ale tale.
Poate nu te pot ajuta sau nu vor.
Un prieten adevarat sau o ruda adevarata mereu te va ajuta indiferent, conteaza sa stii sa iti alegi prietenii, in orice loc indiferent in ce oras judet tara ai fi o sa se ganseasca genul asta de oameni chiar mai rai.

| Endoryus a răspuns:

Simplu, nu ii mai bagi in seama. Alta data ai mai multa grija sa nu mai alegi jeguri de genul pe langa tine. Cat despre prima intrebare, e mai simplu si usor sa fii rau / jegos decat opusul.

| AnastasiaSt explică (pentru Endoryus):

Ai dreptate, dar e dureros sa vezi oameni care se manifesta asa.

| CleanHeart a răspuns:

Plecam pur si simplu si stam langa oamenii buni ce ne pretuiesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În aceste versete constă toată explicaţia la întrebările ta:-> "Să ştii că în zilele din urmă vor fi vremuri grele. Căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, lăudăroşi, trufaşi, hulitori, neascultători de părinţi, nemulţumitori, fără evlavie, fără dragoste firească, neînduplecaţi, clevetitori, neînfrânaţi, neîmblânziţi, neiubitori de bine, vânzători, obraznici, îngâmfaţi; iubitori mai mult de plăceri decât iubitori de Dumnezeu, având doar o formă de evlavie, dar tăgăduindu-i puterea." - 2 Timotei 3:3

| AnastasiaSt explică (pentru anonim_4396):

Wow, cat adevăr...M a emoționat citatul aceasta ....Ma doare ceea ce vad scris in el.

| Bruno92 a răspuns:

Pana la proba contrarie nu ai cum sa iti dai seama ce fel de oameni sunt, de abia atunci cand isi ating obiectivul isi dau arama pe fata. mie niste prieteni mi au gresit, facut rau, si am pus punct pentru totdeauna. gunoaiele tot gunoaie raman, asa e genetica lor nu le poti schimba cu bunatatea ta nicicand. fiindca sunt "pseudoprieteni " nu prieteni adevarati, e bine uneori cand ai o suspiciune legat de ei sa le mai dai cate un test sau sa te dai lovita si atunci o sa vezi cine iti e atat la bine cat si la greu.
eu i-am spus unui prieten dim copilarie ca am anxietate si de atunci nu mai m-a cautat, bine el nu mai locuieste in tara da inainte sa plec in alta tara era in tara putea sa ma viziteze, nu a facut-o jegosul! deci ii testezi si daca pica testul le spui,, imi pare rau tu nu esti demn sa imi fi prieten, si adio ".

| AnastasiaSt explică (pentru Bruno92):

Te inteleg. Aceste teste despre care spui, le am tot facut. Oamenii respectivi mi au gresit, dar i am iertat. Poate ar trebui să nu mai iert....Si sa le spun adio...
E dureros sa stii ca nu ai un prieten adevarat pe care sa te poti baza la greu, atunci cand părinții sau iubitul sunt plecați din localitate, de exemplu. E greu. Am dat un exemplu sa înțelegi perfect la ce ma refer.
În legătură cu anxietatea, si eu am. Nu e o rusine. Suntem oameni buni si sensibili, punem totul la suflet, apoi devenim anxiosi...

Întrebări recente