| elcosmin a întrebat:

Eu m-am certat cu cea mai buna prietena in luna octombrie. Eram prieteni de 3 ani si ceva si totul s-a rupt brusc. Ideea e ca eu am vrut sa iau distanta de ea pentru ca devenise foarte ciufută, incepuse sa ma critice si sa ma certe pentru niste chestii, zic eu, normale, avea sa-mi dea si niste bani, nu suma mare, pana intr-un milion (100 de lei). Eu i-am reprosat treaba asta si mi-a zis: "cate am facut eu pentru tine si tu imi scoti ochii pentru niste bani?". In fine ne-am certat definitiv.
Va dati seama ca din octombrie pana acum eu o visez destul de des? Saptamana asta am visat-o de 3 ori si mai ales visul de azi a fost cel mai frumos, gen visam ca ne impacasem si vorbeam unii cu altii de parca nu s-ar fi intamplat nimic. De ce o visez mereu? Ca eu vreau sa uit de ea si nu vreau sa ma mai impac cu ea

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Mayar a răspuns:

O visezi pentru ca in subconstient te deranjeaza acest conflict, aceasta lipse de armonie si vrei sa restaurezi din nou armonia, sa inlaturi sentimentele negative, situatia tensionata dintre voi. Inseamna ca ai constiinta si te simti oarecum vinovat/a. E frumos ca ai suflet si ca iti displac conflictele intr-atat de mult. happy

Nu ai putea nicicum sa iei legatura cu ea si sa incercati sa detensionati ce a mai ramas din relatia voastra de prietenie?

| elcosmin explică (pentru Mayar):

Foarte frumos cum argumentezi niste lucruri, am vazut ca raspunsul tau a fost apreciat si de editori. N-aveam cum sa nu-ti dau funda happy. Ideea e ca eu in subconstient probabil ii duc lipsa si vreau sa revina la normal, dar in realitate ma gandesc ca prietenii vin si pleaca, si din moment ce mi-a facut mult prea multe chestii urate, ea ar trebui sa mi ceara iertare, nu eu ei. Eu n-as vrea sa redevenim prieteni pentru ca simt ca nu o sa mai fie ca inainte. Dar mersi mult de raspuns!

| Mayar a răspuns (pentru elcosmin):

Multumesc si eu pentru apreciere. Nu intru prea des pe TPU, deci nu am drept obiectiv sa castig fundite, doar sa dau un raspuns (lamuritor).
Pai, intrebarea e: tu ai iertat.o? Vezi ca nu e bine sa ramai suparat pe cineva. Chiar si in Tatal Nostru zice ca sa ti se ierte tie pacatele asa cum ierti si tu gresitilor tai. Deci ar trebui sa o fi iertat. Acum, treaba ca nu vrei sa mai ai de.a face cu ea pe viitor, asta e altceva. Dar iertarea ei ar putea sa iti elibereze si tie subconstientul. Cum sa faci asta? O idee ar fi, sa dai "replay" (in mintea ta) la toate momentele si situatiile urate cu ea si sa incerci sa o ierti, sa incerci sa nu mai simti nervi sau ranchiuna, ci nepasare, indiferenta, pana la momentul in care pur si simplu ai impresia ca vezi amintirile altei persoane si nu mai ai nimic impotriva ei, in sensul ca te poti gandi la ea, gen: " asta e, nu am cum sa o schimb. O iert. Ce face ea mai departe e treaba ei"

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca EU vreau sa uit de ea si EU nu vreau sa ma mai impac cu ea.
Este un strat al minții, care este un program - soft dintr-un computer numit creier, care se numește EU. Dar un soft mai puternic, în care sunt înregistrate toate întâmplările dintre voi doi timp de 3 ani și jumătate, care se numește SINE sau subconțtient, o dorește în continuare ca prieenă. Acela generează scenetele pe care le recepționezi ca vis. Pentru sine, acea ceartă, acei bani nu înseamnă nimic.

| Freya1 a răspuns:

Se spune ca prieten e cel care te critica nu cel care te aproba in orce faci.Doar ca atunci cand iti găsești prieteni trebuie si ei sa fie pe lungimea ta de unda.
Eu am o prietena de 9 ani de nu mai bine, e cea mai bună prietenă a mea si cu ea am invatat ca sa ai prieteni nu inseamna doar sa ai cu cine sa iesi cand te plictisești, prietenia e atunci cand ai nevoie de cineva si acel prieten este acolo pentru tine, cand ai un necaz si iti e aproape nu doar cand vrei sa te plimbi sau distrezi.Pe mine fata asta mereu ma asculta si e prima la care ii dau mesaj cand am o problema indiferent de ora si niciodata nu se intampla sa ma refuze sau sa nu ma asculte ba din contra ma cheamă afara sau vine la mine, plânge cu mine, râde cu mine si pe asta trebuie sa pui pret.
Avem 9 ani si nu ne-am certat niciodata, am gasit mereu cale de mijloc si am facut compromisuri.Acuma tu nu stiu cati ani ai, poate esti încă copil si atunci inteleg te-ai atasat de ea si probabil ca ti-ai axat tot timpul pe ea si acum ii simti lipsa.Dar nu iti face griji, prieteni vin si pleaca doar cei valoroși iti vor rămâne alături.