| maya_7683 a întrebat:

Eram copil, trecea zăpada,
Eu cu trisţeţe-o petreceam,
Mi se părea că iarna trece,
Mi se părea, dar eu treceam.

Eram crescut, treceau cocorii,
Priveam la ei pînă-i pierdeam,
Mi se părea că vara trece,
Mi se părea, dar eu treceam.

Eram gîndind pe malul apei,
Cu unda ei la pas mergeam,
Mi se părea că unda trece,
Mi se părea, dar eu treceam.

Priveam ades cum zboară norii,
Şi frunzele zburînd priveam,
Mi se părea că ele zboară,
Mi se părea, dar eu zburam.

Mi se părea cîndva că alţii,
Crezînd, se-nşală, şi-i plîngeam,
Mi se părea că-s ei pierduţii,
Mi se părea, dar eu eram.

Trecem noi sau, timpul trece? Traim viata sau doar trecem prin ea? Dam viata anilor sau doar dam ani vietii?
Traim cu adevarat fiecare moment, ne bucuram in fiecare zi de ce avem?
Timpul e scurt si nu asteapta pe nimeni, viata e doar una, si trece asa de repede, eu zic sa o traim intens si cu folos.

Răspuns Câştigător
| gigiro a răspuns:

Ai perfecte dreptate, dar acest lucru e posibil doar in imaginatia noastra pentru ca in relitate nu se poate. De aceea, trebuie sa ne bucuram de tot ce este frumos in viata noastra incepand de la nimicuri, de la zambetul unui copil de pilda. Daca am invata sa ne facem mici felii de fericire, pe care sa ni le luam rational, cu portia si tot ar fi ceva. N-am mai auzi copii de doisprezece ani care spun ca se plictisesc, avand practic de toate (de fapt aici e problema vrem de toate in cat mai putin timp posibil) Hai sa ne eliberam imaginatia si sa fim mai moderati. Intens nu inseamna mult!

17 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nu timpul trece ci noi trecem prin timp.Nici macar timpul nu reprezinta ceva static.Noi,nici atat. Dar ne place sa credem ca reprezentam ceva etern, cand de fapt in urma nu lasam nimic
Toti zic ca viata merita traita la intensitate maxima, pentru ca maine inseamna incertitudine si totusi ne facem atatea planuri cu realizare in viitor. Dar acel viitor poate ca nu va mai veni.Mereu imi zic asta in gand cand imi aman de pe o zi pe alta lucrurile.Tocmai de asta citesc povesti de viata ale unor mari oameni cu adevarat incercati de viata si nu imi vine sa cred ca nu mai sunt
Iar daca ar fi sa intrebi fiecare om pe care il intalnesti despre cum percepe el timpul ai vedea ca chiar si timpul poate avea o perceptie personalahappy

| Barajag a răspuns:

Adevarul este ca timpul trece si odata cu el imbatranim si noi, viata trebuie s-o traim la maxim, sa nu pierdem nici un moment.Eu una ma bucur de viata, insa cand vad atata suferinta in inimile altora, ma apuca o tristete mare. Dar eu zic tuturor sa fim optimisti si vom reusi. O zi buna!

| lia a răspuns:

Trece timpul, noi nu trecem, noi evoluam. Traim viata pentru ca stim cum sa trecem prin ea.
Ne bucuram in fiecare zi de ce avem, si gasim puterea in noi insine pentru a lupta in fiecare zi sa realizam mai multe. Secretul este sa nu lupti doar pentru tine, sa lupti si pentru cei din jurul tau.
Traim fiecare moment, asa cum stim fiecare sa-l traim. Nu trebuie sa ne asteptam de la toti cei pe care-i intalnim sa fie la fel de maturi in gandire, trebuie sa-i acceptam asa cum sunt, si sa ii ajutam sa creasca in valori.

| arrriadna a răspuns:

Ambele cred. Ma bucur de fiecare zi, in fiecare zi este ceva care imi inalta sufletul. Si totusi ma uit cum au trecut anii... Ma incearca 2 stari. Una de bucurie fiindca am trait exact asa cum mi-am dorit si am fost o fericita prin prisma asta dar sunt si putin trista fiindca. of, nu stiu, mai vreau o data! Mai vreau sa am 20 si nu 30, si nu vreau sa fiu de 60 si-abia sa ma tarasc prin parc in loc sa alerg pe munte.
Soacra-mea spune mereu ca sufletul omului e acelasi, doar corpul nu mai tine pasul...

| kukubau a răspuns:

Nastere, casatorie, moarte...The end.

| maya_7683 explică:

@Kornel
A trai intens inseamna a face totul cu sufletul, a nu te plictisi niciodata. A trai intens inseamna a-ti urma visele, a lupta pentru ceea ce crezi, pentru convingerile tale. daca douzeci de persoane iti striga,, nu se poate,, tu sa crezi ca se poate. A trai intens inseamna pentru mine a merge mai departe chiar daca am cazut de o suta de ori. A trai intens inseamna sa las zilnic in urma mea ceva frumos, ceva util, a nu ma lamenta si a nu imi plinge de mila indiferent de ce imi aduce ziua, pentru ca stiu ca intodeuna exista cineva mai napastuit decit mine. A trai intens inseamna a avea in urma multe amintiri frumoase, multe momente care sa iti faca inima sa tresalte cind te gindesti la ele.
A trai cu folos, inseamna sa nu traiesti doar pentru tine.Sa nu uit niciodata si de cel de linga tine. Un zimbet, o vorba buna, un mic ajutor pentru cineva aflat in strimtorare.
O zi trecuta fara fapte

Care sa-ti fi ramas in minte
In viata ta, e ca o noapte,
Sau ca un basm fara cuvinte.

E ca si cum n-ai fi trait
Si ti-ai pierdut o zi din viata
Si soarele s-ar fi oprit,
Cazut in somn de dimineata.

Cat timp tu n-ai facut nimic
Pamantul s-a-nvartit o data
Si doara nu-i atat de mic
Si-a dus in spate lumea toata.

Sa-ti fie aceste vorbe-ndemn
Al vietii tale care vine,
Sa lasi pe unde treci un semn
Ca ai facut si tu un bine.

Demostene Botez

| maya_7683 explică:

@gigiro
Minunat raspunsul tau, multumeschappy

| Mony_4137 a răspuns:

Ai dreptatehappy
Timpul trece, dar si noi odata cu el.

| hominid dreak a răspuns:

Ce inseamna sa-ti traiesti viata intens si cu folos? Ce intelegi tu, Maya?

| hominid dreak a răspuns:

Frumoase vorbe maya, frumoase vorbe. "In viata asta care vine,/De vom trai la ani, o mie,/Faci fapte bune, rele, in fine, Dar ce e rau si ce e bine dracu le mai stie."

| anachida a răspuns:

Salut! Da, Maya, frumoase versuri, frumoase ganduri! As mai completa cu ceva.Omule care gonesti... oare viata ti-o traiesti? Morala? Traieste incet si frumos! O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carpe diem...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti penticostala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Elixirul pentru eternitate inca nu este descoperit...asa gandim, dar e gresit! viata este inceputul eternitatii, iar noi suntem clipe din ea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bv.sunt de acord cu tine.

| viduta a răspuns:

Asta e un cintec...happy