| Flav a întrebat:

Cat adevar poate indura un om? Exista vreo limita?

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Intotdeauna prefer adevarul oricat ar fi de dureros.Realitatea este mai buna decat sa te hranesti cu vise desarte.

| harciog a răspuns:

Era in "Mos Anghel"al lui Istrati un sfat foarte util;"Nu-i da Doamne omului cit poate duce". Parerea lui era ca noi habar nu avem ce potential avem si cit putem duce. Putem duce enorm de mult si uite ca am gasit formula de cind am intrat pe site si te-am cunoscut;"Capul sus domnu'Flav."

| MeScorpion a răspuns:

Presupun ca e ca si cu picatura chinezeasca, la un moment dat inebunesti.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Un caracter puternic si deja " calit ", indura! Desi...nu garantez! Azi, parca am devenit mai vulnerabili... cedam mai usor!

| DianaScorpio a răspuns:

In functie de om, poate exista sau nu acea limita de care tu intrebi. Unii oameni prefera adevarul mereu, altii nu il suporta si fug de el. Pentru cei din a doua categorie, da, cu siguranta exista o limita.

| Skylar a răspuns:

E bine sa stii adevarul despre tine si ce te inconjoara, dar la un moment dat orgoliul te opreste.

| NickiMinaj a răspuns:

Limita ar fi oprirea pulsului.

| mgtow a răspuns:

Gandeste-te ca pe tine cineva te toaca la cap sa mananci fara oprire, rezisti un timp pana cand stomacul tau zice stop si ala iti spune baga in tine, asa tu ai ajuns la limita si ii tragi un pumn in gura sa te lase impace.

| Alyra a răspuns:

Câteodată adevărul este dureros şi tot câteodată o minciună îţi este de folos. Dar totuşi...nici să minţi nu e frumos!
Cel mai bine ar fi să spunem adevărul, căci nimănui nu-i place să fie minţit. Dar atunci când adevărul este prea dureros o mică(dar foarte mică) minciună ar fi necesară. În concluzie:da, există o oarecare limită.

| BigBang a răspuns:

Pana in momentul de fata nu am ajuns sa ma blochez sau, sa-mi ating limita.Probabil ca as rezista pana in punctul in care, posibil si/sau probabil, sa cedez phihic in corelatie cu fizicul.Personal sunt adeptul logicii,al rationamentului, al realitatii in forma ei cea mai pura, realitate creata in jurul propiei constiinte.Limita,limita rabdarii, nu poate fi impusa/atinsa atunci cand te exprimi cu totala impartialitate."Adevarul"pana la urma(in viata de zi cu zi), tine de perspectiva fiecaruia.Insa"adevarul"in forma lui pura este acelasi pentru"toti", ni se aplica si facem parte din el.salut

| EfraimAshdothabediahKochBar a răspuns:

Este cineva pregatit sa cunoasca adevarul? Suntem noi destul de pregatiti spiritual sa inlocuim valul ignorantei care ne-a orbit ochii, anulat simturile si intunecat mintea, ca sa vedem adevarata manifestare a SPIRITULUI.Care din voi, sunteti dispusi sa renuntati la tot pentru adevar? Raspunzand concis la intrebarea ta -un om poate indura adevarul atat cat este el pregatit pentru el.Singura cale,nu e in exterior unde de cate ori taiem burta unui peste, intram in burta altui peste mai mare decat precedentul, ci in interior ...fiti curajosi si spintecati-va grumazul-singura cale de aflare a adevarului, sinelui este in interior! Eu sunt Arista!

| Azazel_2358 a răspuns:

Desigur doar daca adevarul doare

| CinevaDiferitDePersoanaTa a răspuns:

Ştii că de multe ori adevărul doare şi de aceea nu poţi îndura prea mult, doar în "porţii" mici şi rare. Dacă primeşti "porţii" mari ţi se "aplecă" şi deja ajungi la limită; pur şi simplu nu-ţi mai vine să "înghiţi" acel ADEVĂR!

| spiridush2012 a răspuns:

Deasta mai mintim cateodata sa nu induram atat ...de mult. adevarrrr

| FloriiDirectioner a răspuns:

Pai la un moment dat cu toti speram sa mai fim putin mintiti!
Cu toate ca adevarul doare mai bine sail stiu acum decat mai tarziu cand doare mai tare! Deci cred ca exista o limita(depinde daca adevarul doare)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul poate sa indure putin adevar.Ii place minciuna. Minte-ma frumos dar nu imi spune adevarul.Nu stiai ca "Adevarul va va face slobozi"? Oamenii iubesc intunericul de asta urasc adevarul. Odata patruns in lume (lumina) oamenii au iubit mai mult intunericul pentru ca faptele lor erau rele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o intrebare grea pentru un om ca mine.mai ma gandesc,dar am mari indoieli ca ti-as puteaa un raspuns prea curand.da,mai asteap[ta si tu,esti tanar,ai timpul de partea ta.tu il ataci, pe mine incet, incet ma ataca el.

| FlavDinNou a răspuns:

El poate suporta foarte multe daca este pasiv.Are si el o limita accea parea altora despre el.

| CinevaNecunoscut13 a răspuns:

Depinde de persoana daca nu prea este obisnuit sa il minta cineva si dupa ceva timp sa ii spuna adevarul va avea mult de suferit dar daca este obisnuit mai putin.Deci nu exista o limita.

| endofme a răspuns:

Prea multa certitudine nu e buna. e nevoie de indoiala, ca altfel dispare placerea necunoscutului.