| anonim_4396 a întrebat:

De ce urati scoala?! Descarcati-va!

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Creierul uman este programat genetic sa acumuleze informati deci asa zisa ura e un mit,nimeni nu uraste sa afle ceva despre ceea ce e interesat,normal ca urasti ceva cand stai ca un papagal si doar memorezi fara sasi folosesti curiozitatea,ratiunea,placerea de a invata, sistemul scolar e facut prost,irational nu asa se invata stiinta, mie personal mi-a placut in liceu desi am facut la seral am acumulat ca mult de ce? pentru ca profesori vorbeau cu noi si noi cu ei, memoria de lunga durata este activa cand conversezi cu cineva,de exemplu am invatat limba engleza fara vreun curs la scoala o uram,la fel si biologia, fizica, chimia, matematica in generala

creierul vrea informati de calitate nu sa fi tratat ca un papagal, in liceu am invatat foarte multe lucruri

12 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

La chimie, fizica si matematica, mai ales, stateam ora de ora cu teama de a nu fi scos la tabla. Nu ma descurcam deloc, iar profesoara, cel putin cea de matematica, nu era genul de om cat de cat intelegator. Din cauza ei, pot spune, ca ma duceam in unele zile fara prea mult chef si in altele alegeam sa nu mai merg deloc. Nu mai vorbesc de faptul ca atunci cand se uita in catalog si se gandea pe cine sa asculte eram terifiat, iar cand imi auzeam numele, parca lumea mea se prabusea laughing In rest, scoala in sine era frumoasa. Pe langa faptul ca invatam ceva nou, aveam ocazia de a fi impreuna cu colegii.

P.S. Ce vreau sa spun prin asta este ca ar fi bine ca profesorii, inainte sa se planga ca un anumit elev lipseste de la scoala nemotivat (bineinteles, exista si exceptii, elevi care chiulesc fara un motiv real), sa se uite in propria ograda, sa se analizeze si sa isi dea seama unde gresesc. Elevii care nu se descurca la o materie, ar trebui sanctionati doar cu o nota mica in catalog. In rest, trebuie sa existe respect, atat din partea elevului, cat si a profesorului.

| Dudu008 a răspuns:

O urasc pentru ca am cele mai mari panarame in clasa,pentru ca nu avem fumoar si nici nu ne lasa sa iesim sa fumam,pentru ca la majoritatea orelor profii ne pun sa invatam mecanic fara sa explice calumea. Pt ca temele sunt lungi,plictisitoare si nu intelegem nimic, in loc sa fie chestii esentiale si mai scurte pentru a intelege si noi. O urasc din cauza orelor gen istoria la mine la care profu preda in continuu, nu ne lasa nici un min liber, e foarte plictisitor, nimceni nu intelege nimic si toti dorm. Din cauza profesorilor gen profa de chimie la mine care tipa si te face de ras cu fiecare ocazie si abia asteapta sa te lase corigent chiar daca te straduiesti. Sunt mai multe dar astea sunt motivele esentiale.

| Drimmero a răspuns:

Nu exista om care sa-i placa scoala-n sine...

| Drimmero a răspuns (pentru Drimmero):

Caruia**

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Ba exista creierul uman este programat sa acumuleze informati doar ca scoala romaneasca e facuta in asa mod incat pur simplu te face sa o urasti mereu

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Mie niciodata nu mi-a placut, dar nu am avut probleme cu ea, mi-am vazut interesul meu...

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Creierul uman este programat genetic sa acumuleze informati deci asa zisa ura e un mit,nimeni nu uraste sa afle ceva despre ceea ce e interesat,normal ca urasti ceva cand stai ca un papagal si doar memorezi fara sasi folosesti curiozitatea,ratiunea,placerea de a invata, sistemul scolar e facut prost,irational nu asa se invata stiinta, mie personal mi-a placut in liceu desi am facut la seral am acumulat ca mult de ce? pentru ca profesori vorbeau cu noi si noi cu ei, memoria de lunga durata este activa cand conversezi cu cineva,de exemplu am invatat limba engleza fara vreun curs la scoala o uram,la fel si biologia, fizica, chimia, matematica in generala

creierul vrea informati de calitate nu sa fi tratat ca un papagal, in liceu am invatat foarte multe lucruri

| RainmakerX a răspuns:

Cum iti suna 30 de pagini A4 pline cu teme? *pe saptamana* Si asta numai la mate, info si fizica.

Si vrei sa stii ceva? Nici eu nu am bac-ul anul asta so... wtf =]]]

Am ajuns deja la jumatatea caietului de analiza matematica (A4, 48 de file) ( l-am inceput in prima zi de luni de dupa inceperea scolii. ) Si asta fara sa rup, desenez sau cine stie ce sa fac cu acele foi.

Profesorii te fac sa urasti scoala.
Nu numai ca predau n+1 table pe care au pretentia sa le stii a 2-a zi ci iti mai dau si teme ca sa ai ce face acasa ca doar na, esti adolescent si ar fi pacat sa te plictisesti.

Alt lucru care ma enerveaza este ca unii nu vor sa inteleaga ca materia lor inseamna 0 pentru tine.

Bun tanti... cum o sa ma ajute pe mine clorurarea alcanilor daca vreau sa fiu web designer?

Oricum, nu toti profesorii sunt asa. Unora chiar le pasa dar acestia sunt... ce e drept... putini.

Cateodata ma gandesc daca ei au fost vreodata adolescenti sau daca s-au nascut la catedra?

Mi se face scarba cand vad ca unii profesori cred ca noi avem timp liber nelimitat sau ca singurele lucruri pe care le facem sunt sa stam pe LOL si pe Facebook.

Acum ceva timp obisnuiam sa stau ore intregi pe Code Camp. Acum ma bucur daca reusesc sa dorm 8 ore in timpul saptamanii laughing

| Mussette a răspuns:

Cred ca din reflex, ca trebuie sa ma duc. Dar atunci cand am vacanta si lucrez, prefer la soala, iar cand e coala, as vrea sa nu fie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am citit 'De ce urati scoala?! Dezbracati-va!'.
Normal ca n-o prea iubesc, pentru ca din cauza ei am ajuns in halul asta.

| DeathOfDreams a răspuns:

Am 7 ore de info pe săptămână
Și după ce am 5 ore de mate, zicea profa că mai facem o oră în plus pe săptămână.

Și nici măcar n-am bacu' anul ăsta lol

| RainmakerX a răspuns (pentru DeathOfDreams):

Asa am patit eu la fizica =]]]

| ihacoswhy a răspuns:

Creierul meu e programat sa urasca scoala.
+plictiseala teribila.