| deutza_2077 a întrebat:

De ex daca sunt doua clase de Biochimie la liceul care am dat eu, o sa fim asezati in ordinea intrarii dupa medie.clasa trebuie sa cuprinda 30 de elevi si sunt 60 care vor intra.Cum fac clasele? Primii intrati 30 intr-o clasa si ceilalti 30 in alta?

Răspuns Câştigător
| KarmaPolice a răspuns:

Nu, im mod normal clasele sunt facute astfel incat sa fie echilibrate, ca valoare a mediei, nu se pun in ordine alfabetica. Sau pot repartiza elevii in cazul in care una din clase face ca prima limba germana si cea de-a doua engleza ( sau cea de-a doua limba sa fie germana sau franceza sau in functie de ce limba a facut fiecare in generala). Astea sunt criteriile lor de repartizare, iar fiecare liceu are alt criteriu.
In general valoarea celor 2 clase trebuie sa fie egala