| ErnestQuitto a întrebat:

De ce tinerii nu mai aleg meseria de sofer de camion?

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vor sa stea mai mult cu femeile sau 1 singura daca are relatie, chefuri, micii si sarmalele la gratar in weekend. Altii zic ca nu e bine platita 2000€ sa iesi in UE luni in sir sau 1 luna cu 1 saptamana acasa e prea de tot. Alta e de ex in uk unde sant acum bagi 3 nopti dormite in camion cu ore extra iesi la 3500€ lunar. Fara ele cam 3000€ - la patron roman nu sant conditii si banii cam rau 1000€ ca sa ajungi sambata acasa nu merita. Probabil daca ar plati 3000€ pe comunitate s-ar mai baga o parte din ei. Cadou de craciun pentru tine. https://www.youtube.com/watch?v=HCCKSBxgAgA&t=101s https://www.youtube.com/watch?v=CcOtOV-FRGg&t=51s

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Pentru ca multi vor sa se mai si insoare, sa-si intemeieze o famile, etc!
Asta nu doar ca nu e meserie de familist dar iti rapeste si tineretea...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da eu cred ca aleg.
chiar si pe TPU aici apar constant intrebari despre asta

| ErnestQuitto explică (pentru suntserios):

Ok, dar vezi ca e o meserie foarte grea. Initial nu pare, dar analizand-o in detaliu pare, unele statistici arata ca e cea mai grea si obositoare din lume. Si vezi ca poate sa dispara oricand. Se zice ca va fi prima care va disparea pana in 2030.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar o mai aleg, insa daca ne referim strict la cei care chiar nu fac asta, clar vor altceva happy

| NotNamed a răspuns:

Pentru ca nu e o meserie de viitor. Tesla deja are pe multe modele pilot automat care isi face treaba surprinzător de bine pentru un prototip. Gandeste-te ca in viitor masinile nici nu vor mai avea volan. Efectiv stai pe scaunul auto si masina face toata treaba. N.ar fi faina o fantezie de genul sa faci sex in masina in timp ce aceasta cutreiera strazile Parisului laughing

| ErnestQuitto explică (pentru NotNamed):

Crezi ca si autoturismele cu sofer vor fi inlocuite cu cele autonome? Dispar si permisele de conducere acum? Sunt multi care au placerea sa conduca. Dar cand crezi ca vom vedea pe strazi camioane si autobuze fara sofer? Ca deocamdata doar se fac teste, dar nu au inceput sa circule.

| NotNamed a răspuns (pentru ErnestQuitto):

Crezi ca guvernele lumii stau dupa nevoile tale? Trebuie facut ce este mai bine. E ca in cazul fumatului. Chiar daca va place sa fumati peste tot si lor le aducea profit au interzis fumatul in spatii inchise deci lucrurile se dac doar dupa cum e mai bine. Daca anual milioane de oameni mor in accidente de masina o solutie necesara ar fi pilotul automat. Nu sunteti in stare sa condiceti na ca va baga acum guvernele solutia. Uita.te cum era lumea acum 30 de ani. Crezi ca evolutia noastra in urmatorii 30 de ani va avea acceasi acceleratie? Eu cred ca vom evolua de cel puțin 10 ori mai rapid deci sunt destul de încrezător ca vom avea aceasta tehnologie cat mai curând pe cat mai multe autoturisme.

| ErnestQuitto explică (pentru NotNamed):

Ia sa vezi tu cand se va prabusi economia din cauza ca oamenii nu vor cumpara autoturisme autonome. Potrivit unui sondaj, 78% dintre americani nu au incredere sa se urce intr-un autoturism fara sofer.

| ErnestQuitto explică (pentru NotNamed):

Man, e posibil să apară autoturisme autonome (nu ma mir nici daca apar in cateva zile), dar nu pot fi interzise cele cu sofer. Pai cei care nu au incredere in alea autonome sau cei care sunt pasionati de masini (cum sunt americanii de mici) nu o sa ii mai voteze pe cei care le interzic.

| NotNamed a răspuns (pentru ErnestQuitto):

Asta da logic. Dar aici vorbim despre meseria de sofer pe tir. Nu ma mir daca din ce in ce mai multe firme vor adopta aceasta optiune. Pana la urma un sofer poate provoca accidente, mai este vorba si despre salariu si probabil mai sunt si alte dezavantaje. Cum a spus și cineva mai de sus, salariile pot ajunge si la 3000€ ..deci anual sunt ceva bani doar pe o persoana, la toti soferii adunat sunt o mulțime de bani care pot fi investiți in altceva. Asa ca parerea mea in concluzie este ca nu e o meserie de viitor.

| NotNamed a răspuns (pentru ErnestQuitto):

Cat despre economie. Treaba e foarte simpla. Tesla a inceput de cativa ani sa fabrice masini electrice. Suntem in 2021 in mai putin de doua saptamani si deja multe firme mari au ajuns sa treaca și pe mașini electrice. Asta e viitorul, asta se va cere. Crezi ca e imposibil sa faci un viitor doar cu masini electrice doar pentru ca economia se va balansa? In cativa ani deja o sa apara restrictii masive in multe tari in ceea ce privesc mașinile pe ardere interna. Si din nou o spun, cand planeta și siguranța noastră sunt puse in joc eu cred ca deja o sa se inceapa obligarea de a se trece pe ceva mai puțin poluat pana la ceva nepoluant. Nu mai e vorba de economie cat este despre siguranta și supraviețuirea noastra. Poate esti de alta parere, sau ai alte viziuni asta nu conteaza, iti respect opinia insa eu asa gandesc. Cat despre acel sondaj... pentru mine este simplu. Asa cum am spus si in primul raspuns, pilotul automat se descurca surprinzător de bine fiind un "PROTOTIP" asa ca este simplu de explicat de ce este acel procentaj. Când in viitor majoritatea masinilor vor trece pe pilot automat, vor comunica intre ele prin reteaua 6G cel mai probabil, senzorii masinilor vor fi mult mai inbunatatite iar hărțile respectiv șoselele vor fi bine definite in sistemul pilotului atunci cred ca protentajele vor fi in favoarea pilotului automat.

| ErnestQuitto explică (pentru NotNamed):

Am vazut acum 2-3 luni ceva de genul ca mai dureaza cel putin 7 pana la 10 ani pana cand vom vedea pe strazi camioane autonome. Si alt articol in care scria ca meseria de sofer va fi prima care va disparea pana in 2030. Si chiar cred ca in cativa ani vor fi camioane autonome. Si mie mi se pare un lucru bun pentru ca robotii nu obosesc si pot merge non-stop si automat aduce profit mai mare pentru firma. Sigur ca milioane de oameni vor ramane fara loc de munca, sunt constient de asta, dar orice vine si cu avantaje si cu dezavantaje.

| mgtow a răspuns (pentru NotNamed):

Intra rusii in hacking si ramas bun autonomie, nu se pierd locurile de munca ca sofer, ala va fi acolo tot timpul mai ales pe camion - bus in europa e un risc sa lasi asa ceva automatizat. Fie prindem pensia pana ies sau apar cand copii tai fac 20 de ani

| ErnestQuitto explică (pentru mgtow):

Vor crea si producatorii softuri imposobil de piratat chiar de e foarte dificil. Pai de exemplu Google, Facebook, Microsoft cum de nu au fost sparte pana acum de niciun hacker?

| mgtow a răspuns (pentru ErnestQuitto):

Cand ajung masinile si tot ce misca prin sofer - autonome. Alte locuri de munca la fel vor fi direct prin inteligenta artificiala. Asta ar insemna sa ne luam dupa filmele cu roboti cand vedem masini zburatoare si androizi printre noi, mai multe conflicte si ilegalitati, lumea moare de foame, etc. E prea devreme sa ne gandim acum la asa ceva. Multe teste au esuat cu autonomia lor, in america cu accidente inclusiv

| ErnestQuitto explică (pentru mgtow):

Zici ca e un risc, dar nu vezi ca se fac progrese din ce in ce mai mari?

| mgtow a răspuns (pentru ErnestQuitto):

Nu oriunde, dar ti-am zis, atunci cand soferii raman fara servici, vor fi altii care au de suferit nu raman singurii afectati. Eu as zice ca in 10 ani incep sa devina realitate proiectele astea dar vor fi probleme, poate in tara noastra nu va fi usor implementarea lor vedem

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii o aleg. Aceasta este o meserie pe care o faci cand nu ai de ales, cand ai permis si in afara de asta nu prea mai ai alte atuu-uri. Este grea si obositoare si nu cred ca se gandeste nimeni "mama ce as vrea sa fiu sofer pe camion". Unii ar putea spune ca un beneficiu este acela ca mai calatoresti, dar nu e ca si cum stai prea mult acolo sa vezi ceva, mai mult stai prin depozite.