| Ruxandra15 a întrebat:

Hei ce parere aveti despre Simona Halep ca si jucatoare de tenis?

25 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Merita respectul nostru. E disciplinata si a acceptat ca viata impune riscuri, sacrificii.
Si trebuie sa ii fim recunoscatori, pentru ca in lumea asta care ne ofera necazuri, ea este un colt in care ne regasim, ni se arata ca oamenii totusi pot.
Prea mult s-a spus ca romanii sunt nu stiu cum. La televizor mereu ni se scot in fata tot felul de lucruri negative. Avem nevoie sa gandim: dar daca as putea si eu. Abia cand o sa facem toti lucrul asta, se va putea schimba ceva.
Referitor la calitatile ei, este loc si de mai bine. Insa mie imi place cum joaca.
Intr-o zi proasta, oricine poate pierde. Nu suntem roboti.
Cu toate astea, la un nivel mai sus decat al Simonei le vad doar pe Serena si pe Sharapova. Imi place cum joaca si Bouchard. Nu am vazut-o pe Azarenka sa imi dau cu parerea.
In rest, prin disciplina si perseverenta de care a dat dovada pana acum, eu o vad pe Simona fiind acolo sus, in primele 3. Chiar daca va fi si mai jos in clasament, simt ca apartine de top.

| Ruxandra15 explică (pentru Bacemi):

Ai dreptate, Serena si Sharapova sunt mai bune decat ea dar nu pot sa imi explic cum a pierdut in fata uneia de pe locul 120 si le bate pe cele de pe 40 nu vad cum a reusit sa piarda aseara. Dulghi(Dulgheru) a avut un meci cu Sharapova pe care a batut-o in primul set, Cirstea a batut-o in al doilea set pe Bouchard deci de ce nu a reusit aseara sa o invinga pe Baroni?

| Bacemi a răspuns (pentru Ruxandra15):

Imi explic aceasta infrangere in primul rand prin experienta lui Lucic. Sa nu uitam ca are 32 de ani. De altfel si ea a declarat ca stia ce are de facut. Experienta isi spune cuvantul.
Pe de alta parte, chiar daca se spune ca noi romanii cautam scuze, tind sa dau dreptate afirmatiei cum ca a avut ceva probleme fizice, mancare, perioada aia a lunii, ceva. S-a vazut clar ca e obosita, inca de pe la inceputul meciului.
A cedat psihic atunci cand a vazut ca Lucic dispune de arme puternice. Si cum Simona simtea ca nu are jocul cel mai bun la ea, a pierdut duelul psihologic.
Tatal meu a observat ceva din Sharapova in ea. Si cred ca avea dreptate. E genul acela de jucator vedeta. Cumva, pentru ea era mult mai important sa castige acest meci decat pentru Simona. Ca si cum intreaga ei viata depindea de acest meci. Nici Simona n-a reusit sa isi explice cum de a inceput sa castige,, fiecare minge'' si nu s-a mai oprit.
Desi cei mai multi o sa spuna ca Simona s-a batut singura, eu totusi cred ca Lucic a castigat acest meci. Avea mai mult nevoie de victorie.

| Bacemi a răspuns (pentru Bacemi):

Lucic a vazut-o pe Halep sangerand. Si ca un pradator care stie ca nu va mai prinde alta hrana pentru mult timp, a stiut ce are de facut. A riscat. Exact stilul de joc al Sharapovei.

| Ruxandra15 explică (pentru Bacemi):

Nu pot zice ca nu avea nevoie de victorie dar deja Halep a pierdut intr-o luna mai multe meciuri decat pierd alti intr-un an. Totusi poate e de vina si antrenorul fostul antrenor al Serenei, oare de ce a renuntat Serena la el?

| Ruxandra15 explică (pentru Bacemi):

Nu o putem compara pe Sharapova cu Lucic deloc. Una e pe locul 5 alta pe 120 si difera pentru ca Sharapova loveste foarte tare pe cand Lisic acum o da in dreapta, acum in stanga ca sa fii castigat Halep trebuia sa fie 2 pe teren una in dreapta si una in stanga pentru a prinde toate mingile

| Bacemi a răspuns (pentru Ruxandra15):

Mai trebuie sa treaca timp. Faptul ca Simona a trecut de presiunea de a fi in top 10(cred ca ai simtit si tu ca nu mai este aceeasi jucatoare de la Australian Open cand a pierdut in fata Cibulkovei), asta nu inseamna ca a trecut si de presiunea de a putea fi numarul 1. Inca se lupta cu ideea asta desi poate nu o arata. Important pentru noi este ca e constienta ca merita un loc in top 3.
Simona va fi si mai jos in clasament. Vor fi accidentari, perioade mai proaste. Se intampla. Important este ca va reveni.
Nu puteam sa credem ca pentru Simona, in clasament doar urci. Ca este ea o exceptie.
Sunt dezamagit cumva si eu de situatie. Insa este probabil adevarat ca si-a gestionat prost turneele. Datorita faptului ca nu a vrut sa fie o jucatoare vedeta si a venit la Bucuresti sa joace.
A ales sa piarda in campul sportiv pentru a ramane romanca. Altfel, cu siguranta multi ar fi renegat-o. Oamenii nu inteleg lucururile astea. Ei vor. Si au pretentia ca merita. Pur si simplu.

| Bacemi a răspuns (pentru Ruxandra15):

Nu ma refeream neaparat la stilul de joc, ma refeream la mental, la tipologia de jucator.

| Ruxandra15 explică (pentru Bacemi):

Dupa turneul de la Bucuresti ea a zis una si a doua zi alta ca la anul nu este sigura ca va mai veni sa joace pentru ca se castiga prea putine puncte si prea putini bani. Nici macar nu e romanca adevarata.E aroman, macedoneana

| Bacemi a răspuns (pentru Ruxandra15):

Nu putem avea pretentia sa vina an de an. Ea stia ca daca nu vine anul asta, probabil nu va fi o alta ocazie. Nu trebuie sa fim ipocriti. Putem o data sau de doua ori sa alegem cu sufletul. Dar la un moment dat nimeni nu alege la nesfarsit sa ii fie ei rau ca sa fie multumiti niste oameni care pana la urma nu i-au oferit nimic. A muncit pentru tot ce are acum.

| Ruxandra15 explică (pentru Bacemi):

Acum eu nu inteleg, Halep putea ajunge la turneul campioanelor daca ajungea in semifinale. Acum nu mai are nici o sansa?

| Bacemi a răspuns (pentru Ruxandra15):

Era vorba ca isi asigura,, matematic'' prezenta. Indiferent ce facea de acum inainte era acolo.

| Wehrmacht a răspuns:

Bai,greselile se pot intampla mereu.Nu e un joc video sa castige care-i mai mare in nivel.
Mie nu-mi pasa deoarece nu ma intereseaza tenisul.

| Dariusuu a răspuns:

Tot respectul şi admiraţia mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Habar nu am de cine vorbesti.

| Ruxandra15 explică (pentru anonim_4396):

Marea noastra jucatoare de tenis.

| ShadoWCrist a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu stii cine este, nu comenta degeaba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ShadoWCrist):

Scrie undeva ca nu pot? nu cred ca am zis ceva de rau, am vrut sa se vada ca nu toata lumea stie de ea. nu e o insulta asa mare.

| Happyjump a răspuns:

Jos pălăria!

| ShadoWCrist a răspuns:

Este o super jucatoare.Toata admiratia mea.

| Ruxandra15 explică (pentru ShadoWCrist):

Nu pot spune ca nu are talent dar dupa meciul de ieri ar trebui sa ii fie rusine pentru cum a jucat, parca juca cu Serena sau Sharapova nu cu o babuta.

| ShadoWCrist a răspuns (pentru Ruxandra15):

Da,poate a avut o zi mai proasta.Toti avemwinking

| Wukii a răspuns:

Respect pentru Simona Halep!

| RobertSteaua02 a răspuns:

E o foarte buna jucatoare de tenis!winking

| Bogdy_Bogdanutzz_1998 a răspuns:

Joaca din suflet...