| lua2001 a întrebat:

Draga TPU, eu am o intrebare.
Eu am o pisica si nu stiu cum sa o prind. Ce trebuie sa fac pentru a prinde aceasta pisica?

4 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Momeste-o cu niste peste sau whiskas sau niste laptic caldutz sa vezi cum vine devil

| Siracuzia a răspuns:

Cu plasa cumparata de la orice taraba care vinde articole pentru pescuit. Costa in jur de 30 sau 40 lei noi. Rogi sa ti se arate cum se deschide, cum se asigura (sa nu se inchida cand o folosesti) si cum se strange.
Pe urma e simplu. Timp ce cateva zile trebuie sa dai de mancare matzei, ca sa nu mai fuga chiar asa de tare de tine, chiar daca nu te va lasa sa pui mana pe ea.
In ziua cand te-ai hotarat sa o prinzi, preferabil dimineata foarte devreme sau seara foarte tarziu (ca sa fie flamanda si sa vina la mancarea oferita de tine), pui mancarea pentru ea, jos, intr-un spatiu oarecum deschis care sa-ti permita aruncarea plasei peste ea. Plasa trebuie sa o ai deja deschisa si sa o ti cu rama paralel cu solul si plasa peste rama (inchizatoarea de siguranta spre sol, in jos, ca sa nu ai surpriza sa se inchida cand o arunci pe mata), sa nu se agate de obiectele din jur. Pisica trebuie sa fie in fata ta, dar cu spatele la tine ca tu sa poti veni din spate si sa arunci plasa peste ea. Daca vei veni spre ea cu plasa ridicata si ea te va vedea, stand cu fata la tine, e nasol, ca va fugi si nu va mai reveni asa usor.
Imediat te arunci pe rama si o fizexi cu mainile si cu picioarele daca e cazul, ca o data prinsa, mata va fugi in cerc in interior cautand un loc pe unde sa iasa.
Usurel, strangi plasa in jurul ei, cu atentie ca o mata astfel prinsa va zgaria, va musca si chiar va face pp ca sa scape de capcana si ridici plasa in sus, tinand-o cu mana strans sus langa rama. Niciodata jos langa mata ca te va ataca ca sa scape.
Sper ca ti-am fost de ajutor!happy

| alejinxique a răspuns:

Poti face cum zic si ceilalti cu mancarea. nu te napusti asupra ei ca va fi si mai speriata. tot cate putin ca sa ii castigi increderea. apropo vezi sa nu aibe cumva stapani si apoi sa trebuiasca sa dai explicatii cum ca ce cauta pisica omului la tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai da-i mancare si o sa vina. Sau leaga o jucarie de o sfoara si arata-i jucaria pisici si apoi trage de sfoara pana se apropie de tine.