| SebiTalent a întrebat:

Meseria de șofer de tir sau cea de programator? Si de ce?

Răspuns Câştigător
| WID a răspuns:

Desigur ca orice om care este capabil si poseda o gandire logica ar alege programarea. De ce? Pentru ca soferii de tir nu au aceeasi viata cu cea a unui programator. Un programator va fi intotdeauna mai relaxat din punct de vedere fizic. Un programator nu e obligat sa lucreze in cadrul unei firme, poate lucra si de acasa in functie de cum isi stabileste programul. Un programator evolueaza, nu va ramane pe loc in planul profesional. Un programator lucreaza la birou, prin urmare este un oarecare confort. O sa fie ceva mai greu sa devii programator, dar nu e imposibil. Consider ca orice om ar trebui sa fie realist cu el insusi cand isi pune intrebarea asta. Daca intrebarea asta este adresata pentru o eventuala alegere a carierei tale ar trebui sa te gandesti serios care dintre cele doua ti se potriveste. Daca tu consideri ca ai putea sa fii un programator, atunci iti recomand sa te indrepti spre asta cu toata inima. Am doar 18 ani, nici n-am dat bacul. Poate o sa te intrebi ce sfaturi as putea sa dau eu. Ideea este ca am o oarecare siguranta ca voi reusi sa devin un programator in viitorul apropiat. Sa presupunem ca mi-ar reusi, tu de ce n-ai putea? S-ar putea sa ma insel, dar intrebarea asta imi inspira faptul ca n-ai avea incredere in tine. Sper sa nu fie asa si sa faci alegerea corecta pentru tine. O seara cat mai frumoasa, mult succes si o viata minunata.

| SebiTalent explică (pentru WID):

Am 15 ani, stiu destul de multe din fiecare limbaj, dar parcă și meseria de șofer pe tir mi s-ar părea tentanta. Mulțumesc pentru răspuns. O să-l iau în considerare.♥️

| Filip_Ion_1942 a răspuns (pentru SebiTalent):

Alegerea depinde si de temperamentul si calitatile tale. Financiar vorbind, programarea este mult mai atragatoare dar numai dupa ce atingi un anumit nivel. Asadar, recomandarea presupune mult studiu si multa rabdare pana gasesti ceva la nivelul atins de tine. Avand in vedere varsta, probabil esti licean si inca inveti la scoala informatica, deci esti cat de cat initiat. Dar pentru a te lamuri de-adevaratelea este bine sa contactezi niste firme care cauta si informaticieni debutanti. Domeniile din informatica in care sunt cautate cadre noi se refera la Baze de date, Creare si intretinere site-uri web, aplicatii Autocad si altele. Prin contactarea unor firme de informatica poti afla ce au nevoie si daca "te inscrii" in cerintele lor. Unele firme angajeaza si formeaza informaticieni pe profilul de care au nevoie. Incearca!

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sunt doua lucruri diferite fiecare cu avantajele si dezavantajele sale.
Dar dintre acestea 2 eu as alege programarea.

| Buliga_Bogdan_1990 a răspuns:

Daca poti alege sa fii programator incearca.Meseria de sofer este obositoare si necesita mult timp plecat de acasa