| anonim_4396 a întrebat:

De ce unii bărbați nu pot lega o relație emoțională, afectivă cu o femeie și se rezumă doar la aspectul fizic, nefiind capabili să privească dincolo de acest aspect?

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Exista mai multe explicații:
1.Sunt bărbați reci și nu simt nevoia de atașament emoțional.
2.Este posibil că acei bărbați să fi fost în mai multe relații toxice sau au stat atât de mult în relații cu partenere necompatibile și prin urmare le e frica sa mai aibă relații emoționale.
3.Nu sunt destul de maturi să înțeleagă și partea emoționala a unei relații sau se limitează doar la aspectul fizic.

| Mosotti a răspuns (pentru LordCristobal):

Oricum emotionalul vine fara sa vrea, nu alege daca sa aiba sau nu leg emotionala.
Alege inconstientul lor, in functie de traumele avute, ba sunt reci, ba nu s-au maturizat si asa mai departe, dar in nici un caz nu decide el constient ce si cum.

| LordCristobal a răspuns (pentru Mosotti):

In mare parte ai dreptate, nu alegem de cine ne îndrăgostim.
Dar mai sunt și unii bărbați reușesc să decidă conștient de cine se îndrăgostesc.

| Mosotti a răspuns (pentru LordCristobal):

Nu exista, indragosteala este un fenomen cunoscut care functioneaza la fel la toti, aia nu e indragosteala daca reusesti sa decizi, aia e doar placut si simpatizat pe cineva si atat.
Fenomentul indragosteala a fost facut tocmai sa nu poti decide, are scopu sa-ti ia controlul.

E un mecanism evolutionist care vrea sa te faca sa te cuplezi cu parteneri eligibili pentru perpetuare fara ca sa comentezi. Ca daca ai comenta, poate vezi ca e nu stiu cum si nu vrei, natura nu are chef sa-i strici treaba doar ca e ala al dracu, prost sau altfel, daca fizicul emite trasaturi evolutioniste bune, atat cont pentru natura.

24 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pt ca nu vor, nu au incredere si se multumesc cu putin sex. Multi au avut probleme in trecut in relatii si nu se mai complica sa isi riste fericirea pentru ceva care poate readuce problema din trecut

| Drimmero a răspuns:

Toti ne rezumam si la aspect fizic, mi s-ar parea trist sa iti faci o relatie cu cineva care nu te atrage fizic dar de dragul de a nu fi singur sa faci compromisuri de genul, practic iei persoana aia din mila.
Fizicul dicteaza atractivitatea in prima faza, deci automat poti prinde si atasament emotional, afectiv fata de persoana aia. Nu poti sa placi o persoana doar cu calitatile morale fara sa simti nimic pe partea erotica, care ar mai fi diferenta intre partenera si amica cu care discuti despre vreme daca ai trece de fizic desi nu simti atractie acolo? Unii vor doar distractie, nu vor stabilitate si se vor rezuma doar la tavaleala, in consecinta nu se vor implica in ceva serios, pe cand altii vor ceva serios si se rezuma si la dragoste si la tavaleala, e simplu.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Uimitor cu multi se pun cu natura! Ori din frustrari, ori din nestiinta.
Contrazic ei legile naturii.

Oricum aia frumosi au avantaje orice ar fi, si daca-s prosti, si daca-s rai, tot in picioare cad!
Gasesc ei destui care sa-i vrea si asa, nu e o problema.

Iar aia total neatractivi din manuela nu mai scapa, si-s tinuti de prosti pentru interes necontand ce caracter au si ce bani si job au.

Dar eu ma mir cum contrazic ei natura cand si la ei faptele se intampla cum vrea natura.

Auzi tu zice cineva "dzeu ne vrea pentru sufletu nu fizicu", pai si daca fizicu nu conteaza, de ce a lasat frumusetea pe pamant?! A lasat-o, pentru ca are rol bine determinat.
Am zis prin absurd ca treaba cu dzeu e reala.
Deci vezi ce contradictie? Si in poveste se contrazic.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Multi neaga importanta aspectului fizic si din cauza ca se considera neatractivi si incearca sa compenseze cu altceva dar nu au habar cat de mult ii pot schimba anumite lucruri, freza potrivita, hainele potrivite, rutina de ingrijire, astea pot face diferenta + atitudiunea, dar multi neaga asta si din ipocrizie, la modul ca ei s-ar uita la ce e atractiv, n-ai sa-i vezi ca se uita dupa grase sau uratele"mama cat de buna e asta, cat de sexy," tot la cele care arata bine se vor holba, e natura umana. e mai frumos sa pari lup moralist, da bine in ochii credulilor.
Care Mniezo te vrea pentru suflet? Astea-s basme, in lumea reala nu e loc de basme, nici relatiile din realitate nu au vreo tangenta cu cele din carti, multi inca cred in ce spun cartile, so...ii va lovi realitatea si pe ei intr-o buna zi. Ti-am mai zis, nu sunt de acord cu multe din ce zici, dar aici la subiectul asta iti dau in mare parte dreptate pentru ca sunt barbat si mereu m-au atras femeile care arata bine si ochii mi-au fost furati de ele si intotdeauna pentru prima oara am observat o persoana pentru aspectul fizic, nu ieseau aburi din ea prin care scria " sunt desteapta, fata de casa, empatica si multe alte calitati, hai sa afli" aviz amatorilor care zic ca ei isi culeg partenerii dupa caracter fara sa conteze fizicu' laughing) nu,, aspectul a fost primul impact.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Pai da, zice Rozenn ca de ce ii cam bag pe toti in aceiasi oala, pai toti sunt oameni si au aceleasi gene la baza.
Si la un copil "vai ce frumusel e...", si un animal armonios, frumos "vai ce frumos e..."

Am dat acum aici in ultimu mesaj n exemple de unde reiese ca e ca mine si ca tine, si tot nu intelege, precis.
Si mai zice aici ca pe ce studii, pai studiu pe realitate.

Si ca dovada ca fizicu rules, captezi priviri fara sa deschizi gura daca arati f atractiv si ca femeie si ca barbat, deci te-a pacut deja de dinainte sa afle ce ai in cap si ce caracter ai.
Si... daca i se pune pata pe tine, poti sa ai in caracter urat, ca tot sta cu tine la o adica.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Aspectul fizic deschide usi, ce faci in incapere depinde si de tine. Am mai zis ca ideal e sa ai cate putin din fiecare, daca ai lipsuri la fizic sau la personalitate trebuie sa lucrezi mai mult la una din ele sa compensezi si nu e usor, daca ai lipsuri din ambele e nasol de-a dreptul.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Nu poti compensa, fizicul nu e proba egala cu personalitatea, inteligenta hainele, mare atentie.
Ultimile trei sunt egale intre ele si poti compensa una cu alta, fizicu e proba eliminatorie, e cu totul altceva, daca e cat de cat, e okey, daca nu e deloc, stop joc.
Ca eu zic in cazul cand nu e deloc, is multi care-s total neatractivi, si dovada e clara, ori ajung la 101 ani fara gagici, sau cu din alea nasoale ca ei, ori sunt luati de una mai ca lumea pe interes.

| Mosotti a răspuns:

Gresit, multi barbati ajung sa iubeasca o femeie, se indragostesc, nu toti dar multi. Chiar uneori mai mult decat femeile.
Nu leaga afectiv aia insuratii care vor doar amante, pentru ca afectivul lor e deja la femeia de acasa.

Tu n-ai vazut si aici? "Mi-e dor de ea, nu pot sa nu ma mai gandesc la ea, m-a parasit, ce ma fac?", asta e legatura emotionala.

Ca barbatii ajung sa iubeasca si se indrag de o femeie pe baza fizicului, este adevarat. Dar asta fac si femeile.
Ca dupa aia pentru o rel serioasa se uita si femeia si barbatul si dincolo de fizic, este corect, se uita, ca nu poti face o rel sanatoasa doar pe fizic.

Doar fizicul ajunge doar pentru distractie si atat, cand nu e si nu va fi nimic serios.

| LoveSleep a răspuns:

Pentru ca nu vor.

| Hammurabi a răspuns:

Nu foarte mulți bărbați se rezumă doar la aspectul fizic (nu vorbim despre RAY laughing ).
Dar cei care fac asta, poți fi convinsă că nu se gândesc la o relație serioasă, ci doar la una ocazională.
Părerea mea.

| Hammurabi a răspuns:

Pe mine nu mă va convinge nimeni niciodată de chestia cu atracția fizică și îndrăgosteala care te lovește ca fulgerul.
Am 32 de ani, am fost îndrăgostit de nenumărate ori, dar niciodată fără să cunosc mai întâi persoana, să știu cum gândește și ce are în creier, să mă conving că nu mușcă sau că nu e schizofrenică. Asta e. laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Hammurabi):

Poate fi o atractie fizica foarte mare daca o vezi pentru prima oara si de acolo poate genera in indragosteala, mai ales la adolescenta patesti faze d-astea cand nu ai experienta emotionala prea dezvoltata, dar de multe ori episoadele astea sunt trecatoare, ceva de moment. Eu am patit sa ma indragostesc fara sa cunosc persoana aia dar mi-a trecut repede mai ales daca nu am avut contact cu persoana aia sau daca am cunoscut-o mai bine si am realizat ca a fost de fapt o iluzie, indragosteala chiar asta si e, o iluzie, te indragostesti de un ideal din capul tau.

| Hammurabi a răspuns (pentru Drimmero):

N-am negat că atracía fizică nu există, dar din punctul meu de vedere, n-are legătură cu îndrăgosteala. Sau mai corect zis, nu ea generează îndrăgosteală. E doar o poartă de intrare.
Și eu pățeam asta pe la 22 -23 de ani.
Dar era atracție fizică pur și simplu. Făceam sex pentru că arăta bine. Eram copii tâmpiți și asta ne trecea prin cap.

Dar nu mă îndrăgosteam de ea doar pentru că petreceam o noapte, două împreună.
Dacă se întâmpla să ne placem și din alte puncte de vedere și să petrecem mai mult timp împreună, să începem să ne cunoaștem mai bine, se puteau schimba lucrurile. Se putea întâmpla orice.
Și era ceva concret. Nu era deloc doar o iluzie din capul meu.
Dar, doar cu atracția fizică, niciodată nu se mai întâmpla nimic după. laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Hammurabi):

Stai linistit ca nici nu te-ai indragosti daca nu te-ar atrage deloc fizic, nici nu ti-ai trage-o, atractia aia pleaca de la fizic si se accentueaza si prin calitatile interioare pe care le are, deci cumva imi dai dreptate la ce am zis, e normal sa patesti in special in tinerete ceva de moment cand vezi pe cineva pentru prima oara si totusi sa simti ca iti place mult de persoana aia.

| Emma30555 a răspuns:

Atracția, chimia este ceva involuntar, nici noi femeile nu putem trece peste atracție, poate sa te atragă cineva despre care consideri ca nu e frumos sau consideri ca nu arata bine, se poate întâmpla doar ca exista o atracție, te atrage persoana în sine nu neapărat frumusețea

| RxTx a răspuns:

Calea îngustă duce în Rai.

De multe ori ni ai cu cine
Ai fost atât de mukte ori dezamăgit trădat în cât dacă de fiecare dată când ai vrut să ai o iubită și nu din lume ci din biserică
După un timp mai lung sau mai scurt ți-a rănit totate sentimentele speranțele...
Dacă tu credeai că gata mai subt 5 zile până la nuntă și fata pocăită pleacă cu un austriac după 5 ani în care ai avut grijă ai sponsorizat-o pe ea și pe familia ei ce era arestata la domiciliu pttrafic de țigări la prut.
Dacă inainte de asta când nuncâștigai cineștie ce dar erai indrăgostit din tot sufletul de p altă fată din busrrică și ea era de tine dar vine un american și predică două cuvinte apoi vine pastorul la tine și îți spune că tu nu ai un apartament propietate personală că tu schimbi joburile ca pe șosete și că ar fi mai bine pentru ea să o lași să plece cu amercanul.
Dacă apoi altă fată pocăită îți pierde 5 ani din viață tot dânduți speranțe dar până la urmă alege să se mărite cu un medic austriac.

Dacă investești in altă fată tot din biserică 5 ani din viață o ajuți în carieră o angajezi în locuri extraordinar de bune gen primărie apoi undeva unde nici nu vreau să îi pronunț numele dar extraodinar de bine și ea îți dă papucii pentru că așa îi cere sistemul în care s-a angajat. În loc să îți fie recunoscătoare. Apoi trec câțiva ani și afli că are o funcție foarte înaltă în stat.

Dacă de fiecare dată când mi-am pus inina în palmă ea a fost ruptă și trădată de mult ptea multe ori.
Oamenii sunt hiene

Eu sunt unul dintre oamenii care mi-aș fi vândut și sufletul diavolului pentru un te iubesc sincer
Dar de mult prea multe ori la sfârșitul relațiilor am aflat că doar s-au folosit de mine pentru că aveau nevoie de un sponsor.

Atinci dacă poate că și alții au trecut sau trec prin aceste dureri groasnice otravă venin

Eu am spus aceste lucruri ca să mă descarc.
Poate că vor fi de folos altora ca si mine ce cred si speră ca există dragoste iubire...
Să fie mai atenți.

Lucrurile astea nu că te sxhimbă

Dar după mai multe palme din astea luate de la cine te aștepți mai puțin începi să te gàndeșri dacă nu cumva era mai bine ca toți anii trăiți în durere si suspine si zecile de mii de euro risipiți doar ca să fie bine să fii plăcut și iubit

Dacă nu cumva erau mai bine să le investești de la inceput intr-o fată din lume o actriță care să fie extraordinar de frumoasă splendidă superbă care să nu comenteze niciodată care să facă tot timpul absolut tot ceea ce îi stă în putință ca să te facă să te sinți fericit și împlinit ca și om bărbat.
Chiar dacă ea era doar o actriță după care spui tu că unii bărbațu aleargă si se uită doar după cum arată.

Dacă unul ca mine un om credincios sufletist... am fost rănit de atât de multe ori
Atunci ajungi să te gândești dacă nu cumva nu are nici un rost să încerci să fii cineva
Să trăiești o viață curată să ai o conduită înaltă...
Să fii o encicopedie vie.
Ca să poți oferi persoanei iubite un om deosebit.

| haileewatson a răspuns:

Pentru ca nu ii trezesti interestul. Nu esti pe placul lui suficient de mult incat sa fie indragostit romantic sau sa simta afectiune.

| CleanHeart a răspuns:

Baietei, nu barbati
Un barbat se uita la calitatile unei femei, nu doar la fizic

| Seba2013 a răspuns:

Fiindca nu vor sa fie rapiti ca in Rapirea din Serai de Iisus (vor sa ramana tot in lume). Vor sa umble tot in intuneric si urasc salvarea Lui. Nu vor sa fie liberi si iubesc pacatul. Doar cei care accepta Euharistia se salveaza, altfel raman sclavi si in epoca intunericului (intunericul le orbeste ochii). Noi sa ne bucuram ca Lumina a venit in lume ca sa ne salveze. Cine are mai multa afectiune pentru lume decat pentru Iisus, nu se poate mantui. El a venit dupa oile pierdute ca sa le aduca inapoi in casa Tatalui.
Daca au un trup saracacios ma atrage, insa daca au unul bogat, nu, pentru ca nu dau la bogati. Bogata vrea mult ego, iar eu nu ii dau asa din automatism si gratis. Nu ma uit la trupuri bogate pentru ca nu iubesc vanitatea ci saracia. Imi plac trupurile simple si sarace pentru ca iubesc umilinta. As iubi-o doar daca si-ar face o cicatrice de 10 cm pe burta ca semn ca nu o sa devina Eva si o sa ma desparta de iubirea de Iisus. Daca nu, mai bine prefer sa raman ascuns si sa ma duc in munti.

| Anonim67377882 a răspuns:

Pentru ca tu esti proasta si te uiti dupa cine nu trebuie.

| anonim_4396 explică (pentru Anonim67377882):

Nu m-am "uitat" eu prima data la el.winking