| Parakeets a întrebat:

Deci eu nu înțeleg. Nu înțeleg viața asta. Observ că sinuciderea și ura către propriul nostru self a ajuns aproape un obicei pe Glob. O nouă tradiție, noua eră. Și oamenii aleg asta sau sunt doar pe cale de a alege asta cândva (deoarece și eu în trecut mă luam după lumea din popor și credeam că da, oamenii care zic de obicei despre asta, nu și fac asta, însă am citit recent o carte fix despre subiectul sinucidere încât mi-am schimbat percepția, autoarea susținea că și oamenii care vorbesc despre asta sau numai spun cândva despre sinucidere, că ei ar face-o, o vor și face cândva) însă parcă pe cât de mulți oameni pică în concepția asta, că ei trebuie să se urască, cu toate astea observ oameni din ce în ce mai abominabili pe Pământ, dar plini de ei, oameni care nu numai în mentalitatea socială, au fost inumani, dar mai ales în fața Lui, Domnului, au fost abominabili și totuși aceștia trăiesc de multe ori o viață mult mai fericită, vivace și plină de mândrie, decât acei oameni, care se urăsc și-și urăsc viața și existența și la tot pasul ar vedea sinuciderea.

De ce se întâmplă asta?
Cum de permite Dumnezeu asta?
Nu a zis El că și mândria e la fel de păcătoasă ca și sinuciderea, dacă prin sinucidere dai la o parte creația Lui, adică omul din tine, o vietate și nici nu mai ai șanse la căire și penitență, se spune că în mândrie nu te poți de asemenea căi, deoarece acolo tu ești un mic Lucifer, lucitor și fără de probleme și păcate. Păi dacă așa stau treburile, atunci oare de ce simt că pe aceia nu-i vede? Ba chiar uneori îi mai și lasă să-și facă mendrele și o duc uneori mai bine decât sinucigașii.
Oare totuși Luciferii, mândrii să fie văzuți totuși ceva mai bine în ochii Lui decât sinucigașii? Atunci rămâne doar sinuciderea ca ultim cel mai grav păcat sau cum?

Iar social și psihologic ce concluzie pot trage din asta? Că mândria și iubirea de sine, echilibrată sau uneori chiar și exacerbată, sunt esențiale pentru a dori să-ți trăiești viața?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti sa fi crestin si violent! Dar te poti declara crestin si poti fi violent. Este o mare diferenta! Au fost facute milioane de crime in numele "Domnului"?! Raspunsul este un mare Da! Sa nu uitam de cruciade, un asa zis razboi sfant! A spus Hristos, sa ucideti in numele meu?! Nu, niciodata nu a spus sa ucidem. Ne-a spus sa fim intelepti ca un sarpe si blanzi ca un porumbel. Asadar sa sa avem o gandire cat mai rationala si o inima cat mai buna. Puritanii au ucis mii si mii de femei pentru ca erau "vrajitoare". A spus Isus sa facem asa ceva?! Nu! Isus a spus sa intoarcem ai celalat obraz, un obicei fundamental diferit fata de violenta. Poti spune ca oamenii sau folosit de religie ca sa comita atrocitati, da sunt de acord cu tine. Doar pentru ca ei prezentau o religie falsa, un crestinism minicinos. De aceea pana la luther, omului de rand ii era interzis sa citeasca biblia, pentru ca prostimea nu mai putea fi manipulata in avantajul falsei biserici, si in avantajul celor cu sange albastru. Iti spunem noi ce sa crezi, iti spunem noi ce sa faci si te putem noi ierta in numele Domnului. Vrei sa fi iertat de orice pacat?! Pai, iti acordam penitenta in schimbul unei sume uriase de bani, ca Dumnezeu este mare si bun, dar ii iarta doar pe cei bogati. Nu cofunda trairea crestina, cu manipularea religioasa a celor care vor putere si bogatie.

29 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Trăim Intr o lume religioasă, de exemplu Romania 99% creștină și doar 1% atee, creștinismul nu determina o lume mai buna sa văzut și în evul mediu asta, este nevoie de mai multa rațiune și de mai putina religie în lumea asta

suntserios
| suntserios a răspuns:

"Cum de permite Dumnezeu asta?"

Raspunsul e simplu... ca nu exista.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Incepi cu niste intrebari valide, apoi aduci barbosul in ecuatie. Tot ceea ce "permite" se intampla pentru ca NU EXISTA! Daca ai impresia ca tendintele suicidale sunt un mare fis, ia tu si citeste despre metodele de tortura practicate in diverse situatii de catre minunata rasa umana... P.S. Sinucidererea e un mare pacat pentru ca lasa godporatia fara un cotizant, atit.

| Parakeets explică (pentru GabiDumitrescu):

Off, tot nu credeți, nu? happy
Dar în spatele sinuciderii de fapt stă Satana care ne șoptește că "nimeni nu ne iubește" că "viața noastră e praf".

Însă asta cu tortura da, e reală, din vechi timpuri lumea a fost torturată și persecutată de o putere. Dar chiar și tortura vine tot de la Satana. O găsit el porți prin tot să ne atragă de partea lui. Fie că e vorba de uciderea propriei persoane sau a altora.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Parakeets):

There's no such thing as bau-bau, biserica avea nevoie de un antagonist. Majoritatea covirsitoare a celor torturati au fost astfel din considerente religioase sau politice. A se vedea si bazaconiile care sustin violenta si corectiile fizice din biblie. Pe cand poruncile "satanice" ale lui LaVey... (sunt si aici vreo doua bazaconii, dar per total le prefer celor nspe porunci)
Regulile Sataniste sunt preluate si traduse din Biblia Satanista scrisa de Anton Szandor LaVey, fondatorul Bisericii Sataniste ( C.o.S. – Church of Satan ).

1. Nu-ti da opiniile sau sfatul decat daca esti rugat.

2. Nu-ti povesti necazurile altora decat daca esti sigur ca acestia vor sa le auda.

3. Cand te afli in lacasul altuia arata-i respect, altfel nu te duce acolo.

4. Daca un invitat in lacasul tau te enerveaza, trateaza-l cu cruzime si fara mila.

5. Nu face avansuri sexuale decat daca ai primit semnalul de imperechere.

6. Nu lua ceea ce nu-ti apartine decat daca este o povara pentru cealalta persoana si aceasta cere sa fie eliberat de povara.

7. Recunoaste puterea magiei daca ai folosit-o cu succes pentru ati indeplini dorintele. Daca negi puterea magiei dupa ce ai chemat-o cu succes, vei pierde tot ce ai obtinut.

8. Nu te plange de nimic din ceea ce nu esti implicat direct.

9. Nu face rau copiilor mici.

10. Nu ucide animale neumane decat daca esti atacat sau pentru mancarea ta.

11. Cand mergi pe teritoriu deschis, nu deranja pe nimeni. Daca cineva te deranjeaza, roaga-l sa se opreasca. Daca nu se opreste, DISTRUGE-L.

| Parakeets explică (pentru GabiDumitrescu):

God!
Mă înfiorați azi domnule Gabi și dv și mister LaVey ăsta. Aveți noroc că mi-ați rămas un stimabil domn simpatic, funny și drag al TPU, dar azi chiar mă înfiorați, mă rog unele porunci sunt ok și aici, sau legi, sau ce-or fi, însă unele mă înfioară la propriu. Să sperăm că orice ați spune despre acest satanism, e doar legat de nume și nu are nici o legătură, sper sad cu adevăratul Satanism ocult laughing)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Parakeets):

E un sistem filozofic umanist. I-a dat denumirea de satanism ca e mai funny si are impact. de aia. Nu are abslut nimic cu aiurelile mistice ale religiilor, poate doar partile cu magia, pe care le-a bagat ca prind bine la public. Ce porunci te infioara ma rog? 11 care se reduce la "Nu fi cirpa altora." in acelasi timp cu "Vezi-ti de treaba ta" asa cum nu o sa vezi vreodata in polologhia crestina? Un sistem filozofic/de valori de bun-simt nu are de ce sa iti ceara sa aduni alti adepti. Da, mi se pare normal sa ii luminez cit mai bine cu putinta pe cei interesati, dar nu vin sa iti bat la usa ca sa fac asta.

| relian a răspuns:

Baga povestea asta la religie laughing o alta parte la filosofie.Nu stiu de unde scoti chestiile astea morbide, de unde ai tu cifrele alea, ca multi gindesc, spun si chiar faca ce spui.
Nici pomeneala, este invers, adica astia ce spui tu ca vorbesc si se sinucid is putini.
Tu crezi ca e usor sa te omori singur? Numa aia dusi de acasa, care stiu si eu au probleme mentale, ar face asta.In rest oamenii nu vor sa moara, se agata cu disperare de viata laughing

Se intampla asta din cauza omului, nu este altcineva vinovat, pentru ca noi am ales sa fim asa, exact noi.Hai sa ajutam pe X ca are probleme cu capu, uite asa ala a dus mai departe acele probleme, alea s-au agravat si mai mult la urmasi, depinde cu cine a facut plozi, a luat de la el nebunia, de la ea cine stie ce alte chestii si ajunge ala sa se sinucida

Ai vazut tu in lumea animala sa se sinucida vreun animal? Nu exista asa ceva, logic chestia asta nu ar trebuie sa existe, dar exista la indivizi care is defecti, exact, acei oameni sau animale daca ar fi nebune, sar arunca in prapastie si ar muri.

De aia nu vedem la animale specimene asa, poate ca or fi, dar se elimina rapid, ori is papate de lup laughing
La noi, stai ca nu e bun, nu esti lasat sa te sinucizi, ba te ajuta, te baga in cusca, sa nu te sinucizi, apoi te elibereaza, te lasa sa faci si copii laughing
Cum dreacu sa nu avem si sa vedem astfel de oameni, daca noi permitem asa ceva.

Ia sa sterilizam pe toti cei care au astfel de probleme, ce ar fi, cum ar fi peste ceva zeci de ani?
Iti zic eu cum a r fi, nu am mai vedea oameni de astia, am fi mai sanatosi si psihic si fizic.
Nu este nimeni impotriva unui nebun, asa s-a nascut, il lasam sa traiasca, dar nul lasam sa faca copii.
Aia vor cadea tot pe spatele celor sanatosi, plus ca nu ajuta pe nimeni.
Eu asa as face, boli grave, genetice,, desi toate is genetice, nebuneala etc steriilizati, asta obligatoriu, stai frate bucurate de viata, ai murit, ai dus cu tine nebunia, nai transmiso mai departe.

Ei ce parere ai?

| Parakeets explică (pentru relian):

Nu știu, măi Relian, nu-mi prea place ce spui. Ești cam discriminator cu oamenii cu probleme. Și medicina în loc să ne integreze în societate și să aducă îmbunătățire stării noastre emoționale și psihice, ce face, susține cam tot ce susții și tu. E totul chimic și nu se va schimba nimic.

Totuși Dumnezeu susține vehement că orice, dar orice nebunie, boală psihică apare din cauza îndepărtării de El, din cauza uitării Lui. Chiar îndepărtarea de sine și suflet. Deci eu chiar aș vrea să văd toți oamenii ăștia care susțin că El nu există cum înebunesc. Ca să vedeți atunci, că nu totul este genetic. Și oricum ideea de genetic Dumnezeu o explică și prin "păcatul merge până la al 4 - lea neam" așa că uneori nebunia curge și la nepoți.

Însă ai mai spus chiar ceva interesant despre animale de care chiar am să mă leg. Dar pentru a susține că omul nu se trage din maimuță. Nu ai să vezi asta la animal, deoarece tocmai asta e diferența între om și animal. Animalul gândește doar instinctiv și biologic, dar omul are conștiință și chiar dacă nu ești prea credincios, oricum ar fi conștiința noastră se traduce și prin suflet. Ceva ce animalul nu are. Așa că, dacă avem suflet, avem emoții, avem libertatea de a alege între bine și rău, suntem mai predispuși la înebunire și la epuizare psihică. Orice ați spune, eu cred în El. Și nu mi s-a dat întâmplător sensibilitatea, ci ca să pot vedea cu ea ceea ce omul animalic/chimic/biologic de azi nu poate vedea. Adică emoția, trăirea, sufletul care sălășluiește în noi și așa cum chimia are legile ei, crede-mă că și sufletul are legile lui.
Deci depinde Relian, cred și eu că totuși nebunia sau cum vreți voi să o numiți este genetică, e la fel ca și bolile fizice, dar nebunia merge dincolo de chimie și azi ia amploare. Deoarece observăm că oricât de genetică ar fi, înainte lumea nu suferea pe capete. Și mai funny uneori mi se pare că deși azi chimia și biologia s-a ridicat și au susținut că e știință și că noi trebuie să ascultăm numai de ea și să nu credem în suflet, oare de ce tot azi suferim mai mult, de ce în trecut lumea ducea războaie, nu avea antibiotice, aveau Pandemii mai crunte și lumea nu suferea de nebunie, oare nu e asta tot din simplul motiv că ne renegăm pur și simplu sufletul?

| relian a răspuns (pentru Parakeets):

Fiecare cu cel doare laughing fiecare cit poate duce. Daca crezi in povesti, este alegerea ta.Omu are suflet si alte animale nu au, zici tu.
Oamenii care nu cred nu innebunesc, pentru ca is oameni realisti, mai simplu spus is oameni normali.

Cei care cred in povestil in zei si alte minuni, nu-s normali, asta e daca vorbim asa in amanunt.Ala este un semn ca acel om este slab, slab psihic, deci a mostenit ceva defect de la stiu si eu care stramos din mai stiu eu ce pestera.
Un om normal fizic si psihic nu are cum inebuni, la fel si la animale.Alea de regula is mai toate normale, de aia nici nu o sa vezi animale nebune laughing
Is normale pentru ca inca lucreaza selectia aia naturala, indivizii aparuti care au defecte, is rapid eliminati, nu ajung sa dea urmasi, sa duca defectul mai departe.

Cam despre asta este vorba.Restu is povesti.Nebunia ia amploare, ti se pare tie.
Spui astazi, ia ampoloare, nu ia nimic.In primul rind nebunia creste proprotional cu cresterea populatiei, este normal si logic, ai populatue mare, logic ai si nebuni mai multi.

La asta adaugi accesul la informatie care in trecut nul aveai, asa ca vezi mai multe, de aici si ideea asta gresita ca deacu toti is nebuni laughing

Daca tu asta iti doresti, sa vezi pe aiai care nu cred in barbos sa inebuneasca, laughing asteapta, o sa ai de asteptat, o sa inebunesti tu si pe aia nu o sa-i vezi asa.
Un om normal la cap nu mai are cum inebuni.Afla ca animalele au suflete mai bune ca oamenii, desi tu spui ca n-ar avea.
Observa, ai acces la informatie, vezi si tu ce fac unele animale, specii diferite, uneori pradator cu prada sa, o sa ramai mirata ce se intampla uneori.
Vezi animale de astea de companie, cani cu pisici si mai stiu eu pasari, prietene, care sunt f apropiate si se manifeste, dart tu spui ca alea nau suflet.

Sufletu nu exista, sufletul e de fapt un implus electric care genereaza un anume rezultat laughing chimicale care se combina, da o reactie si organismul urmeaza acea reactie, cam despre asta e vorba.

Nu exista nimeni nicaeri.De ce se nasac copii cu malformatii, de ce ala zeul tau permite asa ceva? Cu ce este de vina nou nascutu, cand ala nici macar nu stie ca exista pe undeva?

Tu ai permite asa ceva? Nici un om chiar si nebun, nu ar permite asa ceva.In general oamenii nu cauta sa faca rebuturi, de ce zeul ala perfect face asa ceva?

Vai are el planurile lui, ce planuri sa aiba cu un nou nascut, odata ce ala nu se mai poate numi om?
Vezi, alta chestia care arata ca nu sinteti normali la cap laughing

Nu suferea inainte lumea de nebunie? Nu stiu pe ce lume ai trait, sau ce ai citit la viata ta, dar afla ca inainte era nebunie la greu, oamenii traiu de asemenea f greu, in cionditii mizere, traiau putin, deci viata le era mai scurta, cand ii lovea o pandemie reducea populatia la jumate, uneori si mai mult.

Pune si citeste, nu crede ce crezi tu laughing tu crezi gresit.Nu aveau inainte antibiotice, asa este nu prea aveau, dar dintotdeauna omul a cautat medicatie, uneori au gasit produse, le foloseau si le erau mai bine.

Nu ai tu idee ce fel traiau oamenii pe timpurile alea ce tu crezi ca erau fericiti, sau nu erau nebuni.

Inainte lumea suferea pe capete, mai rau ca acum.Tu nu stii pentru ca nu ai citit, sa scris despre toate, doar ca trebuie sa stii ce sa cauti.
Ca idee omul na trait mai bine ca astazi niciodata in toata istoria lui, niciodata, astazi se traieste cel mai bine, la nivel general.

Tu cand patesti ceva sa nu te duci la spital, bagi o rugaciune, faci o matanie si gata, ai rezolvat problema nu? Ca vorba aia crezi in zeul ala care face si drege.
Zeul tau a fost inventat de om, inaintea lui au fost alti zei, doar ca voi care credeti in ce credti nu sinteti curiosi sa stii ce era inainte de asta al vostru, credeti ca inaintea n-a existat nimic laughing dar lumea nu s-a nascut cand credeti voi, aia vau indroctinat rau de tot.

Dar na un om matur indoctirmnat de mic copil, sanse sa il salvezi, is zero, adica si tu ca altii, nu mai puteti fi salvati laughing

| CostinAlamariu a răspuns:

Sinucidere fără mândrie nu există. Sinuciderea este concluzia celei mai mari mândrii. Deci comparația ta între mândrii și sinucigasi nu prea are sens. Ambele grupuri se fac vinovate de mândrie. Iar acei oameni care ți se par ție abominabili dar totuși "vivace" se urăsc și ei la fel de mult, dar reușesc mai bine ca sinucigașii să se distragă de la realitatea vieții trâind în lumea lor fictivă.

Răspuns utilizator avertizat
| Seba2013 a răspuns:

Citeste despre miscarea ilustratiei (vezi LA FILOSOFIA DE LA ILUSTRACION ERNST CASSIRER).

Realitatea si estética lumii sunt idealizate de aceasta miscare. In ea se gaseste fictiune, nebunie sau asa cum spune Nietzsche despre dioniziac. Vezi si despre Telesio, renascentismul si iluminismul italian.

Trebuie sa faci diferenta dintre religie si ilustratie.

Cand citesti literatura lor apare si elementul moarte. Apare pentru ca subiectul traieste o iluzie nu realitatea, claritatea si comprensiunea.

Teoría stiintifica la fel joaca in favoarea ilustratiei. Pentru ea adevarul este doar sa se uite in afara si sa explice ceva exterior prin intermediul simturilor fara intrventia ratiunii.
Platón in Rebublica VII cu 535 spune ca adevarul il cunoastem doar prin intermediul ratiunii nu prin intermediul simturilor.
Pentru antici himera era lumea imaginara, idealista.

Vezi si carti cu Aldous Huxley ca sa intelegi ca realitatea si adevarul nu sunt tot una. Singurul adevar si stiinta este religia restul este un paradis artificial.

Atunci cand stiintificul observa in realitate intervine o interferenta intre nous si realitate. Nous incepe sa conceptualizeze, analizeze si sa definieasca lucrurile (limbaj formal, conventional, categorial, conceptual, etc.).
Platón in Crátilo vorbeste despre aceste lucruri. Platón spune sa dam nume sau sa numim lucrurile.

Trebuie sa ne intrebam despre teoría definitiei. De ce matemática, gramática, etc., au nevoie de un limbaj formal pentru a ajunge la concluzii? Cum incep ei sa isi formuleze, fundeze si construiasca primele concepte, principii sau termeni daca ei au nevoie doar sa observé cu simturile in afara? Daca le eliminam alfabetul oare ajung doar prin simturi la rezultate?

Vezi metoda inductivista.

Deci aici deja nu ne mai miscam in termeni de adevar sau realitate ci in termeni de vanitate. Anticii aveau mai multi termeni pentru imagine, insa cum Hollywood adora cultura imaginilor a pus mana pe stiinta asta si a silentiat orice fel de interogare si crítica pe tema asta. In spatele filmelor se afla o grupare care opreste si ocupa orice fel de discernamant despre aceasta tema. Israelitii prin idolatrie nu intelegeau doar ceea ce spun pocaitii despre icoane ci aveau o cunoastere mai dezvoltata si bogata.

Vezi Filosofía de la Imagen de Fernando Zamora Águila

Alain Besancon

http://eikoncontemporanea.blogspot.com/......eikon.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit pe verticală ce ai scris, dar să știi că nu sunt așa multe persoane care se sinucid. Poate sunt multe persoane care se gândesc la asta, dar nu mulți își pun gândurile în aplicare.

| Parakeets explică (pentru anonim_4396):

Și totuși misterMonkey, lucrul ăsta a cam luat amploare, plus că astea sunt gânduri, care cândva din diverse motive, va ajunge și la acțiunea în sine. Ba până și faptul că acum avem mult mai multe ca în trecut, te pune pe gânduri uneori. De ce oamenii azi, având aproape totul (nimic de zis, trag, muncesc pentru ce au, dar majoritatea au financiar și informațional și îi ajută multe mașinării azi în tot) dar cu tot acest ajutor, și simplificare existențială suicidul este în creștere. Why? Nu vă pune pe gânduri?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii sunt cele mai spurcate creaturi de pe terra. Suntem lacomi, mandri si ne bucuram de suferinta altora. Imagineaza-ti o lume fara legi, crede-ma ca vei ramane uimit de ce ar fi capabil vecinul tau.sinuciderea este un pacat pentru ca in momentul in care alegi sa iti iei propia viata, inseamna ca nu mai ai nici o speranta, ca ai renuntat la mantuitorul tau Isusu Hristos. Domnul nostru a fost supus celor mai teribile chinuri si celor mai crunte umilinte pentru mantuirea noastra si nu sa sinucis.in urma cu ceva vreme, am vazut pe dark web, videoclipuri cu carteluri din mexic si brazilia. Nu imi venea sa cred pana unde poate merge cruzimea umana. Sa chinui un om in cel mai abject mod cu putinta, si sa te si bucuri pentru asta. Am ramas dezgustat de ceea ce am vazut, si nu iti rcomand nici tie nici nimanui sa se uite la asa ceva. Si eu am renuntat, dar imaginile acelea inca ma bantuie si imi readuc aminte cat de rau poate fi omul.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Romano-Catolica este cea mai populara religie din Mexic cu 82.7% din populatia asociata cu ea
De fapt, Brazilia are cea mai mare populație romano-catolică din orice țară din lume. Se estimează că din totalul populației braziliene de milioane 209, în jurul valorii de 126 milioane de brazilieni sunt romano-catolici

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ma indoiesc ca baietii aia din sinaloa au vreo treaba cu credinta sau cu dogma catolica. Aia sunt demoni cu chip de om. Mai repet inca odata, nu intrati pe dark web si nu cautati videoclipuri cu cartelurile din mexic si brazilia. Eu am vz un documentar pe Youtube, si impins de o curiozitate morbida, mi-am instalat un vpn si am vazut acele atrocitati scarboase.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce etnie este Sinaloa?
Alte date demografice raportează 87% din stat după credința catolica; 1% dintre cei peste 5 ani vorbesc un dialect indigen împreună cu limba spaniolă; principalele grupuri etnice care încă locuiesc în stat sunt mixtecoși și mayos, urmați de nauatli și zapotecos; și, în sfârșit,...

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Sinaloa este un cartier / district din mexic. Este zona 0 din mexic in ceea ce priveste violenta si traficul de stupefiante si locul unde isi avea rezidenta celebrul el chapo. Pe statistici si Romania este in proportie de peste 90% crestina ( ortodox / penticostali /babtisti / catolici / protestanti etc ), dar ce nu iti spune statistica este ca a te declara crestin, nu te face crestin. Crestin este cel care il marturiseste pe Domnul cu gura si il urmeaza si cu inima. Adica un crestin adevarat trebuie sa fie bun, milos, modest, capabil sa faca bine si unui strain, chiar si unui dusman. Un crestin adevart emana iubire si uraste pacatul, dar nu si pacatosul. Din pacate si spre rusinea mea inca sunt departe de a fi un astfel de crestin, eu inca ma lupt. Totusi prin rugaciune am ajuns sa fiu mai linistit. Sper ca Domnul nostru, Isus Hristos, sa intre si in viata ta si a tuturor pentru ca El ne iubeste pe toti.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Argumentele tale sunt invalide, contează doveziile, doveziile afirma că violența are legătură cu creștinismul, cele mai violente țării sunt cele creștine

| Parakeets explică (pentru anonim_4396):

Deci chiar așa Infern e acolo, pe Darkweb-ul ăla? Pfff, atunci nici nu vreau să știu vreodată cum se intră acolo.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Parakeets):

Sa nu intri! Ma consider o persoana destul de insensibila si rece, si in mandria mea prosteasca, am impresia ca nu pot fi impresionat sau socat de niste clipuri video. Am fost extrem de prost ca sa cred asta, pentru sanatatea ta mintala, stai departe de astfel de siteuri.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Astea sunt vrajeli

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu poti sa fi crestin si violent! Dar te poti declara crestin si poti fi violent. Este o mare diferenta! Au fost facute milioane de crime in numele "Domnului"?! Raspunsul este un mare Da! Sa nu uitam de cruciade, un asa zis razboi sfant! A spus Hristos, sa ucideti in numele meu?! Nu, niciodata nu a spus sa ucidem. Ne-a spus sa fim intelepti ca un sarpe si blanzi ca un porumbel. Asadar sa sa avem o gandire cat mai rationala si o inima cat mai buna. Puritanii au ucis mii si mii de femei pentru ca erau "vrajitoare". A spus Isus sa facem asa ceva?! Nu! Isus a spus sa intoarcem ai celalat obraz, un obicei fundamental diferit fata de violenta. Poti spune ca oamenii sau folosit de religie ca sa comita atrocitati, da sunt de acord cu tine. Doar pentru ca ei prezentau o religie falsa, un crestinism minicinos. De aceea pana la luther, omului de rand ii era interzis sa citeasca biblia, pentru ca prostimea nu mai putea fi manipulata in avantajul falsei biserici, si in avantajul celor cu sange albastru. Iti spunem noi ce sa crezi, iti spunem noi ce sa faci si te putem noi ierta in numele Domnului. Vrei sa fi iertat de orice pacat?! Pai, iti acordam penitenta in schimbul unei sume uriase de bani, ca Dumnezeu este mare si bun, dar ii iarta doar pe cei bogati. Nu cofunda trairea crestina, cu manipularea religioasa a celor care vor putere si bogatie.

| Smmo a răspuns:

Cu mentiunea ca nu sunt de acord cu scenariile apocaliptice bagate in fata de diferite persoane, personalitati, secte etc. de-a lungul vremii pentru avantaje sau profit. Lupta e continua, formele de manifestare ale raului sunt multe si se mai cosmetizeaza de-a lungul veacurilor, dar daca esti atenta il prinzi ca se da de gol: te impinge sa faci rau altuia sau tie, iti spune sa nu faci ceva ce stii ca e bine pentru altii sau pentru tine ("caci a fost ucigas de oameni de la inceput").

Totusi dincolo de sfaturile celui rau, dincolo de caderile, tristetile si neputintele omului respectiv, un mare cuvant de spus il are modul in care el este tratat de cei din jur. Ca daca atunci cand incearca sa caute ajutor, ii tranteste cineva un "esti prea sensibil" sau "pune mana si munceste" sau "esti prea rasfatat" sau stiu eu ce replica "inteligenta" si simte ca nu gaseste ajutor la nimeni, nu ai de ce sa te miri de rezultat. Fara sa pun vreo povara pe umerii cuiva, spun doar ca prin cateva cuvinte si o fapta buna poti intoarce un om de la asemenea ganduri.

Niste margaritare... despre cum ar trebui sa fim si cum suntem.
Gasesti multe lucruri interesante si in celelalte filmulete, dar poti incepe cu acesta:
https://www.youtube.com/watch?v=3h3_ohKwSrs

| Parakeets explică (pentru Smmo):

Doamne, tu chiar ești un înger trimis din cer, că altfel nu văd de ce apari la o întrebare de a mea, fix când chiar la asta se îndreaptă gândul meu. Fix la asta. Chiar și uitasem despre ce este vorba aici, până mi-am dat seama din vorbele tale că ar fi vorba despre sinucidere. Și n-ai idee cum mă încearcă și acum. Ador vorbele tale, dar în aceste momente, nu știu cât mai pot rezista. Chiar despre subiectul ăsta am citit și ceva pe net, în condițiile în care eu căutam metode sigure de dus pe lună. Uneori mă urăsc și pentru faptul că nu am atâta tupeu. Însă pe net, persoana care scrisese articolul era sigură că sinucigașii ar fi oamenii cei mai lași, când de fapt nu văd lucrurile chiar așa. Mai ales că tot persoana era sigură că dacă "tragem mai mult" și "muncim" mai mult destinul nostru se va schimba intr-o bună zi, dar ce să vezi, pentru unii oameni nu e făcută nici îndeletnicirea, dar nici reușita. Uneori oamenii slabi, ajung și mai slabi de-a lungul vieții și de-a lungul etapelor vieții.

| iriszmatos a răspuns:

Gandesti prea mult.