| anonim_4396 a întrebat:

Dupa ce o vecina mai in varsta m-a binecuvantat cu vorbe de genul:"tembelo,nebuno,motzato si isterico",merita sa-i mai dau "Buna ziua" si sa o consider desteapta si indreptatita sa-mi vorbeasca asa?

A incercat inainte de cearta, de multe ori sa intre in vorba cu mine dar eu nu am considerat ca am ce vorbi cu ea, motiv pentru care mi-a aruncat vorbele astea grele spunand ca "merit fiindca sunt increzuta".

4 răspunsuri:
| Psihedelic777 a răspuns:

E adevarat ca dupa o anumita varsta unii batrani incep sa devina mai senili sa zic asa, dar totusi ar fi trebuit sa incerci sa vorbesti cu ea inainte de a incepe sa-ti spuna acele ''complimente''. Poate i-ai oferit intr-o oarecare masura niste motive pentru ati vorbi asa.Incearca cand o mai vezi sa-i zambesti si sa o saluti, daca nu-ti raspunde atunci asta e, nu o mai bagi in seama.Dar totusi e bine sa te pui bine cu cat mai multe persoane.Sti cum se spune:Trebuie sa lasi mereu loc de ''Buna ziua''. Oricum, tu decizi daca mai vrei sau nu sa o bagi in seama.

| anonim_4396 explică (pentru Psihedelic777):

Ce motive sa-i dau? Din senin a inceput sa-mi vorbeasca asa.Nu e genul ala de femeie la locul ei.E putin certata cu morala.Barbatul pe care il are, i l-a furat alteia in tinerete desi el era insurat cu acea femeie si avea si copii.Frecventa des case de intalniri.Dar astea erau in tinerete.Acum,s-a potolit dar nu de tot.
In ce ma priveste, nu am avut niciodata de-a face mai mult cu ea decat cat sa-i spun "Buna ziua".E amica buna cu doi indivizi de pe scara, sot si sotie, tineri amandoi care mi-au omorat un catel.Probabil fiindca nu-i mai inghit pe cei doi avand in vedere ce au facut, a atras si vorbele urate ale babei, prietena cu ei.Dar tu de ce sari asa repede sa ma acuzi ca eu sunt de vina? Tu n-ai auzit pana acum de oameni gratuiti sau de oameni de nimic?

| Psihedelic777 a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand ce a facut ea in tinerete si bla bla bla, este fix treaba ei.Fiecare sa-si vada de viata lui.Mereu avem tendinta sa ne uitam peste gard la vecin si sa vorbim prost despre el. Apoi, nu am sarit deloc sa arunc vina pe tine, nu te invinovatesc de nimic, eu am fost obiectiv si mi-am spus parerea.Nu o cunosc nici pe ea nici pe tine. Poate ca e doar vina ei, poate ca ai si tu o mica parte din vina.Nu trebuie sa te ataci asa daca ti-am zis asta, nu am zis-o cu rautate sau ceva.Si din moment ce vad ca nu o suporti deloc pe minunata ta vecina atunci bag-o undeva(ca sa nu zic altfel) si nu o mai baga in seama.PUNCT...nu trebuie sa stai sa te gandesti 10 ore sau sa o iei pe toate partile, pur si simplu alegi daca o saluti sau nu, iar daca nu ti-e agreabila atunci las-o in plata ei.

| anonim_4396 explică (pentru Psihedelic777):

Aha,aha,aha.stau si 1000 de ani pentru ca mie imi place sa fac multi purici.