| mydarkestdays a întrebat:

Hei! eu am o problema mai ciudata. nu am mai avut pana acum un prieten si de fiecare data cand e sa ies cu un tip sau daca imi zice un tip ca ma place ma sperii si incep sa tremur foarte tare. ce sa fac? cum pot sa ma controlez?

4 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu prea ai cum sa imbunatatesti situatia ta, incearca sa continui, in loc sa te retragi, cand ajungi in acel moment. Daca vei depasi momentul, nu vei mai avea probleme. Incearca doar sa constientizezi ca nimic rau nu ti se va intmpla si ca nu trebuie sa fii emotionata.

| pietrean a răspuns:

Nu este nici-o "problema ciudata"! Esti o fire mai timida.Incearca sa ai incredere in tine,cum gandesti,cum te comporti.
Cand ai o intalnire,care stii ca iti v-a da palpitatii(batai ale inimii repezi),tremur ale mainilor,bea un ceai de talpa gastei,valeriana+paducel,sai intreba la farmacie de un calmant usor,din plante. Poti bea sau lua pastilutele si cand ai vreun examen, o situatie stresanta, dar cel mai bine, arfi SA-TI CRESTI INCREDEREA IN TINE! Nu se poate intampla nimic, daca te comporti asa cum esti tu!

| W3R4 a răspuns:

La primul prieten e normal să reacţionezi aşa,pentru că nu ştii ce să-i spui,ce să faci... încearcă atunci când începi să tremuri să zâmbeşti.
Dacă te vede tremurând,şi te întreabă ce ai,tu scuză-te şi spune-i că ai emoţii, sigur te va înţelege. Dacă te iubeşte cu adevărat!
Oricum, nu eşti singura fată care se confruntă cu probleme emoţionale, aşa am fost toate la prima relaţie, şi până la urmă, le-am depăşit. Succes! :3

| irbis96 a răspuns:

Emotii? Anxietate sociala? Nu-mi dau seama daca in momentul respectiv simti frica sau bucurie...

E corpul tau, incearca sa te calmezi, respira adanc si gandeste-te la ceva frumos~