| anonim_4396 a întrebat:

Există o limită a populației pe care pământul o poate suporta?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, când vom fi câte unul pe fiecare metru pătrat.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil inca 7 miliarde, fiindca exista pamant suficient pentru toata lumea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O să afle urmașii noștri

| minrest a răspuns:

Exista o limita, sigur, nu stim care este, dar e mult mai mult decat populatia actuala, pentru ca productia de hrana poate inca creste foarte mult, chiar daca s-ar distruge ecosisteme, ar creste temperatura pe Terra si multe specii ar dispare. Dar uita-te in cat de multe regiuni de pe glob populatia scade. Europa, Japonia, China, Rusia au populatia in scadere. Aceste regiuni au trecut la noul regim demografin, in care cuplurile au rar mai mult de un copil, care traieste sa ajunga adult aproape sigur si in care investesc masiv, iar multi oameni prefera cariera si distractia si nu fac copii. Multe alte tari sunt in tranzitie la noul regim demografic. Populatia mai creste rapid in putine regiuni, mai ales in Africa neagra. Populatia lumii va mai creste cateva decenii, din ce in ce mai incet, dupa care va incepe sa scada.

| VoidEternal a răspuns:

Cam naivă întrebarea. Practic întrebi dacă o resursă finită poate fi exploatată la infinit.

Răspunsul e nu.

| Effy35 a răspuns (pentru VoidEternal):

Știu, de aceea am ales un răspuns pe măsură.

| mODIN a răspuns:

S-ar parea ca nu neaparat. Am ascultat un interviu al lui Jordan Peterson cu un sociolog (nu mai tin minte cum il chema) care vorbea de faptul ca abilitatea medie a fiecarui om de a inova si de a face supravietuirea mai eficienta depaseste cat consuma acesta. Adica cu cat sunt mai multi oameni, cu atat ne descurcam mai bine sa hranim, adapostim, sustinem acei oameni.